Erzincan Medya
22° Erzincan

Erzincan

22°

Erzincan

Cumartesi

22°/ 13°

Pazar

21°/ 13°

Pazartesi

22°/ 12°

Salı

23°/ 12°

Çarşamba

27°/ 15°

Perşembe

29°/ 17°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Emeklilerin beklediği müjde AZ ÖNCE geldi! En düşük emekli aylığına ASGARİ ÜCRET zammı tam 7 bin TL birden…

Yayınlanma:
ABONE OL
Emeklilerin beklediği müjde AZ ÖNCE geldi! En düşük emekli aylığına ASGARİ ÜCRET zammı tam 7 bin TL birden…

Emeklilerin beklediği müjde AZ ÖNCE geldi! En düşük emekli aylığına ASGARİ ÜCRET zammı tam 7 bin TL birden… Meclisten emeklilere yeni müjdeli haber son dakika duyuruldu. Milyonlarca emekliye nefes aldıracak yeni zam hakkında kanun teklifi meclise sunuldu. Yasal düzenleme sonrasında en düşük emekli aylığına eşitleme zammı olarak 7 bin 2 liralık artış yaşandı.

Ankara Milletvekili Kürşad ZORLU tarafından hazırlanan 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi meclise sunuldu. Meclise sunulan kanun teklifi kapsamında Ramazan ve Kurban Bayramlarında emeklilere ödenen bayram ikramiyesinin en düşük emekli aylığının yarısından ve en düşük emekli aylığının ise asgari ücretten az olmamasına yönelik düzenleme yapılması talep edildi.

5510 SAYILI SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda yer alan Ek Madde 18’in birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir: “Kurumca bu Kanun ve ilgili mevzuat uyarınca gelir ve aylık ödemesi yapılanlara, bayramın içinde bulunduğu ayda gelir ve aylık alma şartıyla, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramında 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanununa göre ödenen en düşük emekli aylığının yarısından az olmamak kaydıyla bayram ikramiyesi ödenir.”

MADDE 2- 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda yer alan Ek Madde 19’un birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir:

“Bu Kanun veya bu Kanunla yürürlükten kaldırılan ilgili kanun hükümlerine göre malullük ve yaşlılık sigortasından ödenen aylıklar ve aylıklar ile birlikte her ay itibarıyla yapılan ödemeler toplamı dosya bazında, 8/2/2006 tarihli ve 5454 sayılı Kanunun 1 inci maddesi uyarınca yapılacak ek ödeme dâhil asgari ücretten az olamaz. Ölüm sigortasından yapılan ödemeler toplamı ise bu tutarın hak sahiplerinin hisseleri oranı esas alınarak tespit olunacak tutarından az olamaz.

MADDE 3- Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4- Bu kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

 

Söz konusu kanun teklifi meclise sunulurken TBMM komisyonu tarafından görüşülecek olan yasa teklifi onaylanması durumunda TBMM gündemine gelecek. Kanun teklifi mecliste yapılacak olan oylamada da çoğunluk vekil tarafından onaylanması halinde yasalaşacak. Böylelikle  en düşük emekli aylığı asgari ücrete eşitlenecek ve bugün 10 bin TL olarak ödenen rakam 17 bin 2 liraya yükselecek.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

https://www.haberxr.com