banner293

banner292

Erzincan Ballı Barajı Su Çevirme Töreni Yapıldı

2018 yılında ihale edilen Erzincan Ballı Barajı Derivasyon Tüneline Su Çevirme Töreni yapıldı. 2024 yılında tamamlanması hedeflenen Barajın bitiminde 11 bin 570 dekarlık tarım arazisi sulanacak.

Erzincan Ekonomi 11.10.2022, 09:33 Erzincan Medya
Erzincan Ballı Barajı Su Çevirme Töreni Yapıldı

2018 yılında ihale edilen Erzincan Ballı Barajı Derivasyon Tüneline Su Çevirme Töreni yapıldı. 2024 yılında tamamlanması hedeflenen Barajın bitiminde 11 bin 570 dekarlık tarım arazisi sulanacak.

Baraj inşaat alanında yapılan Ballı Barajı Derivasyon Tüneline Su Çevirme Törenine Erzincan Valisi Mehmet Makas, Erzincan Milletvekilleri Süleyman Karaman ve Burhan Çakır, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, EBYÜ Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, DSİ 8. Bölge Müdürü Oğuzhan Yavuz, kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlarımız katıldı..

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan programda daha sonra DSİ 8. Bölge Müdürü Oğuzhan Yavuz Ballı Barajı ile ilgili bilgiler verdi. İnşa edilecek olan barajda yaklaşık olarak 10 milyon metreküp su tutulacağını belirten Bölge Müdürü Oğuzhan Yavuz, barajın faaliyete geçmesiyle 11.570 dekarlık tarım arazisinin cazibeli olarak sulanabilir hale geleceğini ifade etti.

Daha sonra sırasıyla konuşma yapan Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Erzincan Milletvekilleri Burhan Çakır ve Süleyman Karaman, Ballı Barajının Erzincan'a ve çiftçilerimize hayırlı olmasını dilediler.

Konuşmasına, eskiden kullanılan Su akar Türk bakar. Sözünün artık geçerli olmadığını vurgulayarak başlayan Vali Makas, "Türkler, artık suya gem vuruyor. Tarımda kullanıyor. Enerjide kullanıyor. Tüm dünyanın özenle seyrettiği projelere imza atıyor. Bu sadece sulama sektöründe değil. Hava yolu sektöründe de böyle. Sağlık sektöründe de böyle. Ama hepsinin odağında ve temelinde insanı yaşat ki devlet yaşasın şiarı yatıyor. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın iradeleriyle bugün belki Türkiye Cumhuriyeti tarihinde yapılan sulama ve DSİ bağlamında ki yatırımların yüzde 70’i son 20 yılda yapılmış durumda. Emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum" dedi.

Erzincan’ın lokomotif sektörlerinden birisinin de tarım sektörü olduğunu belirten Vali Mehmet Makas, "Bu yapılan çalışmalarla beraber çiftçimiz çok daha rahatlayacak. Enerji maliyetleri de daha aşağılara inecek.” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Ballı Barajı Derivasyon Tüneline Su Çevirme işlemi gerçekleştirildi.

Baraj 2024 yılında tamamlanacak. Barajda dolusavak, yol ve gövde kazıları ile derivasyon tüneli yapımına devam edilmektedir. Temelden yüksekliği 93 metre ve su depolama kapasitesi 10 milyon m3 olan Erzincan Merkez Ballı Barajının tamamlanması ile 2021 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 7 milyon 520 bin 500 TL katkı sağlanması hedefleniyor.

Kaynak: Habercan Gazetesi
Yorumlar (0)
Sondakika