Erzincan Medya
Erzincan

Erzincan

Erzincan

Pazar

20°/ 12°

Pazartesi

23°/ 11°

Salı

24°/ 13°

Çarşamba

25°/ 12°

Perşembe

25°/ 15°

Cuma

25°/ 15°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Emekliye bölgesel destek yolda! Şart şurt yok hükümet onayı verecek

Yayınlanma:
ABONE OL
Emekliye bölgesel destek yolda! Şart şurt yok hükümet onayı verecek

16 milyonun üzerinde emekli yılın ikinci yarısında verilecek olan zamla ilgili olarak araştırmalarına şimdiden başladı. Emekliler ocak – temmuz döneminde yüzde 49,25 oranında zam alırken en düşük maaş da 10 bin TL’ye yükseltildi. Emekliler 6 aylık enflasyon farkına göre yeniden zam alacakken emekliye yönelik yeni düzenlemeye ilişkin bazı ayrıntılar ortaya çıktı. Kulislerde konuşulan bilgilere göre AK Parti kurmayları, emekliye bölgesel destek için bir proje üzerinde mesai harcıyor. Bölge farklılıklarına göre farklı desteklerin söz konusunu olacağı belirtilirken 2024 yılının emekliler yılı ilan edilmesi de yeni desteklerin kapısını aralamış oldu.

Milyonlarca SSK ve Bağ-Kur emeklisi aylıklardaki iyileştirme için temmuz ayını bekliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, temmuz ayı öncesinde emekli maaşlarında herhangi bir iyileştirme olmayacağı belirtilirken temmuz ayında da 6 aylık enflasyon farkına göre yeni zam söz konusu olacak. Emeklilere yönelik  başlatılan yeni çalışmalarla ilgili bazı detaylar ortaya çıkarken emekliye ‘sosyal destek’ formülü için yapılan çalışmalar da netlik kazanmaya başladı.

EMEKLİLERE BÖLGESEL DESTEK ÜZERİNDE ÇALIŞILIYOR

AK Parti kulislerinden edinilen bilgilere göre en düşük emekli maaşı alanlar için destek formülleri aranıyor. Bu kapsamda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen yeni çalışma ile 10 bin TL alan emekliler için sosyal destek kapsamında ‘bölgesel destek’ formülü üzerinde çalışılıyor.

Yapılan çalışmada üzerinde çalışan formülde hane geliri 10 bin lira olan emeklilere nakdi destek verileceği ifade edildi. Bu çerçevede yakıt, doğalgaz, elektrik, su ve gıda yardımı yapılması planlanırken miktarın ve yardım şeklinin bölgesel olarak değişeceği belirtildi. Ayrıca kira yardımının da gündemde olduğu bilinirken düzenlemeden yaralanacak emeklilerin, emekli aylığı dışında bir gelirinin olmaması gelirinin 10 bin TL’yi geçmemesi ve kirada oturması şartı aranacağı da masadaki kriterler arasında yer aldı. Üzerine çalışılan formüllerin sonuçlandırılmasının ardından TBMM’ye sunulması bekleniyor.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

https://www.haberxr.com