Ülkemizde patent, faydalı model, tasarım, marka başvuruları 2020 yılına göre bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 8 bin artışla 254’ten 20 bin 347’ye ulaştı. Bu kapsamda Erzincan’da okullarda öğrenciler bir çok çalışmada başarı elde etmeye de devam ediyor.

Muhtarlar Toplantısı Gerçekleştirildi Muhtarlar Toplantısı Gerçekleştirildi

Erzincan İl Millî Eğitim Müdürlüğü  AR-GE Biriminde "Patent Ofisi" oluşturularak Erzincan’da tüm liselere yönelik her eğitim-öğretim yılında eğitim seminerleri ve başvuru, tescil noktasında okullara teknik destekler sürüyor. 

 
Hacı Ali Akın Anadolu Lisesi öğrencilerinden Tuğba Uğuş ve danışman öğretmeni Hatice Varol’un hazırlamış oldukları “Ağız Kısmı Şeffaf Tek Kullanımlık Maske” isimli başvuru TÜRK Patent Kurumu tarafından faydalı model kategorisinde tescil edildi.

Erzincan Mesleki Eğitim Merkezi öğrencilerinden Servet Toklu ve danışman öğretmeni Salih Harun Karsak’ın hazırlamış oldukları “Demir Boru Kelepçelerini Duvara Sabitleme Aparatı” isimli başvuruları Türk Patent Kurumu tarafından Patent kategorisinde tescil edildi.
2020 Yılında Türk Patent Kurumu tarafından gerçekleştirilen Patentle Türkiye Birinci Liseler Arası Patent Yarışması’nda Fatih Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinden Berat Yemlik ve danışman öğretmen Ahmet Ercan’ın hazırlamış oldukları "Radyo Frekansı ve Tanımlama Kontrollü Engelsiz Durak" isimli projeleri Türkiye genelinde 20. Oldu. 
25 Eylül 2019 tarihinden itibaren MEB ile TÜRKPATENT iş birliğinde yönetici, öğrenci ve öğretmenlerde patent/faydalı model, marka, tasarım ve ürün bilinci oluşturulmasına yönelik faaliyetler Erzincan’da da  gerçekleştirilmiş ve şimdiye kadar Erzincan’da  3 patent, 5 tasarım ve 22 faydalı model olmak üzere toplamda 30 başvuru yapıldı.