1985-1991 yılları arası 6 yıl Erzincan valisi olarak görev yapan emekli vali Metin İlyas Aksoy kendi ismini taşıyan Erzincan Vali Metin İlyas Ortaokulunu ziyaret ederek öğretmen ve öğrencilerle bir araya geldi.

Okul Müdürü Lokman Yeniçeri, öğretmen ve öğrenciler tarafından karşılanan emekli vali Metin İlyas Aksoy duygulu anlar yaşadı.

Duygularını gizleyemeyen emekli Vali Aksoy kendisinin Erzincan’dan ayrıldıktan sonra bir okula isminin verilmesinin onur verici olduğunu bu onuru kendi çocuklarına vasiyet ederek okul var olduğu sürece desteklenmesi vasiyetinde bulunduğunu belirtti.

Öğretmenler odasında öğretmenler ile bir araya gelen emekli vali Metin İlyas Aksoy burada yaptığı konuşmasında, “Okulunuzu yakından takip ediyorum. Okulunuz Müdürü ve öğretmenleri ile başarılı bir eğitim yapıyor. Katıldığınız yarışmalar ve kazandığınız başarılar göğsümüzü kabartıyor, size olan güvenimizi daha da artırıyor.

Okula benim ismimin verilmesi ve başarılı bir okul olmanızdan dolayı onur duyuyorum diyen emekli vali Aksoy, “burada sizlere tavsiyelerde bulunmak istiyorum. Çok çalışın daha başarılı olun. Çok okuyun, kitap insanın en yakın dostu ve arkadaşıdır. Kesinlikle en az bir lisanı çok iyi öğrenin. Unutmayalım, çalışkanlık alışkanlıktır, ara vermeden çalışmalı. Karşılaşılan problemleri çözmek için en kolay taraftan başlayalım. 

İyi düşünüp öyle karar verin. Kararınızı geciktirmeden alın. Geciken karar iyi sonuç vermez. 17. yüzyılda ilk idare kitabını Defterdar Sarı Mehmet Paşa Devlet Adamlarına öğütler ismi ile yazdı. Kitabın ilk cümlesi "Her konu da tek kurtuluş yolu doğruluktur diyor, Hayatınızda dost doğru olun-Yalan ve riyaya yer vermeyin. Haklı çıkacak ve siz kazanacaksınız - kimsenin hatırını kırmayın. Yunus Emre siz incilseniz de incitmeyin diyor.  Herkese eşit davranın. Zorlandığınız zaman büyüklerinize dostlarınıza başvurup fikirlerini alın. Hepinize başarılar diler sevgiler sunarım” dedi.

Emekli vali Metin İlyas Aksoy emekli olduktan sonra resim sanatı ile yakından ilgilendiğini yapmış olduğu porte ve resimleri sergilediğini ifade ederek adını taşıyan okulda aynı zamanda kendimin yaptığı resimlerinde bulunması adına 5 adet hediye ediyorum, ayrıca kütüphaneniz için kitapta getirdim diyerek yakın ilgiye teşekkür etti.

Vali Metin İlyas Aksoy Yaptığı konuşmanın ardından Erzincan Vali Metin İlyas Aksoy ortaokulu müzik öğretmeni Özgür Han ve 8’nci sınıf öğrencisi Elif Belinay Yeniçeri Erzincan türkülerinden bir kıssa sunarak Emekli vali Metin İlyas Aksoy’ a sürpriz yaptılar.

Erzincan Vali Metin İlyas Aksoy ortaokulu okul müdürü Lokman Yeniçeri, “Okulumuzdan hiçbir zaman desteklerini esirgemeyen sayın valimizi burada misafir etmekten onur duyduk” dedi.

Vali Metin İlyas Ortaokulunu ziyaret ederek emekli vali Metin İlyas Aksoy ile bir araya gelen Erzincan il Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün, emekli vali Aksoy ile bir süre sohbet ederek Erzincan’da ki eğitim ile ilgili bilgi verdi. İl Milli Eğitim Müdürü Gün ziyarette günün anısına Emekli vali Metin İlyas Aksoy’a bakır tabak hediye etti.