banner293

banner292

Daha Yeşil Bir Erzincan İçin

Erzincan’da Milli Ağaçlandırma Günü nedeniyle binlerce fidan toprakla buluştu.

Erzincan 11.11.2022, 12:57 11.11.2022, 13:07 Erzincan Medya
Daha Yeşil Bir Erzincan İçin

Erzincan’da Milli Ağaçlandırma Günü nedeniyle binlerce fidan toprakla buluştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde Tarım ve Orman Bakanlığı’nın başlattığı 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü ilan edilen ‘Türkiye Yüzyılına Nefes Oluyoruz’ seferberliği kapsamında, ülke genelinde olduğu gibi Erzincan’da da belirlenen noktalara fidan dikimi gerçekleştirildi.

Milli Ağaçlandırma günü münasebetiyle Esentepe mevkiinde gerçekleştirilen etkinliğe Erzincan Valisi Mehmet Makas,  Erzincan Milletvekilleri Süleyman Karaman ve Burhan Çakır, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, Kurum Müdürleri, STK temsilcileri, Siyasi Parti temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. 

Açılış konuşmasını yapan Erzincan Orman İşletmeleri Müdürü Tekin Işık: ‘ 2019 yılında cumhurbaşkanı genelgesi ile ekonomik, ekolojik ve sosyal açıdan büyük öneme sahip ormanların korunması sürdürülebilmesi ve gelecek nesillerimize yurdumuzun daha güzel yaşaması için 11 Kasım milli ağaçlandırma günü olarak kutlanmaktadır. Bizde Erzincan’ da 9 lokasyonda 36 bin fidanı toprakla buluşturacağız’ şeklinde konuştu.
 
Ardından konuşmasını yapmak için kürsüye gelen  AK Parti Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman: ‘ 11 Kasım 2019 yılından beridir orman bayramı yapıyoruz. Bu ülkenin ormanlarını korumak bize de yakışır size de ülkemize de yakışır. Onun için koruma, büyütmeye , günlendirmeye devam ediyoruz.  Bu ağaçlandırmada Türkiye Yüzyılına nefes aldıracak. Bugün 81 ilde bin 23 noktada aynı töreni yapıyoruz. Buna ek olarak Semerkant’da bütün Türk Cumhuriyetlerinin başkanları da bu törene katılıyor. Ülkemizin her yerinde bin 23 noktasında halkımız dağlarda ağaç ekiyor. Hedefimiz 2023 yılında Türkiye’nin üçte birini ormanlara kavuşturmak.  Ormanların gelişmesine katkıda bulunmak için bütün gücümüzle çalışıyoruz. Türkiye genelinde 4 milyon ağaç dikilecek. Erzincan’da da 36 bin ağaç dikeceğiz. Ormanlarımızın gelişmesi için daha da katkıda bulunacağız. Emek veren herkese teşekkür ediyorum. Türkiye ağaçlandırma bakımından dünyada önemli bir noktada. Her zaman ağaç dikimine önem vermişizdir. Orman varlığımızı korumak ve gelecek nesillere aktarmak için çalışıyoruz’ diye konuştu.
Son olarak konuşma yapan Erzincan Valisi Mehmet Makas: ‘ 2019 yılında başlayan geleceğe nefes sloganıyla yola çıktığımız ancak 2022 sloganı biraz daha değiştirdiğimiz Türkiye Yüzyılına Nefes olabilmek adına  ağaç dikme organizasyonunda hep birlikteyiz. Gecen sene farklı lokasyonlar da 795 bin fidanımızı kutsal topraklarıyla birleştirdik. Yeşiliyle, güzellikleriyle ,doğasıyla 80 vilayetle yarışan bir şehir. Bu sene itibariyle de 9 lokasyonda 410 dönümde 36 bin fidanı toprakla birleştireceğiz ve Türkiye Yüzyılına nefes olacağız. 2022 yılı içerisinde de 600 bin fidanı dikmiş olacağız. Yeşili, fidanı arttıralım’ dedi.  

Konuşmaların ardından Erzincan Valisi Mehmet Makas ve beraberindeki protokol mensupları ile öğrenciler, fidanları ekmek için toprağa kazma vurarak, diktiği fidanlara cansuyu vermeyi de ihmal etmediler.

Yorumlar (0)
Sondakika