Rektör Levent Basın İle Bir Araya Geldi

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, basın mensuplarıyla bir araya gelerek üniversite kontenjanları ve yapılacak etkinlikler hakkında bilgilendirmede bulundu.

Erzincan Eğitim 24.08.2022, 12:36 Erzincan Medya
Rektör Levent Basın İle Bir Araya Geldi

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, basın mensuplarıyla bir araya gelerek üniversite kontenjanları ve yapılacak etkinlikler hakkında bilgilendirmede bulundu.

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi sosyal tesislerinde düzenlenen toplantıya Rektör Prof. Dr. Akın Levent,  Rektör Yardımcıları Prof. Dr. A. Ercan Ekinci,  Prof. Dr. Çağrı Çırak, Genel Sekreter Doç. Dr. M. Cihat Özgenel, EBYU Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdulkadir Gül, Kurumsal İletişim Koordinatörü Doç. Dr. Selma Taşkesen ile basın çalışanları katıldı..

Rektör Prof. Dr. Levent, toplantıda, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesinde yeni kurulan Deprem Araştırma Enstitüsü, Uluslararası Türk Dünyası Sempozyumu ve 2022 Yüksek Öğrenim Kurumları  Sınavı (YKS) sonucu üniversitemize yerleşen öğrenci istatistikleri ile ilgili basın mensuplarına bilgilendirme yaptı.

Rektör Prof. Dr. Akın Levent yaptığı açıklamasında, “bu yıl üniversitede doluluk oranına değinerek doluluk oranının gecen yıla göre yüzde 20’lere varan bir artışın olduğunu dile getirdi. Konuşmasının devamında Akın: ‘son derece önemli bir aktif fay üzerinde bulunan Erzincan ilinde deprem araştırmalarının yapılması büyük önem arz ettiğini ve bu nedenle Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Deprem Teknolojileri Enstitüsü kurulduğunu dile getirdi. Deprem Araştırmaları Enstitüsünün Deprem Mühendisliği ve Yer ve Gök Bilimleri Anabilim Dallarında faaliyet göstermesi, Yerleşkemizde inşasına devam edilen Mühendislik Fakültesi Laboratuar Binası Yapı Mekaniği Laboratuarının tamamlanması, (AR-GE) gibi planlanan çalışmaları olduğundan bahseden Rektör Levent,  deprem riskinin belirlenmesi ve zararlarının azaltılması konularında uzman akademik kadrosu ve teknik donanımı ile bu enstitüde önemli bilimsel çalışmalar ve araştırmaların yapılacağını söyledi..

Rektör Levent ayrıca gerçekleşen bilgilendirme toplantısında Üniversitemiz ev sahipliğinde ve Türk Devletleri Teşkilatı Aksakallar Konseyi Başkanı Binali Yıldırım ve Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığının himayeleri ile 9-12 Ekim 2022 tarihleri arasında Erzincan’da yapılacak olan “Uluslararası Türk Dünyası Sempozyumu”  adlı program hakkında bilgilendirme yaptı. Rektör Levent, sempozyumun uluslararası anlamda önemine değinerek birçok alanda bilimsel araştırmalara ortak bir zemin oluşturacağını sözlerine ekledi.

Böylece Türk Dünyasındaki iş birliği çok boyutlu bir şekilde güçlenecek ve derinleşecektir. Sempozyumdaki bildiri ve raporlar kitap olarak yayımlanacaktır’ dedi.

Son olarak Erzincan Binali Yıldırım üniversitesi 2022 Yüksek Öğretim Kurumları  Sınavı (YKS)  sonucunda yerleşen öğrenci istatistikleri ile  ilgili bilgi veren Rektör Prof. Dr. Akın Levent, 2021 YKS Sonucu İlk Yerleştirmede Yerleşen Öğrenci Sayısı: 4 bin 027, 2021 YKS İlk Yerleştirme Sonrası Doluluk Oranları: yüzde 76,37, 2021 YKS Kayıtlanan Öğrenci Sayısı: 4 bin 434, 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı Öğrenci Sayısı: 23 bin 480

2022 YKS Sonucu Yerleşen Öğrenci Sayısı: 5 bin 200, 2022 YKS Sonucu Yerleşen Öğrenci Doluluk Oranları: yüzde 98,88, Güncel Öğrenci Sayısı: 18 bin 912, 2022 YKS Sonucu Yerleşen Öğrenciler dahil edildiğinde öğrenci sayısı: 24 bin 112, 2022-2023 eğitim öğretim yılında(Yatay geçiş, Lisansüstü, YKS, yabancı uyruklu ve Af kanunu kapsamında gelebilecek öğrenciler tahmini olarak eklendiğinde ) öngörülen öğrenci sayısı 25 bin 600

Basın mensuplarının çeşitli konulardaki sorularını da yanıtlayan Rektör Levent,  toplantı sonunda toplantıya katılımlarından dolayı basın mensuplarına teşekkür ederek çalışmalarında başarılar diledi.

Kaynak: Habercan Gazetesi
Yorumlar (0)
25
açık
Namaz Vakti 29 Eylül 2022
İmsak 04:46
Güneş 06:09
Öğle 12:18
İkindi 15:38
Akşam 18:16
Yatsı 19:34
Sağlık Haberleri