banner293

banner292

Erzincan'da Cumhuriyet coşkusu

Erzincan'da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı büyük bir coşku içerisinde kutlandı.

Erzincan 29.10.2022, 13:29 Erzincan Medya
Erzincan'da Cumhuriyet coşkusu

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Erzincan Valisi Mehmet Makas, 3. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutan Vekili Tuğgeneral Ahmet Kasa, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Valilik makamında tebrikleri kabul ederek, protokol mensuplarının bayramını kutladılar.

Kutlama etkinlikleri kapsamında daha sonra Ordu Caddesi Saat Kulesi önünde   düzenlenen törende Erzincan Valisi Mehmet Makas, 3. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutan Vekili Tuğgeneral Ahmet Kasa, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, kurum müdürleri   törene katılan vatandaşları selamlayarak, bayramlarını kutladı.
Selamlamanın ardından Saygı Duruşu ve Askeri Bando eşliğinde İstiklal Marşı okundu. Ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Erzincan Milletvekilleri  Süleyman Karaman ve Burhan Çakır’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajları okundu. 

Törende günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Erzincan Valisi Mehmet Makas ; konuşmalarında; Sizleri, bu coşkulu alanda, büyük bir gururla kutladığımız Cumhuriyetimizin ilanının yıldönümünde saygıyla sevgiyle ve muhabbetle selamlıyorum. Bin yıllık devlet geleneğimizin son halkasını oluşturan, kanımızla, canımızla kurduğumuz Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin 99. yıl dönümünü ülkemizin dört bir yanında olduğu gibi şehrimizde de büyük bir coşkuyla, sevinçle ve gururla kutluyoruz. Bu onuru bizlere yaşatan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, tüm şehitlerimizi, gazilerimizi rahmetle minnetle, şükranla yad ediyorum. Bugün, bir asırlık Cumhuriyet’imizin yıl dönümüdür. Bu zor ve çetin coğrafyada cumhuriyetin kuruluşundan beri bir yandan beka mücadelesi verirken bir yandan da eğitim, sanayi, ulaşım, sağlık, teknoloji başta olmak üzere birçok alanda yeniliğe, gelişime imza atıyoruz. 
Özellikle son çeyrekte devletimizin yaptığı atılımlarla yerli ve milli olma hedefiyle kendi otomobilimizi, silahımızı, tankımızı, İHA’larımızı üretmeye başladık. Her alanda görülen değişim ve modernleşme hamleleri, mavi vatanımıza sahip çıkma şuuru, terörle amansız mücadelemiz, eğitim, sağlık, ulaşım alanında dünyada sayılı ülkelerden biri olmamız, Cumhuriyetimizin eseridir. 
Bizler, kerim devletimizin bekası, aziz milletimizin refahı ve selameti için durmadan, yeise kapılmadan çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Cumhuriyetimizin 100’üncü yıl dönümünü coşkuyla kutlamaya hazırlandığımız son yılda, ülkemizi içeride ve dışarıda kıskaca almak isteyen şer odaklarına asla fırsat vermeyeceğiz. Bundan bir asır önce vatanımızı parçalamak ve aziz milletimizi yok etmek isteyen emperyalistlere karşı meydan okuyan ve tüm zorluklara ve yokluklara rağmen bu kutsal toprakları bizlere vatan kılan şanlı ecdadımızın torunları olarak bizler de, gelecek nesillere daha güzel bir vatan bırakacağız. 
Büyük Önder Atatürk, “Cumhuriyeti biz kurduk onu yaşatacak sizlersiniz” diyerek bu görevi siz gençlere emanet etmiştir. Bu emaneti korumak ve görevi yerine getirmek için bilgili ve güçlü olmak zorundasınız. Tarihimizi, kültürümüzü, inancımızı iyi bilmek durumundasınız. Ülkenize ve milletimize karşı sorumluluklarını bilen dünya milletler ailesinin bir üyesi olarak, dünya ile paralel yaşamayı becerebilen, istiklalimize ve istikbalimize yönelen tehlikeleri zamanında sezebilen ve bunu başarabilmek için devamlı kendisini yenileyen ve geliştiren gençliğe ihtiyacımız bulunmaktadır. Sizlere güveniyoruz, sizlere inanıyoruz ve umut ediyoruz ki siz gençler ülkemizi bulunduğumuz yerden çok daha ilerilere götürecek ve muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkaracaksınız. Ülkemiz ve aziz milletimiz; tarihte olduğu gibi bugün de dünyada adaletin ve merhametin sembolüdür. Bu bağlamda 2023, 2053 ve 2071 hedefleri bizim için çizilmiş ufuklardır. Bu hedeflere ulaşmada bir an bile duraksamamalıyız. Biliyoruz ki bu hedeflerin gerçekleşmesine sadece ülkemizin değil, tüm dünyanın, tüm insanlığın ihtiyacı var.Demokrasinin ve insan haklarının hiçe sayıldığı, insanın ötelendiği, mazlumların zulme uğradığı bu çağda, kerim devletimiz Cumhuriyetimizin kazanımlarını sadece kendi insanımıza değil tüm dünyaya yayma konusundaki gayretlerini sürdürmektedir.
Şehitlerimizin kanlarıyla boyanmış ay yıldızlı bayrağımızın gölgesinde ülkemizi Atatürk’ün deyişiyle “muasır medeniyetler seviyesi“nin üzerine ulaştırmak için heyecanla şevkle çalışıyor ve çalışmaya da devam edeceğiz.
Vatanına ve bayrağına sahip çıkan, milli ve manevi değerlerine bağlı, kendinden olmayanı ötekileştirmeyen, dünyadaki gelişmeleri yakından takip eden, üretken ve nitelikli bir nesil yetiştirerek büyük ve güçlü Türkiye hedefimize kararlılıkla yürümeyi hep birlikte sürdüreceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, bu toprakları bizlere vatan yapmak için seve seve canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyorum. Sizleri saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Cumhuriyet Bayramınız Kutlu Olsun’ dedi.

Yorumlar (0)
Sondakika