Erzincan Demokrasi Bileşenlerinden Yeşil Alan Çağrısı

Ordu Caddesi üzerinde bulunan ve Erzincan Belediyesi tarafından TOKİ ’den ihale ile alınan Askeri Lojmanların akıbeti tartışmalara neden oluyor. Konu hakkında basın açıklaması yapan Erzincan Demokrasi Bileşenleri bu alanın rant alanı değil, yeşil alan haline getirilmesi gerektiğini ifade ettiler.

Erzincan Genel 22.06.2022, 11:47 Erzincan Medya
Erzincan Demokrasi Bileşenlerinden Yeşil Alan Çağrısı

Ordu Caddesi üzerinde bulunan ve Erzincan Belediyesi tarafından TOKİ ’den ihale ile alınan Askeri Lojmanların akıbeti tartışmalara neden oluyor. Konu hakkında basın açıklaması yapan Erzincan Demokrasi Bileşenleri bu alanın rant alanı değil, yeşil alan haline getirilmesi gerektiğini ifade ettiler.

Saat Kulesi önünde Demokrasi Bileşenleri adına konuşan Eğitim Sen Erzincan Şubesi Başkanı Hüseyin Taner bu alanın yeşil alan haline getirilmesini istedi. Taner konuşmasında şu ifadelere yer verdi;  “Erzincan Merkezde bulunan askeri lojmanlar TOKİ ’ye devredildi. Ardından Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına ve peşine ihale süreci yaşandı. Erzincan Belediyesi bu lojmanları ihaleye girerek aldı. Bizim de buna dair söyleyeceklerimiz var. İstanbul barosundan Avukat Ümit Altaş yanımızda. Bizimle birlikte bu konuda müdahil oldular ve dava sürecini başlattılar. Lojmanların halka ait olduğunu, buraların yeşil alan olarak nefes alabileceğimiz yerler olarak halka ait olması gerektiğini, düşünerek dava sürecini başlattılar ve bu konuda mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi. Şu anda da gördüğünüz gibi şu sıcak günlerde daha iyi hissediyoruz. Gölgesine sığınacak bir ağaç arıyoruz. Gerçekten ülkemizde kapitalist sistem her şeyi kendi çıkarları doğrultusunda kullanmaya çalışıyor. İktidarda maalesef buna hizmet ediyor. Her yeri betonlaştırıp her yeri ranta çevirmeyi planlıyor. Bu konuda bizim de söyleyeceklerimiz var. Biz halkız. Buna karşı duracağız. Toprağımıza, yeşil alanlarımıza, atmosferimize, suyumuza sahip çıkacağız, diyoruz. Erzincan Demokrasi Bileşenleri CHP, Pir Sultan Abdal Derneği, Sol Parti, Dersimliler Derneği, Tunceli Mimarlar Odası burada bizimle birlikte” dedi.

Ardından konuşan İstanbul barosu üye Avukat Ümit Altaş Erzincan’ın deprem fay hattı üzerinde olduğuna dikkat çekerek bu konuda ciddi çalışmalar yapılması gerektiğini ve bu tür alanların toplanma alanı olarak düzenlenmesi gerektiğine dikkat çekti. Altaş; ”Erzincanlıların daha yeşil alana, park alanına kavuşması için verdiğimiz bu mücadelenin onurlu bir günüdür bugün. Çünkü bu davanın iki tarafı vardı. Bir tarafta askeri alanların, yani sizlere halka ait olan alanların park alanı olarak düzenlenmesi, yeşil alan olarak düzenlenmesi, çoluk çocuk herkesin faydalanabildiği müşterek alanlar olarak düzenlenmesi için mücadele veren bizler, Erzincanlılar ve burada duran arkadaşlarımız. Diğer tarafta ise bu alanları üçüncü kişilere ihale yoluyla satışa çıkarıp 150 milyona yakın rakamlar gibi satıp burada ticari ve konut alan yapılıp sonrasında da daireleri yine milyon değeri satacak olanlar var. İşte hak, adalet, inanç neye inanıyorsanız, neyse kıbleniz bu mücadelede burada rantın uğruna gidenlerin yanında değil, tam tersine herkes için, eşitlik için, adalet için mücadele eden bu alanların park olması için mücadele eden insanlarla beraber olmamız gerekir.

Erzincan 2021 yılında 50 bine yakın ruhsatlı binaya sahip bir il haline geldi. Çoktan Erzincan ilimizdeki binalar nüfus için artık fazla bir oranda mevcut duruma geldi. Unutmayın Erzincan bir deprem bölgesidir. Biz Kuzey Anadolu fay hattında yaşayan insanlarız. 1. derece deprem riski olan alanlardayız. Bu alanlarda toplanma alanlarımız, parklarımız kalmamış durumdadır. Erzincan’ın en kalabalık alanında, Ordu Caddesi üzerinde hemen yanı başımızda bile şuradaki ağacı ulaşabilmek için yandaki kafeye gidip çay içmek, kahve içmek gerekir. Ağaç bir kafenin değildir. Ağaç herhangi bir şahsın değildir. Ağaç tüm Erzincanlılarındır. Ağaç Erzincan’da yaşayan tüm canlılarındır.

Erzincan’da toplam 5 alan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının yaptığı imar planı değişikliği ile ticari ve konut alana dönüştürüldü. Ticari ve konut alana dönüştürülen alanın yeşil alan olması için, park alanı olması için, herkesin faydalanabileceği müşterek bir alan olması için yüzlerce Erzincanlı olarak toplandık, imza ile itirazda bulunduk. Talep ettik. Burayı ticari ve konut alanına dönüştürmeyin, dedik. Fakat buna rağmen itirazımız kabul edilmedi, yeniden ilana çıkarıldı. Mevcut yaratılan korku ortamından kaynaklı olarak, yalnızca 6 tane bugün tek tek ismini belki alamayacağım Erzincanlı duyarlı insanımızın bizlere vekâlet vermesi ile dava açtık. Onlara sizin huzurunuzda teşekkür ediyorum. Bu davayı açmanızın üzerinden 15 gün geçmişti. Bakanlık daha herhangi bir savunma da vermemişti ki bu alanları ihaleye çıkardı. 3. kişilere sattı. En azından mahkeme kararını bekleyin, dedik. Biz anayasal bir yetkimizi kullandık. Bir vatandaş olarak mahkemede bir iptal davası açtık. En azından bu mahkemenin sonucunu bekleyin dedik, ama idare beklemedi ve bu 5 tane alanı 150 milyon gibi bir rakama sattı. Şimdi size sormak istiyorum. Bu alanların yeşil alanı, Park alanı olarak çocuklarınızla beraber herhangi bir şekilde para ödemeden bir ağacın gölgesinden faydalanabileceğiniz alanlar olmasını mı istiyorsunuz yoksa buranın her geçen gün gördüğünüz o 4 katlı ticari konut binalarından birisi mi olmasını istiyorsunuz. İşte bugünkü talebimiz bu sesi yükseltmek içindir” ifadelerini kullandı.

Yapılan konuşmaların ardından basın açıklamasına katılan Erzincan Demokrasi Bileşenleri attıkları slogan ve çekilen toplu fotoğraf sonrası dağıldılar.

Kaynak: Habercan Gazetesi
Yorumlar (0)
25
açık
Namaz Vakti 04 Ekim 2022
İmsak 04:51
Güneş 06:14
Öğle 12:16
İkindi 15:32
Akşam 18:08
Yatsı 19:25
Sağlık Haberleri