Erzincan Medya
22° Erzincan

Erzincan

22°

Erzincan

Cuma

28°/ 16°

Cumartesi

30°/ 15°

Pazar

33°/ 19°

Pazartesi

30°/ 17°

Salı

29°/ 16°

Çarşamba

29°/ 16°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Erzincan’da Arı Sütü Üreten 15 Kadın Var

Yayınlanma:
ABONE OL
Erzincan’da Arı Sütü Üreten 15 Kadın Var

Erzincan’da “Kadın Eli İle Arı Sütü” eğitimi sona erdi. Bir hafta süren eğitim programı sonrasında 15 kadın kursiyer arı sütü üretmeyi öğrendi.
Erzincan Tarım ve Orman İl Müdürlüğü toplantı salonunda Ziraat Yüksek Mühendisi Ümit Karataş’tan teorik eğitim alan kadın kursiyerler, Çatalarmut Köyü’nde arı kovanlarının içerisinde uygulamalı eğitim de aldılar. Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayım Dairesi Başkanlığı tarafından desteklenen proje sonrasında eğitim alan kursiyerlerin oldukça mutlu oldukları gözlendi.
Projenin kapanış programına Erzincan Tarım ve Orman İl Müdürü Murat Şahin, Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Şeref Cınbırtoğlu, Erzincan Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürü İsmail Esmek ve Erzincan Arı Yetiştiriciliği Birliği Başkanı Rahmi Özendi katıldı.
Kapanış programında konuşan Tarım ve Orman İl Müdürü Murat Şahin, bir hafta süren eğitim sonrasında 15 kursiyerin arı sütü üretmeyi öğrendiğini belirterek, “Erzincan’da arı sütü üreten kadınların olduğunu bilmek ilimiz adına gurur verici. Bundan sonra arıcılık ürünleri içerisinde özel bir yere sahip olan arı sütünü üretebileceksiniz. Bu süreçte Müdürlüğümüz, enstitülerimiz ve birliğimiz her zaman sizlere destek olacak. Hayatın her alanında olduğu gibi arıcılık sektöründe de başarılı olacağınıza tüm kalbimle inanıyorum. Tarımsal üretim sizlerin emeği ile daha da ileriye gidecek” diye konuştu.
Programda konuşan Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Şeref Cınbırtoğlu ise, Erzincan’da başarılı bir kurs programını tamamladıklarını ifade ederek, Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nün her zaman hem kursiyerlerin hem de Erzincanlı arıcıların yanında olacağını kaydetti. Arıcılığın Türkiye’de büyük bir sektör olduğunu belirten Enstitü Müdürü Şeref Cınbırtoğlu, Erzincan’da da sektörün oldukça geliştiğini ancak bununla yetinmemek gerektiğini daha çok üretmemiz gerektiğini söyledi.
Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürü İsmail Esmek ise kadın kursiyerleri tebrik ederek, Erzincan’da tarım sektörü adına yaşanan gelişmelerin çok sevindirici olduğunu söyledi.
Törende daha sonra kursiyerlere belgeleri verildi. Ayrıca Erzincan Arı Yetiştiricileri Birliği tarafından kursiyerlere kovan, balmumu ve arı sütü üretmek için gerekli olan malzemeler hediye edilirken, Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü de kursiyerlere eğitim seti hediye etti.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

https://www.haberxr.com