EBYÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Özel Yetenek Sınavı Yapıldı

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi (EBYÜ)Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından düzenlenen 2022-2023 eğitim öğretim yılı özel yetenek sınavı yapıldı. Türkiye’nin farklı illerinden gelen 300 den fazla öğrenci başarılı olmak için ter döktü.

Erzincan Eğitim 19.08.2022, 08:41 Erzincan Medya
EBYÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Özel Yetenek Sınavı Yapıldı

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi (EBYÜ)Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından düzenlenen 2022-2023 eğitim öğretim yılı özel yetenek sınavı yapıldı. Türkiye’nin farklı illerinden gelen 300 den fazla öğrenci başarılı olmak için ter döktü.

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi(EBYÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi’nde özel yetenek sınavı heyecanı yaşandı. 300 den fazla başvurunun olduğu özel yetenek sınavı sonucunda 30 öğrenci alınacak.

Sınav öncesi değerlendirmelerde bulunan Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Kavukçu genç bir fakülte ve aynı zamanda genç bir üniversite olduklarını belirterek, “Güzel Sanatlar Fakültesinde bu yıl 3 sınavımızı yapıyoruz. 300 e yakın başvuru yapıldı. Bu başvurularda 30 öğrencimizi alacağız.

Objelere bakarak onları görerek o algı üzerinden çizimlerini yapacaklarını söyleyen Kavukçu, Aynı zamanda da bir de hayal sorusu soracağız onun çizimini yapacaklar. İki Objeyi birleştirerek bir kompozisyon oluşturacaklar. Hem objeye bakarak çizim yapacaklar hem de imgesel olarak ikisini bir kompozisyon şeklinde sınavlarını tamamlayacaklar.

Sonuçlarının bitmesinin ardından hafta sonu sonuçları açıklayacağız. Sınavın bahçede olmasının öğrenciye psikolojik olarak daha iyi geldiğini söyleyebiliriz. İstediğimiz sonuca daha rahat ulaşabileceklerini düşünüyoruz. Pandemi sürecinde de sınavları bahçede yaptık. Bugünde bahçede yaparak öğrencilerin kendilerini daha rahat hissetmesini sağlamaya çalıştık. Doğal bir ortam ve öğrenci kendini daha iyi hissediyor. Bu şekilde çizimini de daha başarılı yapacaktır.

Öğrenciler genel olarak iyi gördüklerini ifade eden Dekan Kavukçu, Özellikle 2 yıldır yaptığımız sınavlarda yapılan çizimleri ciddi anlamda ayırt etmekte zorlandık. Öğrenci ilk gördüğünü çizebiliyor mu? Objeye bakarak çizmek önemlidir çünkü. Öğrencinin bulunduğu ortamı doğayı nasıl algılıyor bunlarda önemli. Bunlarla birlikte öğrenci kâğıda başarılı çizimler yapabiliyor. Öğrenci gördüğünü ve hayalindeki objeyi kaynaştırmalı. Değerlendirmelerimizi buna göre yapıyoruz” dedi.

Van ilinden geldiğini söyleyen öğrenci Davut Kanmış, Doğal bir ortam hazırlanmış. Ben de başarılı olarak Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencisi olmak istiyorum” dedi.

Bir başka öğrenci Esma Yıldırım, “Diyarbakır ilinden geldim, ortam çok güzel. Resim yapmayı seviyorum. Başarılı olmak için gayret edeceğim. Erzincan ve Üniversite çok güzel Umarım başarılı olurum” ifadelerini kullandı.

Sınav Öncesi sınav alanında öğrencileri ziyaret eden Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent tüm gurupları dolaşarak öğrencilere başarılar diledi. Özel Yetenek sınavı Rektör Levent’in start vermesi ile başladı.

Kaynak: Habercan Gazetesi
Yorumlar (0)
25
açık
Namaz Vakti 29 Eylül 2022
İmsak 04:46
Güneş 06:09
Öğle 12:18
İkindi 15:38
Akşam 18:16
Yatsı 19:34
Sağlık Haberleri