banner173

Başkan Av. Aktürk, Yasal İşlem Devam Ediyor

Erzincan Barosu Başkan Av Adem Aktürk Hafta sonu Erzincan orduevinde çekilen ve sosyal medyaya yansıyan görüntülerde Taner H. isimli şahıs yavru bir kediye akıl almaz işkenceler yapmıştır dedi.

Başkan Av. Aktürk, Yasal İşlem Devam Ediyor

Erzincan Barosu Başkan Av Adem Aktürk Hafta sonu Erzincan orduevinde çekilen ve sosyal medyaya yansıyan görüntülerde Taner H. isimli şahıs yavru bir kediye akıl almaz işkenceler yapmıştır dedi.

Başkan Av. Aktürk açıklamasın da; “Bir yavru kedinin canavarca hisle, insan eliyle öldürüldüğü ve kayda alındığını gösteren bu kayıtlar bizi derinden üzmüştür. Kimseye zararı olmayan masum bir hayvanın acımasızca işkenceye tabi tutularak katledilişi; şehrimizde infaal ve büyük öfke yandırdığı gibi tüm Türkiye’de de lanetlenmiş, tepki çekmiştir. Sadece insanların değil tüm canlılarında hakkını savunmak Baromuzun temel görevlerindendir.

Tüm Türkiye’yi derinden üzen bu olayın faalinin en ağır cezayı alması elzemdir ve verilecek en ağır ceza kamu vicdanını bir nebze olsun rahatlatacaktır. Bu amaçla ilgili şahıs ve olayda görevini yapmayanlar hakkında, sabah erken saatlerde suç duyurusunda bulunduk, adliyeye de alınan ifadesinde hazır bulunduk, adı geçen ifadesinde “ pişman olduğunu, nişanlısından ayrıldığını ve bu durumun kendisini bunalıma soktuğunu, olay günü alkollü olduğunu ve bir şey hatırlamadığını “  beyan etmiştir. İnancımıza göre nefes alan her canlıyı keyfi olarak öldürmek bir cinayettir. 

Kasten insan öldürmenin cezası Türk Ceza Kanunu'nda müebbet hapis cezası, hatta canavarca hisle kasten öldürmenin cezası ise ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası iken bir hayvana işkence yaparak öldürmenin bedeli 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu göre sadece idari para cezasıdır. Hukuki düzenlemelerin yetersizliği ise üzüntümüzü arttırmıştır. 

Ne yazık ki yürürlükte olan kanunlar, hayvanları tüm bu vahşetten ve bu vahşetin sorumlusu olan biz insanlardan korumak için yeterli olmadığını belirten  Baro Başkanı Av. Aktürk, 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanununa göre işkence gören hayvan sahipsiz ise gerçekleştirilen yasaya aykırı eylem bir suç değil, kabahat kapsamında ve para cezasına tabidir. Yani sahipsiz bir hayvanı canice katletmenizle, yere çöp atmanız aynı yaptırıma tabi bulunmaktadır. Zira mevzuatımızda, sahipsiz hayvana eziyet etmek ya da öldürmek ne yazık ki TCK uyarınca suç değildir. Zarara uğrayan hayvanın sahipli olduğunu varsaydığımız da ise maalesef sahipli hayvanlar Türk Ceza Kanunu kapsamında ‘’ mal/eşya ‘’ olarak görülmekte ve haksız eylem mala karşı işlenen suçlar kategorisinde değerlendirilmektedir. 

Kısaca hayvana eziyet etmek değil, malınızın değer kaybetmesine sebebiyet vermek cezalandırılmaktadır. Yaptırımların caydırıcı olmaması ise hayvan hakkı ihlallerinin gün be gün artmasına sebebiyet vermektedir.

Peki ya çözüm nedir? Öncelikle hayvanların da ekolojik denge içerisinde önemli bir rolü olduğunu idrak etmek, yeryüzünün yalnızca bize ait olmadığını ve hayvan hakları ihlallerinin de toplumumuzun ortak sorunlarından biri olduğunu kabul etmektir.  Hayvanların en iyi koşullarda yaşam hakkının sağlanması için; ‘’tüm hayvanların’’ haklarını düzenleyen eksiksiz bir kanunun yürürlüğe sokulması, caydırıcı cezai yaptırımların uygulanması, kişilere çocuk yaştan itibaren hayvan sevgisini aşılayacak ve vicdanlı bireyler olarak yetişmelerini sağlayacak düzenlemeler içeren bir eğitim sisteminin varlığı dedi.

İnsanlıktan nasibini almamış bu adam hakkında Cumhuriyet Savcılığımızca 5237 sayılı TCK’nın 151/2 maddesi uyarınca işlem yapıldı, adli kontrol şartıyla şuan sulh ceza hâkimliğine sevk edildiğini bu fiili engellemekle görevli olanlar hakkında şikâyetimiz üzerine adli işlem başlatıldığını da belirten Aktürk,

Sulh Ceza Hâkimliğince 5237 Sayılı TCK’nın 151/2’nci maddesindeki suç uyarınca, 5271 Sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu 109’uncu maddesine göre; günde iki kere imza atmak koşuluyla adli kontrol uygulanmak suretiyle bu zat şimdilik serbest bırakıldı dedi.

Sulh Ceza Hâkimliğince; TCK 151/2’de yer alan sahipli kelimesinin tasfiyesi ile sahipsiz hayvanlar yönünden de hukuki himayenin ve cezai müeyyidenin sağlanmış olacağı anlaşıldığından, sahipli kelimesinin anayasaya aykırılığı hususunda anayasa mahkemesine itiraz başvurusunda bulunulmasına karar verilmiştir.  Ayrıca şüpheliye 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunun 8’inci maddesinin 2’nci fıkrası ve 5326 sayılı Kabahatler Kanununun 35’inci maddesi gereğince 2252 TL idari para cezası uygulanmıştır.

Yetkili tüm makamlar olayla alakalı çok büyük hassasiyet gösterdiler. Kendilerine çok Teşekkür ederim diyen başkan Aktürk, İnşallah yetkili makamlarca gerekli ve caydırıcı düzenlemeler ivedi şekilde yapılır, ben yetkili makamları buna davet ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Habercan

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
son dakika