Erzincan Medya
25° Erzincan

Erzincan

25°

Erzincan

Cuma

31°/ 18°

Cumartesi

28°/ 17°

Pazar

26°/ 16°

Pazartesi

29°/ 15°

Salı

30°/ 18°

Çarşamba

28°/ 16°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Ekşi Mayalı Ekmek Yapımı Uygulamalı Gösterildi

Yayınlanma:
ABONE OL
Ekşi Mayalı Ekmek Yapımı Uygulamalı Gösterildi

Yerli Malı Haftası etkinlikleri kapsamında Ekşi Mayalı Ekmek genç nesli temsilen ikinci sınıf öğrencilerine tanıtım yapıldı. Öğrencilere bilgilendirme sonrası “Ekşi Mayalı Ekmek” yapımı uygulamalı olarak gösterildi.

2018 – 2019 Eğitim öğretim yılı Gürsel ve Nezahat Çeçen İlkokulu “Beslenme Dostu Okullar Programı” etkinlikleri kapsamında Refahiye Kaymakamı Hatice Bayar Özdemir’in görüş ve önerileri doğrultusunda, öğrencileri doğal ekmek yapımı hakkında bilgilendirebilmek  için “Ekşi Mayalı Ekmek” yapımı uygulamalı olarak gösterildi.

Uygulamanın yapıldığı fırına Refahiye Kaymakamı Hatice Bayar Özdemir, İlçe Milli Eğitim Müdürü Yücel Kaplanoğlu ve Ziraat Odası Başkanı Kürşat Karabulut ile birlikte katılan Kaymakam Özdemir, ‘’Ekşi Mayalı Ekmeğin’’ hakkında bilgiler aldı. Bir süre öğrencilerle sohbet eden Kaymakam Özdemir, etkinliği yapan okul müdürü, öğretmen ve velilere teşekkür etti. Bu uygulamanın ilçemizdeki fırınlara örnek teşkil edebileceğini ve uygulanabilecek bir uygulama olduğunu söyledi.

EKŞİ MAYALI EKMEĞİN FAYDALARI;

Doğal ve katkısızdır. Üretim ya da işleme yoktur. İçindekileri bilebilirsiniz. Bakteri ve mantarları barındırdığı için probiyotiktir. Bağışıklığı güçlendirir ve hastalıklardan korur.  Ekşi mayalı ekmekler, ticari mayalı ekmeklere göre geç bayatlar ve daha lezzetlidir. Bu da ekşi mayanın olgunlaşmasına bağlı olarak içerisindeki mantar ve bakteri oranının giderek artmasındandır. 

B12 vitamini açısından zengindir. (Unutkanlık için faydalıdır.) Ekşi mayalı emeğin mayalanması sırasında ortaya çıkan laksit asit gluten proteinini ve nişastayı parçalar ve ekmeğin daha kolay sindirilmesini sağlar. Ticari mayalı ekmeklerde ekşi mayanın yapmış olduğu işlem gerçekleşmemiş olup, parçalama işlemini midemiz yapmaya çalıştığı için hem çok yorulur hem de ekmeğin tam sindirilememesi durumunda mideye oturur. Bu his o yüzden oluşmaktadır. 

Ekşi mayanın buğdaydaki gluteni parçalıyor olması sonucunda gluten miktarı en az seviyeye indirilmiş ekmekler ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla gluten hassasiyeti olan insanların yiyebilmesini sağlamakta, hatta glutensiz unlarla, uygun ortamlarda ekşi mayalı ekmek yapıldığında çölyak hastalarına çare olabilmektedir. Vücutta yavaş bir insülin salınımı sağlayıp, kan şekerinin hemen yükselmesini önler. Yani glisemik indeksini düşürür. Bu da daha uzun süre tok kalmanızı sağlayacaktır. Diyabetikliler için önerilen sağlıklı ekmeklerdir.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler