banner293

banner292

Lösemili Çocuklar Haftası

Erzincan İl Sağlık Müdürlüğünden yayınlanan bilgi notunda Lösemiler, normalde farklı tiplerde kan hücrelerine dönüşecek olan hücrelerden köken alan kanserler olduğu belirtildi.

Erzincan 02.11.2022, 09:57 Erzincan Medya
Lösemili Çocuklar Haftası

Erzincan İl Sağlık Müdürlüğünden yayınlanan bilgi notunda Lösemiler, normalde farklı tiplerde kan hücrelerine dönüşecek olan hücrelerden köken alan kanserler olduğu belirtildi.


Çocukluk çağında en sık görülen kanser türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Uluslararası Kanser Araştırmaları Kurumu(IARC) verilerine göre; çocukluk çağında görülen tüm kanserlerin üçte birini (%32,7) oluşturmaktadır. Ülkemizde de dünya ile benzer biçimde tüm çocukluk çağı kanserlerinin üçte birini (%33,4) lösemiler oluşturmaktadır. Erken evrede teşhis edilen birçok çocukluk çağı kanseri gibi lösemiler de yüksek oranlarda tedavi edilebilmektedir.
Löseminin, çoğu çocukta belirti vermeden önce erken teşhisi için yaygın olarak kullanımı önerilen bir kan tetkiki veya başka bir tarama testi bulunmamaktadır. Çocuğun doktora gitmesini sağlayacak belirtilere yol açtığından çocukluk çağı lösemilerine sıklıkla tanı konabilmektedir. Başvuru sonrası hekimler tanı koyma sürecinde lösemiye işaret edebilecek kan testlerini uygularlar. Lösemileri erken saptamanın en iyi yolu, söz konusu hastalığın olası belirtilerini gözden kaçırmamaktır.
Löseminin belirtileri şu şekilde sıralanabilir:
• Kansızlık (anemi)
• Enfeksiyonlara yatkınlık, sık sık hastalanma, yüksek ateş
• Çeşitli kanamalar (burun kanaması, diş eti kanamaları, cilt altı kanaması gibi), ciltte sık sık çürük oluşumu, kesik oluştuğunda kanamanın güçlükle durdurulması
• İştahsızlık, kilo kaybı
• Dalak ve/veya karaciğerde büyüme
• Lenf düğümlerinde şişlikler (ciltte ele gelen yumrular)
• Halsizlik, solukluk, çabuk yorulma, çarpıntı
• Kemik ve eklemlerde ağrılar, şişlik ve hareket kısıtlığı
Yukarıda sayılan belirtilerden birçoğunun lösemi dışı herhangi başka bir sebepten de kaynaklanabileceği ve aslında bu ihtimalin daha yüksek olduğu unutulmamalıdır. Ancak, anılan belirtilerin var olması halinde bir hekim tarafından kontrol edilerek olası nedenin saptanması ve tedavinin düzenlenmesi önem arz etmektedir’ ifadeleri kullanıldı.

Yorumlar (0)
Sondakika