Muhtarlara, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Eğitimi Verildi Muhtarlara, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Eğitimi Verildi

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Erzincan’da coşkuyla kutlandı.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı 104. Yıldönümü tüm yurtta olduğu gibi Erzincan’da da coşkuyla kutlandı.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı 104. Yıldönümü kutlama programı Merkez Kapalı Spor Salonunda gerçekleştirildi.

Gerçekleştirilen programa Erzincan Valisi Mehmet Makas, 3. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümg. Davut Ala, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, vali yardımcıları, İl Emniyet Müdürü Kenan Kurt, Gençlik ve Spor İl Müdürü Volkan Burak Mumcu ,İl Milli Eğitim Müdürü Vekili Murat Demir, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının ve siyasi partilerin temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda günün  anlam ve önemini belirten konuşma yapan Erzincan Gençlik ve Spor İl Müdürü Volkan Burak Mumcu: ‘19 Mayıs 1919’da milletimizin “Ya İstiklâl Ya Ölüm” parolası ile çıktığı ve sonunu zaferle taçlandırdığı yolculuğunun ilk adımının 104. yıl dönümünü kutluyoruz.  Bu yolculukta “Hattı Müdafaa yoktur; sathı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı milletimizin kanıyla ıslanmadıkça terk olunamaz.” Diyen bir liderin Anadolu’da topyekûn bir milli mücadele ruhunu ve iradesini harekete geçirmek için İstanbul’dan Bandırma Gemisi ile Samsun’a ayak bastığı tarihin adıdır. 19 Mayıs; Milli Egemenlik ve Milli İradenin hâkimiyet günüdür. 19 Mayıs; Geleceğimizin teminatı gençliğimize güvenin sembolüdür. 19 Mayıs ruhu Türkiye Cumhuriyeti'nin bağımsızlık ateşini temsil ettiği gibi bu ülkenin evlatlarının omuz omuza verdiğinde üstesinden gelemeyeceği hiçbir meselenin olmayacağının kanıtıdır.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919‘da Samsun'da tutuşturduğu kurtuluş meşalesinin, Anadolu'da elden ele dolaşmasının ve tarihe altın harflerle yazılan Kurtuluş mücadelemizin başlangıcının 104’üncü yıldönümünde, o günkü heyecanı bugünde aynı şekilde yaşıyoruz. 

Bu yıl 6 Şubat’ta yaşanan deprem nedeniyle 50 binin üzerinde vatandaşımızı kaybettik. Depremde kaybettiğimiz tüm deprem şehitlerimizi bir kez daha Rahmetle yad ediyorum. Rabbim mekanlarını cennet eylesin. 
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği ve Cumhurbaşkanımızın da Recep Tayip Erdoğan’ında sürekli gençlerimize hatırlattığı muasır medeniyetler seviyesine ulaşma hedeflerimiz için durmadan, bıkmadan, usanmadan çalışmalıyız.  104. yıl önce bu güzel vatanımız için mücadele ederek şehit ve gazi olan ecdadımıza layık olmalıyız. Ecdadımızın mücadelesinden aldığımız bu ilhamı, geleceğimizi inşa etmede rehber edinmeli ve Türkiye Cumhuriyeti'ni ilelebet payidar kılmalıyız.
Her alanda yerli ve milli atılımlarla ülkemizi layık olduğu seviyelere çıkaracak motivasyonun kaynağı, milli mücadele ruhumuzdur. Hedefimiz gelişmiş demokrasisi ve hukuk düzeniyle; bilimde, sanatta, sporda ve hayatın her alanında daha güçlü ve daha mutlu bir Türkiye'dir. Bu hedefe yürürken en büyük gücümüz ve güvencemiz siz değerli gençlerimizdir. Bu tarihi gün, aynı zamanda, geleceğimizin güvencesi olan sizlerin; akıl, duygu, sağduyu ve fedakârlıkla istikbalimize sahip çıkma sorumluluğunu aldığınız gündür.

Erzincan Valiliğimizin koordinesinde, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüzün organize ettiği 15-21 Mayıs Gençlik Haftası ve Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Programına, Atatürk anıtına çelenk sunumu ile başlayıp hafta boyunca yaptığımız çeşitli sosyal ve sportif faaliyetlerle devam etti.

Gerek il merkezimizde gerekse ilçelerimizde çeşitli etkinlikler yaptık. Bu etkinliklerimizle halkımıza 19 Mayıs coşkusunu en güzel şekilde yaşatmaya çalıştık. Çünkü sizler bizim için önemlisiniz ve İstiklal Şairimiz Akif’in dediği gibi siz öncü neslin erlerisiniz. Siz Çanakkale ruhunu geleceğe taşıyacak civanmert delikanlılarsınız. Sizin varlığınız bize güç veriyor. İyi ki varsınız.

Bu duygularla, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ve değerli silah arkadaşlarını, vatanımızın birliği ve bütünlüğü için canlarını feda eden tüm aziz şehitlerimizi, gazilerimizi ve kahramanlarımızı rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum’ dedi. 

Konuşmanın ardından düzenlenen etkinlik farklı branşlarda  sporcuların gösterimi ile devam etti.