Muson yağmurları nedeniyle selden etkilenen Pakistan için İçişleri Bakanlığı öncülüğünde başlatılan yardım kampanyasına Erzincan’da destek verdi.

Muson yağmurları nedeniyle selden etkilenen Pakistan için İçişleri Bakanlığı öncülüğünde başlatılan yardım kampanyasına Erzincan’da destek verdi.

Muson yağmurları nedeniyle selden etkilenen Pakistan için İçişleri Bakanlığı öncülüğünde başlatılan yardım kampanyasına Erzincan’dan da destek geldi.

Erzincan Valiliği, AFAD İl Müdürlüğü koordinesinde, kaymakamlıklar, kamu kurum ve kuruluşları çalışanları, sivil toplum kuruluşları ve hayırsever iş insanlarının ulaştırdığı toplam 5 bin gıda, 400 koli hijyen pakeiti yüklü 5 TIR Pakistan'a gönderildi. Erzincan Valiliiği önünde düzenlenen program ile yola çıkan yardım tırları dualar eşliğinde yola çıktı.

Düzenlenen program da konuşan Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun: “Pakistan’da ki sel felaketi için Erzincan adına hazırlanmış yarımlarımızı uğurlamak üzere buradayız. Yardımlarda katkısı olan tüm hemşerilerimi yürekten kutluyorum” dedi.

Daha sonra bir konuşma yapan Erzincan Valisi Mehmet Makas:  “Bugün burada Pakistan’ımızın sel felaketi neticesinde uğramış olduğu zararları kapatmak adına can Erzincan’ımızdan yapılan yardımları yolculamak üzere bir aradayız. Malumunuz Pakistan’da belki çağın en büyük sel felaketi yaşanıyor. Ülkenin yaklaşık üçte biri sular altında. Bin 400 vefat var. Bin 400 canını kaybetti Pakistan. Aşağı yukarı da 1,1 milyon ev hasar gördü. Pakistan bizim gönül coğrafyamız içerisinde yer alan bizle tarih yolculuğunda bu milletin kutlu yürüyüşünde hep yanımızda yer almış can yoldaşlarımız, can kardeşlerimiz. Kurtuluş savaşında bize göndermiş oldukları bilezikleri unutmadık. Kurtuluş savaşı için gönderilen küpe de et parçasının olduğu söyleniyor. Bu ne demek yardım istendiğinde o kadar içi yanmış ki Pakistanlının kulağından küpeyi çıkarmadan çekip vermiş. Bunu Anadolu insanına İslamın sancaktarı bu millete yetiştirin diye. Bu bağlam da Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak İçişleri Bakanımız ve Çevre Şehircilik Bakanımız bölgeye Cumhurbaşkanımız tarafından görevlendirildi. Saha da çalışmalar yapıldı. Hem kurtarma hem imar bağlamında da Türkiye Cumhuriyetinin devletimizin kardeşimiz Pakistan’a büyük katkıları var. 81 vilayete de adeta bir görev yüklendi. İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu tarafından. Bizim vilayetimize de bin adet gıda paketi ve hijyen paketi toplayın diye görev verildi. Sonradan bu felaketin büyüklüğü ortaya çıkınca tekraren güncellendi ve can Erzincan’ın boynunun borcu olarak 2 bin paket toplayın denildi. Ama can Erzincanlı canını ortaya koydu ve şuan 4 tırla beraber 5 bin paket topladı. 5 bin paket gıda paketini can Erzincanlı kendi rızkından, kazancından artırdı ve Pakistan’a yolluyor. Pakistan için ne yapsak azdır. Biz de can Erzincan ile ne kadar gurur duysak azdır” dedi.