Pazarda Asma Yaprağı Satışlarına Büyük İlgi

Üzüm bağları ile meşhur Erzincan’da taze yaprak satışları halktan rağbet görmeye devam ederken, Erzincan’da farklı yerlerde kurulan halk pazarlarında asma yapraklarının kilosu 20 ile 25 liraya alıcı buluyor

Erzincan Ekonomi 16.06.2022, 08:27 Erzincan Medya
Pazarda Asma Yaprağı Satışlarına Büyük İlgi

Erzincan’da  kısa bir süreliğine kurulan asma yaprağı pazarı, vatandaşların ilgi odağı oldu. Ramazan Bayramının gelmesiyle birlikte ev hanımlarının tatlıların yanında artık sarmalarda yerini aldı. Pazarda asma yapraklarının kilosu 20 ile 25  liradan satılıyor.

BAĞ YAPRAĞI LEZZETİ İLE SOFRALARIN VAZ GEÇİLMEZLERİ ARASINDA

Erzincan’a özgün yöresel lezzetler arasında yer alan salamura bağ yaprağı vatandaşlar tarafından ilgi görüyor. İsmiyle marka olan Erzincan  bağ yaprağı lezzeti ile sofraların vaz geçilmezleri arasında yer alıyor.

DOĞAL OLMASI İLE DE TERCİH EDİLİYOR

Erzincan’da  her yıl Haziran ayının ilk haftasından itibaren kurulan asma yaprağı pazarı, ev hanımlarının akınına uğruyor. Merkeze bağlı çevre köylerde yetişen asmaların yaprakları lezzetleri ile ev hanımlarının en çok tercih ettiği ürünlerden biri olarak göze çarpıyor.
Kendine has hafif ekşi lezzeti ile bölgede tek olan üzüm yaprakları, dağlık arazilerde bulunan üzüm bağlarının asmalarında yetişiyor ve tamamen doğal olması ile de tercih ediliyor.

FİYATLARI 15İLE 20 LİRA ARASINDA DEĞİŞİYOR

Burada köylerde doğal ortamlarda toplanan asma yaprakları vatandaşlar tarafından  alınıyor. Köylü satıcılardan Hüseyin Çelik durumdan memnun olduğunu ifade ederek yaptığı konuşmasına şöyle devam etti; “Siyah üzüm yaprağı ekşi olmasıyla tutulan bir yapraktır. Yöremizde de oldukça fazla tüketilen bir yapraktır. Fiyatları da 20 ile 25 lira arasında değişiyor, Vatandaşlarında ilgisi oldukça yüksek. Bayrak öncesi de vatandaşlar sarma için ve sonrasında salamura için gelip alıyorlar” dedi.

Kaynak: Habercan Gazetesi
Yorumlar (0)
22
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 05 Ekim 2022
İmsak 04:52
Güneş 06:15
Öğle 12:16
İkindi 15:31
Akşam 18:07
Yatsı 19:24
Sağlık Haberleri