Saygın İndexlere Girme Hedefimiz Var

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi(EBYÜ) Tıp Fakültesi 2019 yılından bu yana çıkardığı Archives of Basic and Clinical Research (ABCResearch) isimli dergi ile Türkiye’de ki saygın ve kabul edilmiş indexlerden birisi olan TR Dizin’de kabul gördü.

Erzincan Sağlık 01.07.2022, 11:05 Erzincan Medya
Saygın İndexlere Girme Hedefimiz Var

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi(EBYÜ) Tıp Fakültesi 2019 yılından bu yana çıkardığı Archives of Basic and Clinical Research (ABCResearch) isimli dergi ile Türkiye’de ki saygın ve kabul edilmiş indexlerden birisi olan TR Dizin’de kabul gördü.

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi (EBYÜ) Tıp Fakültesi önemli bir başarıya imza attı. 2019 yılında çıkarmaya başladıkları Archives of Basic and Clinical Research (ABCResearch) isimli dergi Temel ve Klinik Araştırma Arşivleri Yayın Kurulu tarafından ULAKBİM TR İndexsinde kabul gördü. Türkiye’de ki saygın ve kabul edilmiş indexlerden birisi olan TR Dizin’de yerini alan dergiyle EBYÜ Tıp Fakültesi uluslararası arenada adından söz ettirmek istiyor. 

ÜNİVERSİTE VE FAKÜLTE AÇISINDAN GURUR VERİCİ

Archives of Basic and Clinical Research (ABCResearch) dergisi hakkında açıklamada bulunan Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mecit Kantarcı, uluslararası arenada var olmanın üniversite ve fakülte açısından gurur verici olduğunu ifade ederek, “Bugün yeni bir sezonun başlangıcını kutlarken, Temel ve Klinik Araştırma Arşivleri Yayın Kurulu, ULAKBİM TR İndexinde dergimizin kabul edildiğini mutluluk ve gururla söylemek istiyoruz.. Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin officiel dergisi olan Archives of Basic and Clinical Research isimli derginin, yani kısa ismiyle ABCResearch isimli derginin Türkiye’de ki saygın ve kabul edilmiş indexlerden birisi olan TR Dizin’e kabul edildiğini mutluluk ve gururla duyurmak istiyoruz. Değerli eleştirmenlerimiz yani hakemlerimiz ve özverili çalışanlarımız da dahil olmak üzere bize katkıda bulunan ve destek veren herkese en içten dileklerimizle teşekkürlerimizi sunuyoruz.

SAYGIN İNDEXLERE GİRME HEDEFİMİZ VAR

Önümüzde ki yıllarda da uluslararası saygın indexlere girme hedefimiz var. Yerel bir durumdan şuan ulusal bir lige çıktığımızı gururla söylemek istiyoruz. Bundan önce, özellikle doçentlik sınavlarında istenilen yayın kriterlerini karşılama açısından dergimizin şuanda kat etmiş olduğu yol çok önemli. Türkiye’de ki birçok yerden bizlere rahatlıkla makaleler gelecektir. Bilimsel manada ki bilgi paylaşımlarımızı dergimizde yayınlamak isteyeceklerdir. Çok sayıda yerden biz makale kabul etmiş olacağız. Neden? İndexlere girmiş olduğumuz için ve burada yayın kabul edildiği zaman doçentlik sınavlarında da kullanılacaktır. Bu yol da şuan da İngilizce ve Türkçe yayın kabul eden dergimiz, inşallah bundan sonra ki süreçte, 2023 yılında biraz daha fazla İngilizce yayın kabul edecek. 2024 yılında ise hedefimiz daha fazla İngilizce yayınla, muhtemelen belki de tamamen yayın dilini İngilizceye çevirerek uluslararası arenada ismimizden söz ettirmek ve ismimizi kabul ettirmek amacını taşıyoruz” dedi.

10 ADET DERGİMİZ BASILMIŞ DURUMDA

Prof. Dr. Kantarcı, ABCResearch isimli dergi ile hem üniversitenin hem de fakültenin ulusal ve uluslararası düzeyde tanınırlığının artacağına dikkat çekerek, “2019 yılında başlayan bu serüvende yılda 3 adet olmak üzere 10 adet sayı çıktı. 2019 yılında 3, 2020’de 3, 2021’de 3 ve 2022’nin ilk sayısı da olmak üzere toplam 10 adet dergimiz basılmış durumda. Şuan da basıma 2022 yılının 2’nci ayısı da hazır. Bizim dergimizin 2021 yılından itibaren çıkmış sayıları indexe kabul edildi. Bu hepimize gurur veriyor.

ÜNİVERSİTEMİZİN VE FAKÜLTEMİZİN SAYGINLIĞINI ARTIRACAKTIR

Bu yapılan üniversitenin, Tıp Fakültemizin tanınırlığını ve prestijini artıracaktır. Sadece yerelde değil, ulusal manada tıp alanında, diş hekimliği ve sağlık bilimleri alanında çalışmalarını bizim dergimize göndererek karşılıklarını alacaklardır. Bu da üniversitemizin ve fakültemizin saygınlığını artıracaktır, bilinirliğini ve tanınırlığını artıracaktır. Aynı zamanda ben bunları bir fabrikaya benzetiyorum. Önceden dışarıdan alacağımız ürünler için şimdi kendi fabrikamızı kurduk ve burada üretmeye başladık. Başkaları bizden ürün almaya başladı. Bu minvalde bilim alanında, bilimsel arenada çok önemli yer tutuyor.

Bu derginin bu günlere gelmesinde emeği olan üniversite yönetim kuruluna, Rektör Prof. Dr. Akın Levent’e ve bunun yanı sıra da dergimize finansman sağlayan EKEV ’e teşekkürlerimizi sunuyoruz” diye konuştu.

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. A. Mecit Kantarcı’nın yaptığı açıklamaya Dekan Yardımcıları Doç. Dr. Adalet Özçiçek, Doç. Dr. Aslı Özbek Bilgin ve Fakülte sekreteri Mehmet Yücel’ de hazır bulundu.

Kaynak: Habercan Gazetesi
Yorumlar (0)
18
açık
Namaz Vakti 29 Eylül 2022
İmsak 04:46
Güneş 06:09
Öğle 12:18
İkindi 15:38
Akşam 18:16
Yatsı 19:34
Sağlık Haberleri