Gaziler ve Protokol Yemekte Bir Araya Geldi

19 Eylül Gaziler Günü ve Mustafa Kemal Atatürk'e Gazilik unvanı verilişinin yıldönümü dolayısıyla, gaziler ve şehit aileleri Erzincan Belediyesi tarafından düzenlen yemek programıyla bir araya geldi.

Gaziler ve Protokol Yemekte Bir Araya Geldi

19 Eylül Gaziler Günü ve Mustafa Kemal Atatürk'e Gazilik unvanı verilişinin yıldönümü dolayısıyla, gaziler ve şehit aileleri Erzincan Belediyesi tarafından düzenlen yemek programıyla bir araya geldi.

Düzenlenen yemek programına Erzincan Valisi Ali Arslantaş, 3. Ordu Komutanı Org. İsmail Serdar Savaş, Erzincan Milletvekilleri Sebahattin Karakelle Av. Serkan Bayram, Erzincan Belediyesi Cemalettin Başsoy,  şehit yakınları ve gaziler katıldı. 

Düzenlenen programda konuşan Erzincan Aile Sosyal Politikalar İl Müdürü Muhammer Doğan; “Muhasır medeniyetler seviyesine çıkmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Vatanını canından çok seven şehit ve gazilerimiz milletimizin nezdinde en muteber mertebeye ermiştir. Bin yıldır barış ve huzur içerisinde yaşadığımız bu güzel vatan bizlere onların emanetidir. Bakanlık olarak şehit yakınları ve gazilerimizin bize bıraktıkları onura yakışır bir şekilde hayatlarını devam ettirebilmeleri için hak ettikleri imkânlara kavuşmaları için çalışıyoruz” diyerek gazilere olan minnettarlığını belirterek şehitlere Allah’tan rahmet yakınlarına ise baş sağlığı diledi. 

Konuşmalarını yapmak için kürsüye gelen Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy; “Bizler doğuştan devlet için millet için bayrak için ölürsek şehidiz kalırsak gaziyiz diye yola çıkmışız. Biz inançlarımız gereği bunu hiçbir zaman hiçbir şeyle değişmeyeceğimize doğuştan yemin etmiş bir milletiz. Gazilik ve şehitlik mertebesi asla ve asla maddiyatla herhangi bir şeyle ölçülecek bir şey değildir. Onun mertebesini onun mükâfatını yüce Rabbim cennetiyle müjdelemiştir. Biraz evvelki konuşmacılarımızın da söylediği gibi her zaman tekrar ediyoruz. Sakarya’da Kıbrıs’ta Kore’de evet gazilerimiz oldu şehitlerimiz oldu. Ama bu millet öyle bit millet ki top yekûn nasıl gazi olacağını şehit olacağını tüm yurtta göstermiştir” diyerek şehitlere rahmet ve yakınlarına baş sağlığı diledi. 

Erzincan Milletvekili Serkan Bayram yaptığı konuşmasın da; “Bugün Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gazilik unvanını aldığı gündür. İstiklal Savaşında, Kurtuluş Savaşında, Çanakkale’de, Kıbrıs’ta milletini seven ülkesini seven ölürsek şehit kalırsak gazi diye mücadele vererek Aziz Türk milletinin özelliğini göstermiştir. Ben şehit olan bu uğurda canını veren bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Gazilerimize ise hayırlı ömürler diyorum. Onlar bizim başımızın tacıdır. Her zaman yanlarındayız. Bu vatan toprakları kazanılırken çok bedeller ödendi” dedi. 

Ardından konuşan Erzincan Milletvekili Sebahattin; “Özellikle ben bir evladınız olarak sizlerin ben bugün ellerinden öpüyorum. Değerli şehitliği göze alıp ta gazi olanlar, şehitliği göze alamayanlar asla gazi olamazlar. Milletleri millet yapan milletlerin varlığını ortaya koyan çok önemli hasletleri vardır. Bu haslet ki bağımsızlıktır. Bu hasleti yüce Rabbim Türk milletine nasip etmiştir. Bu hasletlerimizin en önemlilerinden bir tanesi hiç şüphe yok ki şehitlik ve gaziliktir. Şehitlik ve gazilik bu milletin varoluşlarından biridir. Biz bugün dünyanın en güçlü devletiyim diyen Amerika’ya bile Kore’de yardım etmişiz. Bu milletin tarihi varlık, yokluk ve savaşlara geçmiş. Ama bu milletin her ferdi söz konusu vatansa ölmeye hazırım demiş. Bin yıllık tarihimizde şehitlerimizin sayıda çok gazilerimizde çok. Yine de olacaktır. Biz vatan sağ olsun deriz. Rabbim bu şehitlik şahadetini tüm milletimize nasip etsin diyoruz” ifadelerini kullandı.

Son olarak konuşmalarını yapan Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Öncelikle Gaziler Günü vesilesiyle düzenlenen bu programa hoş geldiniz diyor, hepinizi saygıyla, sevgiyle ve muhabbetle selamlıyorum. Bu vesileyle ülkemizin sessiz kahramanları olan şehit ve gazilerimizi minnetle şükranla yâd ediyorum dedi.

Vali Arslantaş konuşmasının devamın da; “Ülkemizin bağımsızlığı, selameti ve bekası için dün Çanakkale’de, İstiklal Harbi’nde, Kore’de, Kıbrıs’ta, Terörle Mücadelede gazi olmuş, şehitlik mertebesine erişmiş kahraman vatan evlatları ile 15 Temmuz günü darbe yapmak isteyen hainlere karşı, halk darbesi yapan, bağımsızlığı ve demokrasisi için silahların, tankların, uçakların önünde dimdik duran vatan evlatlarının yazdığı cesaret ve  kahramanlık destanları zamanın unutkanlığına uğramaksızın sonsuza kadar yaşayacaktır.

Kahraman Gazilerimiz Sizler, vazifenin yapılması uğrunda taşıdığınız üniformayı kendi kanınızla taçlandırıp gazi unvanı alarak vatanın, milletin ve bayrağın ne denli paha biçilmez değerler olduğunu bir kez daha ortaya koydunuz diyerek yaptığı konuşmasının devamın da, Asil milletimizin yiğit evlatlarının bu yüce değerleri yaşatmak uğruna neleri göze alabileceğini gösterdiniz. Biliyoruz ki alınlarınızdaki çizgiler, vücutlarınızdaki yaralar, sadece ferdi kahramanlıkların değil, bu büyük milletin tarihine şan ve şeref veren en değerli nişanlardır dedi.

Bizler aziz şehitlerimiz ve kahraman gazilerimiz sayesinde millet olarak bu güzel vatan topraklarında birlik ve beraberlik içerisinde varlığımızı sürdürüyoruz. Birlik ve bütünlüğümüzün, özgürlük ve bağımsızlığımızın en kıymetli simgeleri olan şehit ve gazilerimiz, devletimizin varlığının güvencesi ve sembolü olarak milletimizin gönlünde ebediyen yaşayacaktır. Milletimiz, aziz şehitlerimize ve kahraman gazilerimize vefa borcunu asla unutmayacaktır. Vatan savunmasında gösterdiğiniz kahramanlıklar, asırlar geçse de milletimizin kalbinden, zihninden silinmeyecektir.

Katılımcılara da seslenen Vali Arslantaş, Şehitlerimizin emanetlerine ve gazilerimize en iyi şekilde sahip çıkabilmek için devletimiz tarafından ciddi gayret sarf edilmektedir. Şehitlerimizin hatırasını sonsuza kadar yaşatmak hepimizin en büyük vatandaşlık borcu olduğu gibi, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin de en önemli görevidir. 

Devletimiz ve Valiliğimiz olarak şehitlik ve gazilik kavramlarının ne kadar değerli olduğunun bilinci içinde hareket ediyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da şehit yakınları ve gazilerimizin ihtiyaçlarının karşılanması ve sorunlarının giderilmesi konusunda, yapılan çalışmalara her türlü katkı ve desteği vermeye devam edip her zaman yanınızda olacağız.

Bizler, ecdadımızdan miras kalan hasletlere sahip çıkmanın, birlik ve beraberliğimize yönelen tehditlere karşı mücadele etmenin, ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarmak için çalışmanın, şehitlerimize ve gazilerimize vefa borcumuzun da gereği olduğuna inanıyoruz. Hiç şüpheniz olmasın, devlet olarak sizlerle ilgili her meseleyi ve sizlerin taleplerinizi yakından takip ediyoruz. Kendinizi yalnız hissetmemeniz için elimizden gelen tüm gayreti gösteriyoruz. Her türlü ihtiyacınız ile yakından ilgilenmek şükran ve vefa borcumuzdur. 

Bize iletmek istediğiniz bir talebiniz olursa, kendinizi yalnız hissederseniz lütfen Valiliğimize ve Kaymakamlıklarımıza yazın veya şahsen başvurun. Bunları yakından, büyük bir sorumluluk içerisinde takip ettiğimizden ve edeceğimizden emin olun ifadelerini kullanan Vali Arslantaş, bu duygu ve düşünceler içinde, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Gazi unvanı ve Mareşal rütbesi verilişinin yıl dönümünü ve Gaziler Günü’nü kutluyor, Tüm mukaddes değerlerimiz için, bağımsızlık ve özgürlüğümüz için toprağa düşen tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor, hayatta olan gazilerimize aileleri ile birlikte sağlık, mutluluk ve  esenlikler diliyor, sizleri saygıyla muhabbetle selamlıyorum” dedi.

Konuşmaların ardından yapılan yemek ikramı ile program sona erdi.

Habercan

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.