Erzincan Medya
24° Erzincan

Erzincan

24°

Erzincan

Cuma

27°/ 16°

Cumartesi

21°/ 13°

Pazar

25°/ 13°

Pazartesi

27°/ 14°

Salı

29°/ 17°

Çarşamba

31°/ 19°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Emekliye intibak müjdesi 2024! Emeklilere intibak zammı yasası son dakika TBMM’de işte yeni oran

Yayınlanma:
ABONE OL
Emekliye intibak müjdesi 2024! Emeklilere intibak zammı yasası son dakika TBMM’de işte yeni oran

Emekliye intibak müjdesi 2024! Emeklilere intibak zammı yasası son dakika TBMM’de işte yeni oran – Çorum Milletvekili Mehmet Tahtasız imzası ile meclise sunulan 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile 17 milyon emekliye müjde geldi. TBMM’ye sunulan kanun teklifi kapsamında güncelleme katsayısı ve aylık bağlanma oranlarında yapılan değişiklik ile emekli maaşları arasındaki farkın giderilmesi ve emeklilerin daha iyi koşullara kavuşturulması talep edildi.

5510 SAYILI SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE 1-31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 3 üncü maddesinin 29 uncu bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “Güncelleme katsayısı: Her yılın Aralık ayına göre Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan en son temel yıllı tüketici fiyatları genel indeksindeki değişim oranının % 100’ü ile sabitfiyatlarla gayri safi yurtiçi hasıla gelişme hızının % 100 ‘ünün toplamına (1) tam sayısının ilâve edilmesi sonucunda bulunan değeri, ”

MADDE 2- 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Kanunun 29 uncu maddesinin 3 üncü fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Aylık bağlama oranı, % 70’tir. 25 yılın üzerindeki sürelerde her 360 gün için % 2 eklenir. Bu hesaplamada 360 günden eksik süreler orantılı olarak dikkate alınır. Ancak aylık bağlama oranı % 90’ı geçemez.”

MADDE 3-31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“GEÇİCİ MADDE 103- Bu kanunun 1 ve 2 inci maddesi hükümleri, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan bugüne kadar aylık ve gelir bağlanmış olan kişiler için de uygulanır ve kişilerin aylık ve gelirleri yeniden hesaplanır. Aylık ve gelir bu kanunun yürürlük tarihinden itibaren yeni belirlenen tutar üzerinden ödenmeye devam olunur. Yukarıdaki maddelere göre hesaplanan aylıklar için geriye yönelik herhangi bir ödeme yapılmaz!”

MADDE 4- Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 5- Bu kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Meclisin açılması ve tekrar çalışmaya başlaması ile ilk olarak komisyona gelecek olan kanun teklifi görüşmeye açılacak. Komisyonda onaylanması halinde TBMM genel kurulunda yeniden oylanacak olan kanun tekilfinin kabul edilmesi durumunda emekli maaşı bağlama oranı ve intibak zammı düzenlemesi yasalaşmış olacak. 17 milyon emekliyi maddi olarak rahatlatacak olan düzenemede gözler meclisten gelecek iyi habere çevrilmiş olacak..

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

https://www.haberxr.com