Erzincan Medya
17° Erzincan

Erzincan

17°

Erzincan

Perşembe

26°/ 15°

Cuma

28°/ 15°

Cumartesi

22°/ 13°

Pazar

26°/ 13°

Pazartesi

28°/ 14°

Salı

29°/ 17°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Elma iç kurdu ilaçlama zamanı geldi

Yayınlanma:
ABONE OL
Elma iç kurdu ilaçlama zamanı geldi

Erzincan İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, elma bahçelerinde elma iç kurdu 1. ilaçlama zamanı ve elma kara lekesi 2. ilaçlama zamanın geldiği uyarısında bulundu.

Elma içi kurduna karşı meyve üreticilerine uyarılarda bulunan İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, ‘ Elma bahçelerinde elma iç kurdu 1. ilaçlama zamanı ve elma kara lekesi 2. ilaçlama zamanı gelmiştir ruhsatlı ilaçlarla ilaçlama yapılması önemle duyurulur ifadelerine yer verdi.

İlkbaharda bulundukları yer ve iklim koşullarına bağlı olarak Elma İç Kurdu zararlısı olan kurtçuklar çıkarlar. Çıkan kurtçuklar birkaç saat içerisinde meyvenin sapa yakın kısmından veya meyvenin birbirine temas noktasından girer ve çekirdek evine doğru galeri açarak beslenmesini devam ettirir. Elma içerisinde beslenmesini 30-40 günde tamamlayan kurtçuklar meyveyi terk ederler. İlaçlama yapılmadığı takdirde meyvelerin kurtlanarak dökülmesine neden olurlar. Dökülmeyen kurtlu meyveler ise pazar ve sofralık değerini yitirmektedirler.
İlaçlı Mücadelesi yapılmayan bahçelerde zarar oranı yüzde 80’e yaklaşmaktadır. Bu nedenle bu zararlıya karşı meyvelerin fındık büyüklüğü olduğu dönemde 1.döle karşı 20 gün arayla 2 defa ilaçlama yapılmalıdır. Kimyasal Mücadelede Kullanılacak İlaçlar ve Dozları: İl/ilçe Müdürlükleri ve reçete yazma yetkisi bulunan kişilerce belirlenmelidir. Bitki koruma ürünleri tavsiye edilen şekilde, uygun zamanda ve dozda kullanılmalıdır. Uygulamalar günün serin saatlerinde ve rüzgârsız havalarda yapılmalı. Ambalaj atıkları ve artan kimyasallar usulünce imha edilmelidir. Uygulama esnasında koruyucu maske, gözlük ve eldiven kullanılmalıdır.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

https://www.haberxr.com