Erzincan Medya
18° Erzincan

Erzincan

18°

Erzincan

Perşembe

23°/ 13°

Cuma

23°/ 13°

Cumartesi

23°/ 14°

Pazar

21°/ 12°

Pazartesi

21°/ 11°

Salı

22°/ 14°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Erzincan Tulumu İyi Koşullarda Saklanmalı

Yayınlanma:
ABONE OL
Erzincan Tulumu İyi Koşullarda Saklanmalı

Günün her saati sofralarımızı süsleyen, yemeklerimize renk ve lezzet katan vazgeçilmez gıdamız Erzincan Tulum Peynirini uygun koşullarda saklamak gerekiyor. Özellikle hava sıcaklıklarının artması nedeniyle yiyeceklerin çabuk bozulduğu yaz dönemlerinde, en dayanıklı ürünlerden olan Tulum Peyniri için de uygun koşulların sağlanması gerekiyor.

Peynirin lezzetini ve besleyiciliğini kaybetmeden saklanmasının satın alma ile başladığını vurgulayan uzmanlar, her peynirin saklanma koşullarının farklı olduğuna dikkat çekerek, +2/4 C de, ışıksız ortamda mutlaka buzdolabında saklanması gerektiğinin altını çiziyorlar.

Kalsiyum, protein, A, B, D, E vitaminleri bakımından zengin besin kaynağı olan tulum peyniri doğru koşullarda saklamak, vitamin ve besin değeri açısından büyük önem taşıyor. Uzmanlar, peyniri saklama işleminin daha satın alma işlemi sırasında başladığını belirterek, tüketicileri uyarıyorlar.

Erzincan Karaca Tulum Peyniri işletme sahibi Recep Beydili, tulum peynirinin hangi koşulda saklanması gerektiğini konusunda bilgiler verdi.

Beydili dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde sıraladı;“Peynir alırken öncelikle son tüketim tarihine dikkat etmelisiniz. Son tüketim tarihi geçmiş hiçbir yiyeceği satın almayınız. Eğer alacağınızın peynirin son tüketim tarihi yakın bir tarih ise onu tercih etmeyin. Çünkü hemen tüketemeyecekseniz, son tüketim tarihi yaklaşmış ürünleri uzun süre saklayamazsınız. Ambalajına dikkat edin. Delinmiş, yırtık veya deforme olmuş ambalajlı ürünleri almayın. Peynirin renginin değişmemiş olmamasına dikkat edin.

Peynirin, özellikle +2/4 C de, ışıksız ortamda yani buzdolabında saklanması gerekiyor. Peynir hemen tüketilmeyecek ise kendi ambalajında saklanmalıdır. Ambalajı açıldıktan sonra mutlaka saklama kabında veya ambalaj malzemelerine sarılarak korunmalıdır. Aksi takdirde peynir nemini kaybediyor, aroması ve lezzeti azalıyor.

Oda sıcaklığında, sofrada, tezgâhta bekletilmiş peynir, ambalajı içindeki buzdolabındaki peynirin içine tekrar katılmamalıdır.”

Özellikle tanınan bilinen markaların alınmasına dikkat edilmesi gerektiğini belirten Recep Beydili, Erzincan’a gelen fakat Erzincan tulum peyniri olmayan sahte ürünler konusunda da vatandaşın dikkatli olmasını istedi.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler