Zeytinyağlı lezzetler söz konusu olduğunda, bir de sağlıklı beslenmek istendiğinde ilk akla gelen menülerden biri de zeytinyağlı enginar tarifidir. Zeytinyağlı enginar, doyurucu olmasının yanı sıra özellikle de karaciğere olan faydası ile son derece sağlıklıdır. Basit bir şekilde hazırlayabileceğiniz zeytinyağlı enginarı, dilerseniz misafirlerinize sunabilir, dilerseniz de akşam yemeği olarak da tüketebilirsiniz. Özellikle karaciğere olan faydası ile son derece popüler olan enginar oldukça sevilir. Sağlıklı bir menü olan zeytinyağlı enginar malzemeleri ve tarifi:

Vişneli Tart Tarifi Vişneli Tart Tarifi

Malzemeler

·         5 – 6 adet enginar

·         Limon suyu

·         1 patates

·         1 havuç

·         1 su bardağı bezelye

·         1 çay bardağı zeytinyağı

·         1 adet soğan

·         1 adet limon

·         Tuz

·         1 çay kaşığı kadar şeker

·         1 su bardağı su

Hazırlanışı

Lezzetli bir zeytinyağlı enginar için önce küp küp ve küçük küçük doğranan havuç ve patatesleri bir tencereye alalım. Üzerini geçecek kadar su koyduktan sonra haşlamaya bırakalım. Yaklaşık 10 dakika haşlamak yeterli olacaktır. Tekrar pişeceği için tam haşlanmaması gerekir. Hafif diri kalacak kıvama geldikten sonra ocaktan alabiliriz. Suyunu süzdükten sonra bir kenarda beklemeye alabiliriz. Başka bir tencerede yine üzerini geçecek kadar su koyduğumuz bezelyeleri haşlamaya başlayalım. Haşlanan bezelyeler de beklemeye alınabilir. Burada dilerseniz hazır konserve bezelye kullanabilirsiniz. Hatta patates ve havuç için de garnitür tercih edebilirsiniz. Bu zamanınızı da büyük ölçüde kazandıracağı için oldukça kısa sürede hazırlamış olursunuz.

Yemeklik doğranan soğanlar zeytinyağı ile kavrulduktan sonra havuç, patates ve bezelye ilave edilerek birkaç dakika kavuralım. Bu sırada enginarları limon suyu ile iyice ovalım ve tencere içerisine alalım. Ortalarına kalan garnitürden koyalım ve enginarın ortasına koyalım. Son olarak zeytinyağı, limon, su, tuz ve şeker ekleyerek tencerenin kapağını kapatalım. Yemek kaynayana kadar orta ateşte harlanana kadar pişirdikten sonra altını kısalım ve yaklaşık 25 dakika pişirelim. Enginarlar piştikten sonra ocaktan alalım ve soğumaya bırakalım. Servis aşamasında üzerine sosundan da gezdirerek servis edelim. Ekşiliği ve lezzeti ile ilk defa yiyenleri bile kendine hayran bırakacak olan zeytinyağlı enginarımız böylece hazır! Afiyet olsun…