banner100

Erzincan Bal Üretim Merkezi olacak

Erzincan Valiliği, Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA), Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Erzincan İli Arı Yetiştiriciler Birliği  organizasyonu ile düzenlenen "Arı ürünleri Üretimindeki Kriterler ve Bal Dışında Arı Ürünlerinin Önemi" konulu sempozyum  gerçekleştirildi.

Erzincan Bal Üretim Merkezi olacak

Erzincan Valiliği, Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA), Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Erzincan İli Arı Yetiştiriciler Birliği  organizasyonu ile düzenlenen "Arı ürünleri Üretimindeki Kriterler ve Bal Dışında Arı Ürünlerinin Önemi" konulu sempozyum  gerçekleştirildi.

Erzincan Hilton GardenInn otelin konferans salonun da düzenlenen sempozyuma Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Erzincan Belediye Başkan Yardımcısı Karabey Atıcı, Kuzey Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı KUDAKA Genel Sekreteri Osman Demirdöven, Türkiye Arı Yetiştiricileri Genel Başkanı Ziya Şahin, Erzincan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Murat Şahin ve arıcılar katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasının ardından programın açılış konuşmasını yapan Erzincan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Murat Şahin,balı ve arı ürünlerinin düzeltilmesi yönünde kendilerinin de taleplerinin olduğunu ancak doğru tespitler yapılarak düzeltilmesi gerektiğinin altını çizerek şöyle konuştu: "Nasıl tespit yapalım. Bakınız bal üretilirken sağlıklı girdi kullanılıyor mu? En önemli girdimiz nedir? Temel petek. Temel petek, bal kadar hijyen şartlarda üretilmiş ve arıcıya sunulmuş olması gerekiyor. Bu gün Türkiye'de baktığımız zaman temel petek üretimi soru işareti. Detayına girmiyorum. Yemler ve kullanılan ilaçlarda bununla paralel olarak artmaktadır." dedi. Arıcılık sektörü tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çok büyük bir öneme ve potansiyele sahiptir. Bitkisel üretime olan katkısı ve insan sağlığı açısından olan önemi nedeniyle çağlar boyu kadim uygarlıkların en kıymetli ve eski hayvansal gıdalarından birini oluşturmaktadır. Dünya geneline bakıldığında Türkiye 7 Milyon kovan varlığı ve yıllık 103 bin ton bal üretimi ile Çin’den sonra kinci sırada gelmektedir. Bu noktaya gelmemizde başta arıcılarımız olmak üzere tüm emeği geçenlere saygılarımızı sunuyoruz. Şunu özellikle vurgulamak isterim ki Çin’in üçte biri kadar olan bir alanda Türkiye’nin böyle bir seviyeyi yakalamış olması bir şans değildir. Bunda ciddi bir emek söz konusudur. Bilim insanlarının araştırmalarına göre dünya arılarının yüzde 22’si Anadolu coğrafyasındadır. Bal veren bitkilerinde yüzde 70’i Anadolu ve Kafkasya bölgelerinde bulunmaktadır” dedi.

Türkiye Arı Yetiştiricileri Genel Başkanı Ziya Şahin ise yaptığı konuşmasın da şu ifadelere yer verdi; “Türkiye'de doğru ve kaliteli balın üretilmesi konusunda her zaman arıcının işaret edildiğini ancak bunun yanlış erde arandığını söyledi. Arıcılık doğada yapılan, doğaya ve çevreye zarar vermeden hatta doğaya çok büyük katkılar sunarak yapılan bir üretim faaliyetidir. Bundan dolayı da arıcılık geleceğimizin en önemli sürdürülebilir faaliyetlerinden biridir. Yüz yıllardan bu yana baktığımız da pek çok üretim konuları üretimden çekildiği halde arıcılık asırlardır ülkemizde, dünyada yerini korumaktadır. Bu noktadan hareketle tabii ki arının en önemli üretimi de baldır. Bal bir şifa kaynağıdır. Balın geçmişine baktığımız zaman geçmişten bu güne bu önemini öne çıkarmasının sebebi de balı biz insan gıdasının yanında bir de tıbbi olarak kullanıyoruz. Geçmiş yıllarda modern tıbbın henüz kullanılmadığı zamanlarda eklem rahatsızlıklarından tutun mide rahatsızlıklarına varıncaya kadar, tedavi amaçlı atalarımız hep balı kullanmışlardır. Bal yapısı gereği üretildikten sonra her hangi bir işleme tabii tutulmadan insan tüketimine sunulmakta olan ender ürünlerden birisidir” dedi.

Ardından konuşan Kuzey Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Demirdöğen ise şu ifadelere yer verdi; “Kuzey Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) olarak arıcılık alanında her türlü faaliyeti destekleyeceğiz. Ajans olarak biz özellikle bölgenin potansiyellerini ortaya çıkarıp bu potansiyelleri değerlendirebilmek için ne tür çalışmalar yapmamız gerektiğini planlıyoruz. Bu amaçla Kemah ve Tercan ilçelerinde arıcık ile ilgili eğitimler verdik. Bu eğitimleri il genelinde artırarak devam ettireceğiz” dedi.

Ardından konuşan Erzincan Belediye Başkan Yardımcısı Karabey Atıcı ise şu ifadelere yer verdi; “Erzincan dendiğinde tarımda özel bir il olarak aklımıza gelmesi gerekir. Birçok üründe endemik özelliğe sahip ürünleri yetiştirmekteyiz. Üzüm, elma, tulum peyniri ve bal gibi ürünler şehrimiz için çok özel ürünlerdir. Bal Erzincan’da çok farklı bir noktadadır. Erzincan’ımızda bulunan mera alanlarında da bulunan bitki florası çok özel bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla Erzincan arıcılık yapmak için Türkiye’nin özel illerinden bir tanesidir” dedi.

Son olarak konuşan Erzincan Valisi Ali Arslantaş ise şu ifadelere yer verdi; “Ne kadar dolarınız olursa olsun, ne kadar petrolünüz olursa olsun, altınınız olsun, kişi başına milli gelirde dünyanın birinci sırasında yer almanız da hiç bir şey ifade etmiyor. Eğer topraktan üretmiyorsanız, tarım ve hayvancılıkta üretim yapmıyorsanız kapıları kapatırlarsa açsınız. Doğalgaz yenmiyor, altın yenmiyor, dolar yenmiyor. Bunu yaşayarak öğrendi dünya. Bundan iki ay önce İstanbul da tüm dünyada bulunan arıcılar bir araya geldi. Erzincan balı da burada ikinci sırada yer aldı. İçinde barındırdığı ve doğadan elde edilen nebatatın Allah’ın bize sunmuş olduğu nimetler açısında da dünyada ikinci sırada yer aldık. Erzincan arı üretiminde Türkiye de üretilen balın yüzde 1,5’unu üretiyor. Kovan sayısı ile orantılandığında da Türkiye ortalamasının üzerinde bir bal üretimi ile karşı karşıya olduğumuzu görüyoruz. Erzincan’da 2 bin 500 dönüm alanda 10 ayrı bal ormanı oluşturduk. Ancak bal,  bal demekle ağız tatlanmıyor. Çalışmak lazım. Kovanında arısı olanın kesesinde sarısı oluyor. Atalarımızın veciz tabiri ile. Bu toplantıyı yapmamızda ki amaçlarımızdan başlıcası şu biz Erzincan’da üretilen balın asgari standartlarını belirlemek istiyoruz. En alt seviyede üretilen balın standartları belirleyerek Türk Gıda Kodeksine sokabilirsek bunun dışında da ne bizim yerli üreticilerimizin ne de dışarıdan gelen üreticilerimizin bu standartların dışında üretim yapmasını istemiyor olacağız” ifadelerini kullandı.

Düzenlenen sempozyum da katkıları olanlara Vali Arslantaş Tarafından sertifika ve plaket verilmesi sonrasın da uzmanlar tarafından sunumlar yapıldı.

  Prof. Dr. Yavuz Osman Birdane, Balda ve Arı ürünlerinde kalıntı problemleri, Doç.Dr. Aslı Özkırım, Bal ve Arı ürünlerin de arı hastalıklarına bağlı olarak şekillenen kontaminasyon problemleri, Yrd. Doç. Dr. Engin Kılıç, Apiterapi, Dr. Ali Korkmaz, Bal arısı kolonilerinin beslenmesi ve son olarak Veteriner Hekim Harun Kuloğlu tarafın dan arı ürünleri için iyi arıcılık uygulamaları konulu sunumlarını gerçekleştirdiler.

Habercan

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.