Erzincan Medya
Erzincan

Erzincan

Erzincan

Salı

23°/ 11°

Çarşamba

24°/ 12°

Perşembe

23°/ 14°

Cuma

24°/ 13°

Cumartesi

23°/ 13°

Pazar

21°/ 12°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Erzincan’da Ahilik Haftası Kutlanıyor

Yayınlanma:
ABONE OL
Erzincan’da Ahilik Haftası Kutlanıyor

Erzincan Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Bedir Limon,17-23 Eylül Ahilik Haftası Dolayısıyla yayınladığı kutlama mesajında, Ahi birlikleri, tarihe karışmış bir kurum olmasına rağmen, Anadolu’nun çeşitli yerlerinde onların izini hala görmekteyiz dedi.

Birlik Başkanı Limon mesajında; Ahilik kültürü ve felsefesi, toplumsal yaşamın ortak paydası olan insanı esas almıştır. İnsanlar arasındaki ticari ve toplumsal ilişkilerde; dürüstlük, güvenirlilik, iş ve meslek ahlakına saygı, hak ve hukuka riayet etme, saygılı, şefkatli, cömert ve güler yüzlü olma ilkeleri esas alınmış ve bu insani değerler toplum tarafından bir yaşam tarzı olarak ta benimsenmiştir.

Bugün uygar dünya ülkelerinin, toplumlarında uygulamaya çalıştıkları bu değerler, 13. yüzyılda Anadolu Türkleri tarafından “Ahilerin Vizyonu” olarak uygulanmış ve böylece diğer ülkelere de örnek olunmuştur. Ahilik kültür ve felsefesinde, toplumun refahı ve sosyal sorumluluk, önemli ve öncelikli bir ilke olarak kabul edilmiş ve bu hususta yeterli ve kaliteli mal ve hizmet üretimi teşvik edilmiştir. Kelime olarak “AHİ”, “kardeş, cömert, yiğit” manasına gelmektedir.

Ahilik kültürünün tanıtılması, esnaf ve sanatkârlar ile bunların mesleki kuruluşlarında yaşatılarak gelecek kuşaklara aktarılması ile çalışma ve faaliyetlerinin değerlendirilmesi için Ahilik Haftası kutlamalarının usul ve esaslarını belirlemek üzere Sanayi ve Ticaret Bakanlığımız tarafından 13.08.2008 tarihli resmi gazetede “Ahilik Haftası Kutlamaları Yönetmeliği” hazırlanmış ve uygulanmaktadır.

Ahi birlikleri, tarihe karışmış bir kurum olmasına rağmen, Anadolu’nun çeşitli yerlerinde onların izini hala görmekteyiz. Eğitim, istihdam ve üretim üçlüsünü en mükemmel şekilde kurmuş Ahi Birlikleri, eğitimi hayat boyu süren bir faaliyet olarak düşünmüş ve mesleki eğitim ile genel eğitimi birbirini tamamlayan unsurlar olarak uygulamıştır.

Erzincan Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Bedir Limon, Erzincan Valiliği koordinatörlüğünde geleneksel olarak sürdürülen ve bu yıl ilimizde gerçekleştirilecek olan Ahilik Kültürü Haftası kutlamalarının Bakanlık genelgesi doğrultusunda gerçekleştirileceğini belirten Başkan Limon,20 Eylül Perşembe günü sabah 08.00’da Belediye Yer altı Çarşısında Esnaf ile buluşma programı ile başlayıp, saat:09.30’da Erzincan Belediyesi Atatürk Anıtı önünde çelenk sunma töreni, Erzincan ESOB heyetince protokol ziyareti gerçekleştirilecek ve saat:12.00’da ise Erzincan Belediyesi Kültür Evi arkasında ise Erzincan Belediyesi mehter takımı gösteri yapacak ve ardından geleneksel ahilik pilavı ve lokma tatlısı ikram edilecektir.21 Eylül Cuma günü Yeni Sanayi Camisinde, Cuma namazından önce ebediyete intikal etmiş, esnaf ve sanatkarlarımız için Mevlit-i Şerif okutulacaktır. Hafta boyunca esnaf ziyaretleri yapılacak ve kutlama programlarımıza çok kıymetli esnaf ve sanatkârlarımızı, tüm hemşerilerimizi davet ediyor ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

https://www.haberxr.com