Erzincan’da Bizans dönemine ait 140 adet sikke ele geçirildi. Erzincan’da yapılan uygulama ve denetimlerde İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından kaçak sigara, tütün ve tarihi eser olan 140 adet sikke ele geçirildi. Şüpheliler göz altına alındı.

İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından  Erzincan genelinde 2863 SKM suçunun önlenmesi, faillerin tespiti, şüphelilerin yakalanması ve suç unsurlarının ele geçirilmesi amacı ile yapılan çalışmalar neticesinde; 
 
İlk olarak  KOM Daire Başkanlığı Koordinesinde 81 ilde eş zamanlı olarak düzenlenen Nefes isimli operasyon kapsamında ilimiz de tütün mamulleri satan işyerlerine gidilmiş olup; gümrük kaçağı olduğu tespit edilen 5 kilogram açık kıyılmış tütün, 3200 adet içine tütün doldurulmuş makaron, 3600 adet içi boş bandrol bulunmayan makaron, 258 paket sigara, 111 adet puro, 3 paket pipo tütünü, 12 adet elektronik sigara, 6 adet elektronik sigara likiti, 6 kilogram açık kıyılmış nargile tütünü, 12 kutu halinde toplam 2500 gram nargile tütünü ele geçirilerek konu ile ilgili olarak E.G., B.G., A.T., S.K., A.C.A. ve V.E. isimli şüpheli şahıslar hakkında adli işlem başlatıldı.
 
Daha sonra  Erzurum- Erzincan karayolu Akyazı mevkii uygulama noktasında Erzincan Sulh Ceza Hâkimliğinin 2022/3644 D.İş sayılı önleme kararına istinaden 34 plakalı yolcu otobüsü durdurularak yapılan kontrollerde araç içerisinde seyahat eden E.Y. isimli şahsa ait çanta ve poşetlerinin incelenmesi neticesinde; 410 paket bandrolsüz kaçak sigara, 28 kutu bandrolsüz puro ve gümrük kaçağı tütün mamulleri ele geçirilerek E.Y. isimli şüpheli şahıs göz altına alındı.
 
Ardından  Erzurum - Erzincan karayolu Akyazı mevkii uygulama noktasında Erzincan Sulh Ceza Hâkimliğinin 2022/3644 D.İş sayılı önleme kararına istinaden 26/10/2022 günü durdurulan 11 .... plakalı araçta yapılan aramada; çeşitli boyutlarda, sarı renkli, üzerinde Doğu Roma (Bizans) Dönemine ait olduğu değerlendirilen farklı kabartmaların bulunduğu toplam 140 adet tarihi eser olabileceği değerlendirilen altın sikke ele geçirildi. V.V.U. ve S.S. isimli şüpheli şahıslar göz altına alındı.