Erzincan Medya
24° Erzincan

Erzincan

24°

Erzincan

Cumartesi

22°/ 13°

Pazar

21°/ 13°

Pazartesi

22°/ 12°

Salı

23°/ 12°

Çarşamba

27°/ 15°

Perşembe

29°/ 17°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Erzincan Hekim-Sen, 100 Bin Hekim´ Sloganıyla İş Bırakma Eylemi Yaptı

Yayınlanma:
ABONE OL
Erzincan Hekim-Sen, 100 Bin Hekim´ Sloganıyla İş Bırakma Eylemi Yaptı

Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma  Hastanesi Başhekimlik  binası önünde basın açıklaması yapan Erzincan Hekimsen Şubesi Başkanı Op. Dr Emrullah Akyüz: Haksız malpraktis uygulaması, sağlıkta şiddet, hekimliğe yakışmayacak özlük hakkı, hatalı mevzuatlar ve mesleki değersizleştirmeyi kabul etmeyen meslektaşlarımızla birlikte 100 Bin Hekim hedefi ile iş bırakma eylemi yapmaktayız dedi.

Akyüz yaptığı açıklamasında, Hekimleri birbirine kırdıran, yaptıkları meslekten soğutan, sağlıklı insanı değil hasta insan arayan performans sistemi bizleri her gün yeniden boğarken, halkımızın da nitelikli sağlık hizmetinden mahrum kalmasına neden olmaktadır.

Bizler; topluma şifa vermek için bu mesleği seçenler, sürekli sağlıksız olmayı dayatan ve bununla beslenen bu sistemin içersinde görevimizi yapamıyoruz. Koruyan değil hastalık üreten bu sistem daha fazla hasta ve daha fazla hastalık ile kâr etmeyi hedeflerken, bizlere de mesleki tatminsizlik, yoğun geçen çalışma saatleri, uzun mesailer ve duygusal yük olarak yansımaktadır. Bu yılın daha mayıs ayında hekim göçü 938 sayısına ulaşmasına rağmen, emeğimiz ve onurumuz olan mesleğimiz ile adeta alay edilmektedir. Oyalama taktikleri ile mücadelemiz zayıflatılmaya çalışılmaktadır.

Bilindiği üzere 14 Mart Tıp Bayramı’nda en yetkili ağızlardan hekimlere birtakım müjdeler verilmiş, hekimlerin taleplerinin karşılanacağı ilan edilmişti. Ne var ki, malpraktis ve şiddet yasaları sahanın ve hekim örgütlerinin görüşlerine dahi başvurulmadan “Ben yaptım, oldu” yaklaşımı ile meclisten geçirilmiş, gelir düzeyini arttırma yönündeki düzenleme de aynı yaklaşımla meclise sunulmuştur. Bu düzenleme gerçekte gelir düzeyini arttırma değil, makyaj yapma çabasıdır. Hekimlerin gelirine neredeyse hiçbir kazanım sunmamaktadır. Kapsam ve iddia edilen getiriler, 14 Mart günü verilen sözlerden ve bahsi edilen tarih yazma iddialarından çok uzaktır. Bazı düzenlemeler bir gecede hazırlanan Kararnamelerle hayata geçirilirken; hekimleri sakinleştirmek maksatlı vaatlerin gerçekleşmesinde, oyalamalar, ben yaptım oldular ile, Hekimlerin hakları görmezden gelinmiş ve hekimlik mesleği değersizleştirilmiştir.

Bu sıkışmışlıkta biraz nefes alabilmek, insanca yaşayabileceğimiz koşulları oluşturmak için sağlıkta şiddetin sona ermesi, sağlığımız için uygun çalışma koşulları ve bizi yoksulluğa mahkûm etmeyen ücret taleplerimizi her defasında dile getirdik.  Taleplerimiz sadece bizim için değil, halkın da nitelikli sağlık hizmeti almasını sağlayacak taleplerdir. Aylardır bu taleplerimizin gerçekleştirilmesi için sesimizi duyurmaya çalışıp, eylemlerimizi sürdürürken; yetkili makamlar algı yönetimi ve oyalama taktiklerinde ısrar etmektedir.

YILMIYORUZ VE YILMAYACAĞIZ

Biz hekimler; her bir can için inatla tedaviyi sürdüren, mesleğinin inadını ve umudunu koruyanlar olarak haklarımız için mücadele vermeye devam ediyoruz ve edeceğiz.

Bizler Etkin bir sağlıkta şiddet yasasının çıkarılmasını ve sağlıkta şiddete karşı talep ettiğimiz uygulamaların biran evvel yürürlüğe konulmasını istiyoruz. Bizler işimizi canla başla yapar iken hakarete uğramayı, darp edilmeyi ve şiddeti kabul etmiyoruz. Bizler can kurtarırken hayatımıza kast edilmesine razı gelmiyoruz. Bizler hak ettiğimiz hekimlik onuruna yakışır muamele görmeyi ve bu mesleğin manevi saygınlığını ve itibarını artık hissetmek istiyoruz. Biz hekimler Çıkarılan Malpraktis yasasının etkin bir şekilde uygulanmasını ve bu yasanın hekimleri ve diğer sağlık çalışanlarını tam anlamı ile koruma sağlamasını istiyoruz. Şu an Meclis’te görüşülen; Aralık 2021’de Meclis’e getirilip hızla geri çekilen düzenlemeden daha geride olan ve emeğimize hürmetsizliğin açık bir göstergesi olarak gördüğümüz, içerisinde bizlere, taleplerimize, haklarımıza yönelik hiçbir iyileştirme içermeyen bu yasa teklifini asla kabul etmiyoruz ve etmeyeceğiz.

Biz Hekimsen olarak başta hekimlerin hakkını alana kadar meşru mücadelemize devam edeceğimizi buradan bildirip katkı sunan ve birlikte hareket eden tüm sendika ve meslek örgütlerimize teşekkür ediyoruz diye konuştu. Yapılan basın açıklamasının ardından sendika üyeleri protestolarını halay çekerek ifade ettiler.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

https://www.haberxr.com