banner293

banner292

Sulama Sistemlerine Yüzde 50 Hibe Verilecek

Erzincan İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, bireysel sulama sistemlerine yüzde 50 hibe desteği verileceğini açıkladı.

Erzincan 25.01.2023, 14:28 Erzincan Medya
Sulama Sistemlerine Yüzde 50 Hibe Verilecek

Erzincan İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, bireysel sulama sistemlerine yüzde 50 hibe desteği verileceğini açıkladı.

Bireysel Sulama Sistemleri Makine ve Ekipmanlarının hibe olarak destekleneceği programa başvurmak isteyen çiftçilerin 28 Şubat 2023 tarihi mesai bitimine kadar başvurmaları konusunda uyarıda bulunuldu.


Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından tarımsal sulama amaçlı kullanılan basınçlı sulama sistemlerine yüzde 50 oranında hibe desteği verilecek. 
Hibe programı 9 dokuz adet yatırım konusunu kapsar;
a) Tarla içi damla sulama sistemi kurulması,
b) Tarla içi yağmurlama sulama sistemi kurulması,
c) Tarla içi mikro yağmurlama sulama sistemi kurulması,
ç) Tarla içi yüzey altı damla sulama sistemi kurulması,
d) Lineer veya Center Pivot sulama sistemi kurulması,
e) Tamburlu sulama sistemi kurulması,
f) Güneş enerjili sulama sistemi kurulması,
g) Tarımsal sulama amaçlı güneş enerji sistemleri,
ğ) Akıllı sulama sistemleri.
Konuya ilişkin Erzincan İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada  şu bilgilere yer verildi: ‘Hibe desteği tutarı ve oranı
Tebliğ kapsamında kabul edilen başvurularda, hibe sözleşmesinde belirlenen hibeye esas mal alım tutarının KDV hariç %50’sine hibe yoluyla destek verilir.
Hibeye esas mal alım tutarı gerçek kişiler ve tüzel kişiler için 1.000.000.- TL’yi geçemez
Hibe Desteği verilen Makine ve malzemeler
Tarla içi yağmurlama, mikro yağmurlama, damla sulama ve yüzey altı damla sulama sistemi kurulması ile güneş enerjili sulama sistemleri kurulması başvuruları kapsamında; güneş paneli, pompa, filtre, kontrol ünitesi, sayaç, vantuz, manometre, ana ve yan dallara ait borular, bağlantı ekipmanı, vanalar, damlatıcı ve yağmurlama ekipmanı gibi tarla içinde kullanılan malzemelere
Tarımsal sulama amaçlı güneş enerji sistemleri kurulması başvuruları kapsamında; güneş paneli, pompa, filtre, kontrol ünitesi, ana ve yan dallara ait borular, bağlantı ekipmanı, vanalar, damlatıcı ve yağmurlama ekipmanı
Akıllı sulama sistemleri kurulması başvuruları kapsamında; sensörler, tam otomatik fitreler, karıştırıcılı gübre tankları, debi kontrollü gübreleme pompaları, solenoid vanalar, meteoroloj istasyonları ve kontrol sistemleri gibi sadece tarla içinde kullanılan malzemelere destek verilir.
Bireysel Sulama Sistemleri Makine ve Ekipmanlarının Proje Bedelinin KDV Hariç %50 kısmının Bakanlık tarafından hibe olarak destekleneceği programa başvurmak isteyen çiftçilerin 28 Şubat 2023 tarihi mesai bitimine kadar, İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürlüğümüze (Bahçelievler Mah. Adnan Menderes Cad. Ek Bina) müracaat etmeleri gerekmektedir.

Yorumlar (0)