Etüt Merkezleri Kapatıldı

1 Temmuz 2017 itibariyle kapatılma kararı alınan özel etüt merkezleri ile ilgili Erzincan İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün açıklamalarda bulundu. İl Müdürü Aziz Gün, “Veliler Özel Etüt merkezleri konusunda duyarlı olmalıdırlar. Neticesinde ne kendileri, ne çocukları, ne de başkaları mağduriyet yaşamasın” dedi.

Etüt Merkezleri Kapatıldı

1 Temmuz 2017 itibariyle kapatılma kararı alınan özel etüt merkezleri ile ilgili Erzincan İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün açıklamalarda bulundu. İl Müdürü Aziz Gün, “Veliler Özel Etüt merkezleri konusunda duyarlı olmalıdırlar. Neticesinde ne kendileri, ne çocukları, ne de başkaları mağduriyet yaşamasın” dedi.

2017-2018 Eğitim Öğretim yılı hazırlıklarının başladığını ifade eden İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün, özellikle kapatılan Etüt Merkezleri ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Yeni eğitim öğretim yılı hazırlıklarına İl Milli Eğitim Müdürlüğünün ve bağlı diğer kuruluşların hazırlıklarını yaptığını ifade eden Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün, “Sınavlar oldu ve sınavlar bitti, dolayısıyla kayıt dönemi başlayacak, yerleştirme dönemi başlayacak ama bunlarla birlikte özellikle gözden kaçırmamamız lazım olan ve altını çizerek söylemek istediğimiz ve bakanlığımızın da ulusal radyo ve televizyonlarda, gazeteler de özellikle son zamanlar da dikkatli bir şekilde bakanlığımızın dikkatini çekecek konu ile ilgili açıklamalar yaptılar” dedi.

Özel Eğitim Etüt Merkezleri ile ilgili öğrencileri ve öğrenci velilerini bilgilendiren Milli Eğitim Müdürü Gün, “Velilerimiz gelecek eğitim öğretim yılı ile ilgili çalışmalarına başlarken çocukların eğitim ve öğretimi ile ilgili atacakları adımları da hesaplamakta ve zaman zaman bizleri aramaktalar. Ben özellikle bütün velilerimize altını kalın bir şekilde çizerek şunu söylüyorum,  çocuklarınızı kaybedeceğiniz kurumların milli eğitim bakanlığının kontrolü altında mı değil mi? Ne gibi bir durum da, işlevinin ne olduğunu öğrenebilmemiz için mutlaka milli eğitim müdürlüğümüzü aramanız hususunda tüm velilerimize söylemek istiyorum” diye açıklamada bulundu. 

687 sayılı kanun hükmünde kararname ile 1 Temmuz 2017 tarihi itibariyle Özel Etüt Eğitim Merkezlerinin tamamen kaldırıldığını anımsatan İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün, “Kıymetli veliler öğrencilerimizin akademik başarılarının yanın da çocuklarımızın daha iyi noktalara gelebilmeleri için bütün velilerimizin ister istemez yapmış oldukları bazı çalışmalar var ancak şunu belirteyim. 1 Temmuz 2017 den itibaren özel etüt eğitim merkezleri 687 sayılı kanun hükmünde kararname ile tamamen kaldırılmıştır.Yani ödev evi, test evi, eğitim koçluğu gibi bu isimler adı altın da her ne şekilde olursa olsun, ismi ne olursa olsun asla çocuklarınızı buralara kayıt ettirerek ileride bir mağduriyet yaşamamamızı özellikle tüm velilerimizin dikkatine sunmak istiyorum. Etüt eğitim merkezleri çocuklarımızın sosyal kültürel faaliyetlerinin yanın da bazı derslerle ilgili çalışmalarla ilgili bir yapılanma neticesinde kurum ve kuruluşlar da 1 Temmuzdan itibaren tamamen bunlar kaldırılmıştır. Artık bu kanun hükmünde kararname ile Milli Eğitim bakanlığıyla, belediyeler arasın da yapılacak olan bir protokol neticesin de sadece ve sadece Etüt eğitim merkezleri çocuklarımızın kültürel sosyal sportif etkinliklerle ilgili olarak yapılacak çalışmalar ki buda Milli Eğitim Müdürlükleri ve belediyeler arasında olacak bir protokol la yürürlüğe girecek. Bunun nasılı, necini, neler yapılabilirliği milli eğitim müdürlüğümüze sorulmadan velilerimizin hiçbir şeyin altına imza atmamalarını istiyoruz” diye açıklamada bulundu. 

Açıklamasında kapatılan Dershaneler ile ilgilide bilgi veren İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün, “Bir diğer konu ise, malumunuz dershaneler kapatıldı. Özel Öğretim kurumları açıldı. Özel öğretim kurumları var, fakat etüt merkezleri ilimizde üç tane var bunların üçü de kapatıldı artık yok. Özel öğretim kurumları dershanelerin yerine geçen kurumlar değillerdir bunu özellikle söylüyorum. Eskiden dershaneler vardı çocuklarımızı verirdik tüm ders birim guruplarında Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, Tarih, Coğrafya, Edebiyat bunların hepsinde çocuklarımız akademik başarısını artırabilmek için giderlerdi, Fakat yeniden yapılanma ile Milli Eğitim Bakanlığımız bununla ilgili olarak da özellikle destekleme ve yenileme kursların da bu işi okullarımızın yapması ancak hiçbir zaman bakanlığımız özelin önünü tıkamamak için belki doğru olan da budur ki bu özel öğretim  kursları da ancak ve ancak bir birim gurubunda açabilir çocuğunuzu bir kursa kayıt ettirmek istiyorsanız bir birime kayıt ettirebiliyorsunuz ancak bu kurlar size birden fazla birim gurubundan başka da ders vereceğiz diyorlarsa doğru değildir. Bunu şunun için söylüyorum, sadece bir birim a kursu matematik den verebilir matematiğin dışında hiçbir dersten takviye ya da yardımcı ders veremez. Velilerimiz çocuklarını bu gibi veya bazı kurslara yazdırdıkları zaman biz bütün derslerden çocuklarınızın eksikliklerini gidereceğiz gibi söylemlerle imza alınıyor ve bunlara da belli bir ücret ödeniyor. Daha sonra doğru ortaya çıktıktan sonra velilerimiz biz burada ne yapabiliriz diyerek milli eğitime geliyorlar tabi ki mağdur oluyorlar. Mağduriyeti yaşamamaları için bizim özel öğretim şube müdürlüğümüz var  buraya başvurduklarında biz yeteri bilgiyi burada verebiliriz. Yine de bu konuda velilerimize bu konuda duyarlı olmalarını neticesinde ne kendileri ne çocukları ne de başkaları mağduriyet yaşamasınlar”dedi.

Habercan

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
sondakika