banner293

banner292

Erzincan’da Atatürk’ü Anma Programı Yapıldı

Türkiye Cumhuriyet’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 84. Yıl dönümünde Erzincan’da törenlerle anıldı.

Erzincan 10.11.2022, 13:20 Erzincan Medya
Erzincan’da  Atatürk’ü Anma Programı Yapıldı

Türkiye Cumhuriyet’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 84. Yıl dönümünde Erzincan’da törenlerle anıldı.
Çelenk programının ardından, İl Müftülük Konferans Salonunda Sosyal Bilimler  Lisesi tarafından günün anlamına müteakiben program düzenlendi.
Düzenlenen programında açılış konuşmasını yapan Sosyal Bilimler Lisesi Tarih öğretmeni Sibel Kafkas: ‘ çocukluk yaşımdan beri duymaya başladım. Onun ismini ‘Ulu Önder’ diyorlardı. İlkokula başladım. Okul duvarlarında, kitapların ilk sayfalarında gördüm resmini ve ismini. Yıllardır öğrenmeye çalıştım, onu ve onun hayatını.  Her defasında 1881 yılında başlıyor. 1938 yılında Dolmabahçe Sarayında öldüğüyle bitiyordu anlatılanlar. Daha fazlası olmalıydı. Mustafa Kemal’i anlamak için fikirlerini anlamak ve yaşatmak gerekiyordu.  Onun bir hayali vardı. Ömrünü bu hayale adadı. Düşündü, savaştı ve kazandı. ÖÇöken bir imparatorluğun küllerinden genç ve dinamik bir cumhuriyet ateşi yakmayı başardı. 57 yıllık ömrüne 11 savaş, 24 madalya, 7 nişan, 4 bin okunmuş kitap , bağımsız bir ülke, milyonlarca özgür insan  ve en önemlisi Türk’ün kurtulan umudunu sığdırdı.  O, idealist bir liderdi. En büyük ideallerinden biride milli sınırlarımzı içinde milli birlik ve beraberlik duygusuyla kenetlenmiş uygar bir toplum oluşturmaktı. O en büyük emelim, milli irfanı yükseltmektir diyerek eğitim, bilim, fen, sanat, spopr ve kültüre verdiği önemi dile getirmekteydi.
Hiç şüphesiz, Atatürk’ü anlamak ve sevmek her yerde önce onu eserleriyle ve sözleriyle tanımak demektir. İşte onun için Büyük Nutuk2u herkesin okuma gerekir. Dünyada Atatürk’ün dışında milleti için yaptıklarını ve yapmayı düşündüklerini bizzat kaleme alan ve bunu Nutuk gibi büyük bir eserde ortaya koyan , bunu geleceğe, bütün zamana  miras olarak bırakan başla bir lider ve devlet adamı yoktur. Ölümün ölümsezliştiği bir gündeyiz. O, 84 yıl önce bugün bize kurduğu biizm de yükseltmek zorunda olduğumuz pırıl pırıl Cumhuriyeti, ilke ve inkılap bırakarak sonsuzluğa göçtü. Yolunda ayrılmayacağımızı vurgulayarak onun yüce önünde saygıyla eğiliyorum’ dedi.

    Konuşmaların ardından Gerçekleştirilen programda Sosyal Bilimler  Lisesi öğrencilerinin yer alarak hazırladığı 10 Kasım oratoryosu ve şiirler sunuldu.
    İl Müftülük Konferans Salonunda düzenlenen programa Erzincan Valisi Mehmet Makas, Erzincan Milletvekili Burhan Çakır, 3. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutan Vekili Tuğgeneral Ahmet Kasa, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, mülki ve askeri erkan, kamu ve özel kuruluş temsilcileri, İl Milli Eğitim Müdürlüğünce görevlendirilen okulların öğrenci grupları ve vatandaşlar katıldı.

Yorumlar (0)
Sondakika