Erzincan Medya
11° Erzincan

Erzincan

11°

Erzincan

Pazar

20°/ 12°

Pazartesi

23°/ 11°

Salı

24°/ 13°

Çarşamba

25°/ 12°

Perşembe

25°/ 15°

Cuma

25°/ 15°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

En düşük emekli maaşında hesaplar değişti! Asgari ücrete göz kırptı zam tablosu SİL BAŞTAN

Yayınlanma:
ABONE OL
En düşük emekli maaşında hesaplar değişti! Asgari ücrete göz kırptı zam tablosu SİL BAŞTAN

En düşük emekli maaşında hesaplar değişti! Asgari ücrete göz kırptı zam tablosu SİL BAŞTAN – 2024 yılının emekliler yılı ilan edilmesi ile beraber emeklinin de beklentisi arttı. Emekliler yılbaşında aldıkları yüzde 49,25 oranındaki zammın ardından gözlerini ara ve seyyanen zamma çevirdi. En düşük emekli maaşı 10 bin TL olarak belirlenirken enflasyonist ortamda maaşlarının yetmediğini savunan emekliler en düşük emekli maaşının en az asgari ücret kadar olması gerektiğini ifade etti. En düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesine çekilmesi talep edilirken yerel seçimler öncesinde ikramiye ve kamu bankası promosyonlarında da zam kararı alındı.

Emekliler temmuz zammı öncesinde maaşlarında düzenleme beklentisine girmişken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan da herhangi bir ara ya da seyyanen zammın temmuz ayı öncesinde gündemlerinde olmadığını belirtmişti. Yapılan açıklamaların arından emekli maaşlarında belirleyici olan enflasyon farklı için 6 aylık oranlar beklenmeye başlandı. Şimdiye kadar Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 3 aylık enflasyon farkı açıklanırken açıklanan rakamlara göre en düşük maaş hesaplamaları da yapılmaya başlandı. Son üç aylık enflasyon farkının yüzde 15 olarak açıklanması üzerine, üç yeni veri ile altı aylık enflasyon oranı hesaplanacak. Bu durum, refah payının da dâhil edilmesiyle maaşlara yansıtılacak. Ayrıca, taban maaşta da değişiklik yapılması planlanırken en düşük emekli maaşı için yeni bir hesaplama ortaya çıktı.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI YENİDEN HESAPLANIYOR

Emekli temmuz maaş zammı için detaylar netleşmeye başladı. Temmuz ayında emekli maaşlarına yapılacak zamla birlikte, SSK, Bağ-Kur ve memur emeklileri dahil olmak üzere 16 milyon emeklinin gelirinde artış olacak. Temmuz ayındaki olası zam öncesinde maaş artışlarıyla ilgili gelişmeler takip edilirken taban maaş için üç farklı hesaplama yöntemi masada yer alıyor.

Zam döneminde gözden geçirilen taban maaş düzenlemeleri, genelde emeklilere yapılan enflasyon zammı ve refah payıyla uyumlu olarak ayarlanırken yeni hesaplama yöntemi de gündemde yer aldı. 3600 günle emekli olmuş ve kök maaşı 6 bin TL olan bir emekli, temmuz zammıyla 8 bin TL maaş alabilecek.  7.000 – 8.000 gün prim ödemiş ve aylığı 15 bin TL olan bir emekli ise 17 bin TL maaş alacak. Asgari ücrete temmuz ayında ara zam yapılamayacağı belirtilirken en düşük emekli maaşının da asgari ücret seviyesine getirilmesi hedefleniyor.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

https://www.haberxr.com