banner293

banner292

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye Her Zaman Kıbrıs Türk Halkının Yanında Oldu

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi tarafından düzenlenen “Türk Dünyası Sempozyumu için Ak Sakallılar Konseyi Başkanı Binali Yıldırım’ın davetlisi olarak Erzincan’a gelen KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar Erzincan Valiliğinde Basın ile bir araya geldi.

Erzincan Genel 11.10.2022, 09:34 Erzincan Medya
KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye Her Zaman Kıbrıs Türk Halkının Yanında Oldu

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi tarafından düzenlenen “Türk Dünyası Sempozyumu için Ak Sakallılar Konseyi Başkanı Binali Yıldırım’ın davetlisi olarak Erzincan’a gelen KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar Erzincan Valiliğinde Basın ile bir araya geldi.

Erzincan Yıldırım Akbulut Hava Limanında Erzincan Valisi Mehmet Makas tarafından karşılanan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar valilik ziyaretinde Erzincan Valiliği önünde tören mangası tarafından karşılandı. Erzincan Valisi ile bir süre sohbet eden Cumhurbaşkanı Tatar daha sonra basın ile bir araya geldi.

Kısa bir Hoş geldiniz konuşması yapan Erzincan Valisi Mehmet Makas’ın ardından ziyareti ile ilgili konuşan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, AK Parti Genel Başkan Vekili ve Ak Sakallılar Konseyi Başkanı Binali Yıldırım’ın davetlisi olarak Erzincan’da bulunmaktan dolayı mutlu olduğunu belirtti.

BİZ BİRİZ, TEKİZ, AYNI MİLLETİN EVLATLARIYIZ

Cumhurbaşkanı Tatar, ABD'nin Güney Kıbrıs Rum kesimine yönelik ambargoyu kaldırması ve bölgede yaşanan gelişmeleri değerlendirerek başladığı konuşmasının devamında, “Türkiye'nin Cumhurbaşkanını, Türkiye’mizin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar bu konuda gereken cevabı verdiler. Zaten hep söylenen 'biz biriz, tekiz, aynı milletin evlatlarıyız. Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin işbirliği bu bölgede çok önemlidir. Zaten 1974'ten sonra bildiğiniz gibi Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kolordusu Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı olarak varlığını sürdürmektedir.

Rumların yaptığının çığırtkanlık olduğunu belirten Tatar, konuşmasında şunları söyledi:
"Özellikle Rusya-Ukrayna savaşından sonra Türkiye Cumhuriyeti'nin ortaya çıkan büyük potansiyeli, Türkiye'nin Cumhurbaşkanının ivedi tahıl koridorunun açılması için yapılan girişimleri, Türkiye Cumhuriyeti'nin birtakım başka attığı adımlarla Yunanistan'ın bir bakıma ezilmesiyle, kıskanmalarıyla şimdi tabi ne yapacaklar, birtakım oyunlara giriyorlar. Bu oyunların hiçbiri inandırıcı değildir. Çünkü Türkiye'nin gücü, potansiyeli bellidir, onların da ne olduğu bellidir.

KIBRIS'IN NÜFUSU BELLİ, ÇAPI BELLİ

Kıbrıs'ın nüfusu belli, çapı belli diyen Cumhurbaşkanı Tatar, dolayısıyla kime karşı, ne kadar silahlanabilirler? Bunlar geçici birtakım bana göre kendi halklarına, kendi siyasetlerine oynanan oyunlardır. Çünkü her iki tarafta da seçim var. Hem Yunanistan hem Güney Kıbrıs'ta seçim var önümüzdeki aylarda. Dolayısıyla iç politikaya yönelik argümanlar olabilir. Bütün bunların geçici olduğuna inanıyorum. Önemli olan bizim bu coğrafyada varlığımızı sürdürebilmek için dediğim gibi Türkiye Cumhuriyeti'nin potansiyeli ve aynı zamanda da Kuzey Kıbrıs'ın güçlenmesi bütün temennim ve dileğim budur. Dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti'nin her zaman Kıbrıs Türk halkının yanında olduğu, onların yapacakları hareketlere karşı bizim de misli adımlarımızın olabileceği zaten Türkiye Cumhuriyeti'nin en yetkili ağızları tarafından ifade edilmiştir" ifadelerini kullandı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar Tatar, valilik ziyaretinin ardından Kıbrıs gazileriyle bir araya gelecek; akşam ise “Türklük Ateşi” adlı etkinliğe katılacak. 

Pazartesi sabah, Uluslararası Türk Dünyası Sempozyumu’na katılacak olan Tatar, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Doğu Akdeniz'deki Tarihsel Önemi” konulu bir konferans verecek.

Kaynak: Habercan Gazetesi
Yorumlar (0)
Sondakika