banner173

Biz Birlikte Güçlüyüz

Erzincan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından 3 Aralık Dünya Engelliler günü münasebetiyle Biz Birlikte Güçlüyüz sloganıyla Engelsiz Yaşam Merkezinde kalan bireyler için kahvaltı programı düzenlendi.

Biz Birlikte Güçlüyüz

Erzincan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından 3 Aralık Dünya Engelliler günü münasebetiyle Biz Birlikte Güçlüyüz sloganıyla Engelsiz Yaşam Merkezinde kalan bireyler için kahvaltı programı düzenlendi.

Engelsiz Yaşam Merkezinde düzenlenen kahvaltı programına Erzincan Vali Vekili Dede Musa Baştürk, Vali Yardımcısı Yaşar Kemal Yılmaz, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Muhammer doğan, Tüketici Hakem Heyeti Başkanı Recai Palabıyık, Engelsiz Yaşam merkezinde kalan bireyler ile çalışanlar katıldı.

Günün önemini belirten konuşmalarını yapan Erzincan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Muhammer Doğan yaptığı açıklamasın da; “Engellilik doğuştan veya sonradan meydana gelen bireylerde bilişsel, ruhsal ve fiziksel yetersizlik olarak ortaya çıkan bedenin eksiklikleridir. Can kutsaldır, onda kusur aranmaz. Nasıl gördüğünüzle nereye konumlandırdığınızla ilgilidir.

Bizler Aile ve Sosyal politikalar Bakanlığı olarak diyoruz ki;  Sosyal devlet olmak, toplumu oluşturan tüm bireylerin hayatın her alanına etkin ve eşit bir şekilde katılımını sağlamayı gerektirir. İnsan odaklı ve hak temelli bir anlayışla, engellilerimizin sorunlarına çözüm üretmek ve hak ettikleri standartlara kavuşmaları için çalışmaya devam ediyoruz. Bu doğrultuda; eğitim, sağlık, istihdam, erişilebilirlik, sosyal hizmetler alanlarında önlerine konulan engelleri, sorunlarını tespit ederek, bu sorunlara yönelik çözümler üretiyor ve uygulamaya çalışıyoruz.

Bu alanda birçok yasal düzenlemeler yapılmıştır.2828 sayılı sosyal hizmet kanunu, 2022 sayılı kanun engelliler için birçok düzenleme getirmiştir. Ancak 2005 yılında çıkarılan 5378 sayılı Engelliler Kanununu ülkemizde sosyal politika alanında bir paradigma değişimi yaşanmıştır; sağlık, bakım, istihdam, eğitim gibi alanlarda ve engelli hakları konusunda ciddi değişimler yaşanmıştır. Yapılan köklü değişiklikler, sosyal destekler ve teşviklerle artan hizmet çeşitliliği, engellilerin hayatın her alanına etkin katılımını kolaylaştırmıştır. 

Özellikle bakım ve bakım destek hizmetlerini geliştirerek bugünkü veri itibariyle Türkiye geneli 498.488 engelli vatandaşımız Erzincan özelinde de 1972 vatandaşımıza evde bakım desteğinden yararlanmaktadır. Yine Erzincan’ımızda 2986 engelli kardeşimize engelli maaşı ve 304 engelli ailemize engelli yakını maaşı verilmekte olup her zaman sosyal devletin yanlarında olduğu hissettirilmektedir. Kurum hizmetlerimizin kalite ve standartlar artırılmış,  şu anda kurum bakımı için sıra bekleyen engelli vatandaşımız kalmamıştır. Bugün itibariyle ilimizde 81 engelli kardeşimize kurum bakım hizmeti sunulmaktadır. Ayrıca son on yıllık periyotta 117 engelli vatandaşımız bu hizmetlerden faydalandırılmıştır.  Kamuda ve özel sektörde engelli istihdamını artmış ve bu kapsamda kamuda istihdam edilen memur sayımız 49.873’e ulaşmıştır. Engelli kardeşlerimizin sosyal hayata entegrasyonu ve gerek kamu gerekse özel hizmetlerden faydalanabilmeleri için önlerindeki engelleri kaldırabilmek için ilimizde erişe bilirlik denetimleri yapmaktayız ve engelsiz bir Erzincan hedeflemekteyiz. Proje uygulamaları ve il eylem planlarıyla engellileri kendi ayakları üzerine durabilen tüm haklarına kavuşmuş bireyler olarak görmek arzusundayız.

Şüphesiz ki bu alanda yapılanları yeterli görmemekte ve yapılacak daha çok işimiz olduğu bilinciyle çalışmaktayız. Unutulmamalı ki bu çalışmalar ancak toplumsal farkındalıkla oluşabilecek bir sinerji ile ancak başarılabilecektir. Devlet, akademi, özel sektör, sivil toplum ve diğer tüm paydaşlarımızla işbirliğine mecburuz. Onun içindir ki bugünü 3 Aralık Dünya engelliler gününü Bakanlık olarak “Biz Birlikte Güçlüyüz” sloganıyla kutlamaktayız. Doğan, Engelleri Aşan Türkiye” için engellilik alanında bugüne kadar yaptığımız hizmetleri daha da geliştirmeye, hizmet kalitesini artırmaya tüm paydaşlarımızla iş birliği içinde çalışmaya devam edeceğiz. 

3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün engellilik konusunda toplumsal farkındalığın ve duyarlılığın artmasına, daha fazla sorumluluk almaya vesile olmasını temenni ediyor, bu programın hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyor, engelleri aşmak için çaba sarf eden tüm engellilerimizi ve ailelerini şahsım ve kurumum adına sevgiyle, saygıyla selamlıyorum” ifadelerini kullandı.

Habercan

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
son dakika