Beslenme Danışmanı Yasemin Özen İpek konuyla ilgili fikirlerini paylaştı.

Soda ve maden suyu arasındaki farklar, yararları ve risklerini bilerek tüketmek gerekir.

Maden suyu doğal minerallere sahip olarak yer altı sularından elde edilirken, soda şeker ve yapay tatlandırıcıları içerir. Maden suyunun içinde bulunan mineraller kemiklere oldukça yararlıdır. Ancak tüm maden sularının içeriğinin farklı olduğuna da dikkat etmek gerekir. Soda şeker içerdiği için tüketimine dikkat etmek gerekir aksi takdirde obezite gibi sorunlara sebep olur.

Soda genelde serinlemek için tüketilen ve genelde alkollerle karıştırılarak kokteyl yapılan içecektir. Maden suyu ise susuzluğu giderici bir içecek olan tüketilir.

Soda ve maden suyu içerik ve yararları açısından farklılık gösterir. Soda yapay tatlandırıcı içeren bir içecekken maden suyu doğal ve mineralli bir içecektir. Soda gibi şekerli içeceklerin düzenli tüketilmesi şeker, diyabet gibi sağlık sorunlarına yol açar. Genellikle daha az sağlıklı olarak bilinir. Maden suyu daha sağlıklı bir seçimdir.

Manisa'da dere yatakları ve sulama kanalları temizleniyor Manisa'da dere yatakları ve sulama kanalları temizleniyor

Son yıllarda özellikle sağlıklı beslenmeye olan merakın artması ile sodanın daha az şekerli ve daha faydalı özelliğe sahip olanları da piyasada yer alıyor. Özetle; etiket okumadan ve içeriklerine bakmadan almamanız daha faydalı olacaktır. Yapay tatlandırıcı ve katkı maddesi içerenler, şeker içermese de zararlı olmaktadır.