banner293

banner292

Küçük; Öğretmenlere bu durumu reva gören herkesi kınıyorum

Türk Eğitim-Sen Erzincan Şube Başkanı Lütfü Küçük, ‘Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik’ sınavına girmeyerek sınav giriş kağıdını yırtarak protesto etti.

Erzincan 19.11.2022, 15:13 Erzincan Medya
Küçük; Öğretmenlere bu durumu reva gören herkesi kınıyorum

Türk Eğitim-Sen Erzincan Şube Başkanı Lütfü Küçük, ‘Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik’ sınavına girmeyerek sınav giriş kağıdını yırtarak protesto etti.

Erzincan’da bugün bin 500 civarında öğretmen ‘Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik’ sınavına girdi. Sınav girişi öncesi basın mensuplarına açıklamada bulunan Küçük, arkadaşların durumlarını görüyorsunuz. Öğretmenlere bu durumu reva gören herkesi kınıyorum’ diye konuştu.

Konuşmasının devamında Küçük şunları kaydetti: ‘ Türk Eğitim-Sen’in tavrı, 2055’ten beri bellidir. Kariyer sınavlarının hiçbir şekilde öğretmenleri sınava tabii tutarak yapılmasına başından beri karşı durmuştur. Bu iş sınav ile olmaz, 10 yılını dolduranlar uzman öğretmen, 20 yılını dolduranları da başöğretmen olarak değerlendirmek gerekiyor. Siz nasıl bir soru soruyorsunuz ki hem fizik öğretmenini, hem müzik öğretmenini, hem de matematik öğretmenini bir sınav ile uzman yapıyorsunuz. Bunun eğitime faydası yoktur, bunun öğretmene faydası yoktur. Öğretmen odalarına gelmeyenler, öğretmenin sesini duymayanlar, kendisine çiçek uzatan öğretmenin çiçeğini görmeyenler öğretmenler ile ilgili kariyer belirlemesini asla yapamazlar. Dolayısıyla başından beri karşı olduğumuz bu sınav, öğretmenin yaz tatilini yemiştir. Kariyer planlaması çıktığından beri öğretmenin huzurunu kaçırmıştır. Türk Eğitim-Sen olarak, bu işe 2005’ten 2022’ye kadar karşı durduk. Bugün de bu karşıtlığı ortaya koymak adına, sendika ayrımı yapmadan Türkiye’deki bütün öğretmenlerin sesi olmak adına yapılmış olan bütün çalışmalarda, bütün işlemleri bitirmiş bir öğretmen olarak, bu sınava girmeye hak kazandım ancak mevcut yapıyı protesto etmek adına Erzincan Türk Eğitim-Sen  şube başkanı olarak, bu sınavı protesto ediyorum ve bu sınava girmiyorum. Biz Türk Eğitim-Sen olarak elimizden geleni yaptık ancak süreç buraya geldi, ben şahsım ve sendika adına tavrımı koyuyorum, sınava girenlere de başarılar diliyorum’ dedi.

Yorumlar (0)
Sondakika