Araştırma Hastanesinde Video Telekonferans sistemi

Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisinde oluşturulan video Telekonferans sistemi ile ilçelerde görev yapan doktorlar hastalar hakkında uzman doktorlardan yardım alabilecekler.

Araştırma Hastanesinde Video Telekonferans sistemi

Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisinde oluşturulan video Telekonferans sistemi ile ilçelerde görev yapan doktorlar hastalar hakkında uzman doktorlardan yardım alabilecekler.

Yeni kurulan video Telekonferans sistemi ile ilçelerde ki acil servis bölümüne giden hastalara, Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisinden sistem yardımı ile hizmet verilecek. İlçelerdeki sevki azaltma ve uzman doktor sıkıntısını gidermek amacıyla yapılan video Telekonferans sistemini Erzincan Valisi Ali Arslantaş yerinde inceleyerek sistemi denedi. Yeni kurulan video Telekonferans sistemi şu anlık 3 ilçede hizmet vermeye başladı. Önümüzde ki 1 ay içerisinde tüm ilçe hastanelerin acil servis bölümünde hizmete koyulacak.

Sistemin çalışma şeklini yerinde analiz eden Vali Arslantaş, video Telekonferans ile Tercan ve Refahiye ilçe hastanelerin acil servisine bağlanılarak hastaların tedavisi hakkında görüşme sağlandı.

Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Ufuk Kuyrukluyıldız, sistemin amacı hakkında bilgiler verdi. Kuyrukluyıldız; "Bugün itibari ile Erzincan ilçeleri ile video Telekonferans şeklinde bir iletişim ağı sağlık Müdürlüğümüz tarafından kuruldu. Bu ağ sayesinde ilçe hastanelerimizin acil servisinde yada yataklı servislerinde veya polikliniklerinde orada ki hekim arkadaşlarımız  bir hasta değerlendirmek istedikleri vakit video Telekonferans sayesinde hastanemize bağlanarak bizim hastanemizde ki uzman doktorlar, hocalarımız ve yardımcı doçentlerimiz ile bu hastayı danışacaklar. Biz hastalarımızı Erzincan'a merkeze getirmeden orada Şifa bulabilmeleri sağlayacağız.  

Sisteme neden ihtiyaç duyduk? Neden biz bu sistemi kurduk? Geçen haftaki toplantıda belirtmiştim yaklaşık 200 e yakın hocamız uzman doktorumuz şu an hastanemiz hekim kadrosunda mevcut.  Biz Bu uygulamayla ilçelerimize her bir ilçemize 200'er tane uzman doktor göndermiş oluyoruz Aslında. Oradaki Hekim arkadaşlarımızı hastaları değerlendirirken 200 doktorumuzun gözüyle değerlendirmelerini sağlamış oluyoruz. 2017 yılında 1875 tane ilçelerimizde merkezimize ambulans Şevki olmuş. Bunlar Yaklaşık 400 tane kadarı bizim hastanemizde yatarak tedavi edilmiş. Yani yaklaşık 1400 tanesi bizim servisimizde hizmet almış ve geri tekrar ilçelerine dönmüştür.

Bizim bu sistemi kurmak Peki amaçlarımızdan biride bu hafta yoğunluğunu Hem hasta açısından hem de maliyet açısından ve minimuma indirgeyerek orada tedavi almalarını kendi evlerinde kendi ilçelerinde tedavi alabilmelerini sağlamak da beraber bir de gerçekten gelmesi gerekip de gelemeyen hastalarımızın da tarafımıza danışıldığında daha emniyet gösterilerek buraya naklini sağlamayı planlıyoruz.. Bu sistemimiz 7/24 saat açık kalacak. gündüz saatlerinde mesai saatleri bir başhekim yardımcılığı koordinasyonunda. Gecede acil tıp uzmanımızın koordinasyonunda hizmet verilecek. Bir acil şef nöbetçi telefonumuz var. Ayrıca sisteminde bir mesaj butonu var. Hem sistemden hem de telefondan ilgili ilçenin nöbetçi doktoru veya baş hekimi tarafından hastanemiz aranacak arkadaşlarımız bu çağrıya cevap verecekler gerekli Triyajı yaparak uygun kliniğin hekimine hastayı danışacaklar.

Hasta ile ilgili her türlü görüntülemeyi gösterebilme imkanı var kameraların, bu imkanlar çerçevesinde bize bu hastaları hastanemizde gelmeden orada mümkünse tedavilerini sağlamayı planlıyoruz. Bu şekilde yeni yeni yapılan ilçe hastanelerimiz de hem yatan hasta sayılarını hem de işlerliğini arttırmaya amaçlıyoruz. Sistemin işleyişi bu şekilde olacak" dedi.

Erzincan Valisi Ali Arslantaş, sistem ilk olarak 3 ilçede hizmete vermeye başladı, fakat 1 aya kadar tüm ilçelerde hizmet vereceğini söyledi.

Vali Arslantaş; "Bütün ilçe hastaneleri Mengücek Gazi Araştırma Hastanesinin de polikiniği haline getirmiş oluyoruz. Çok güzel ifade etti başhekimimiz, her ilçemize 200 kadar uzman hekim tayın etmiş etmiş oluyoruz. İlçe ziyaretlerinde uzman hekim konusunda vatandaşlarımız muzdaripti. Bundan sonra ilçe devlet hastanesine gelen  burada doktorlarımızın derdine deva bulamayacaklarının düşündükleri hastalarımız buraya gelmezden önce bir defa da hocalarımız görecekler. Bu hasta mahremiyetlerinin saklanması açısından da burada yapılan görüşmelerin kayıtları 6 ay tutulacak. Bu sistemin kurulmasında emeği geçen Tıp Fakültesi dekanımıza, başhekimimize, il sağlık müdürümüze ve çalışma arkadaşlarımızın tamamına teşekkür ederim. Şuan da 3 ilçemizde var 1 aya kadar tüm ilçelerimiz de yapılmaya başlanılacak" dedi.

Habercan

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
son dakika spor haberleri