Erzincan Medya
13° Erzincan

Erzincan

13°

Erzincan

Pazar

13°/ 10°

Pazartesi

18°/

Salı

21°/ 12°

Çarşamba

23°/ 13°

Perşembe

23°/ 13°

Cuma

23°/ 14°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

EBYÜ’de “YAŞAM MERKEZİ” Bilgilendirme Toplantısı yapıldı

Yayınlanma:
ABONE OL
EBYÜ’de “YAŞAM MERKEZİ” Bilgilendirme Toplantısı yapıldı

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesinde Erzincan Valisi Mehmet Makas’ın başkanlığında basın mensupları ile Erzincan’da temeli atılacak “Yaşam Merkezi” konusunda bilgilendirilme toplantısı yapıldı.

EBYÜ Senato Toplantı Salonu’nda yapılan bilgilendirme toplantısına, Erzincan valisi Mehmet Makas,  Erzincan Milletvekillileri Süleyman Karaman, Burhan Çakır, EBYÜ Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. A. Ercan Ekinci, Prof. Dr. Adem Başıbüyük, Prof. Dr. Çağrı Çırak, Genel Sekreteri Doç. Dr. M. Cihat Özgenel, Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdulkadir Gül, Kurumsal İletişim Koordinatörü Doç. Dr. Selma Taşkesen ve basın mensupları katıldı.

İlk olarak Erzincan Valisi Mehmet Makas, yapımına başlanılan yaşam merkezi yerinin ve yıkılan banka binasının kesinlikle kültürel varlık dâhilinde olmadığını ifade ederek basına konuya ilişkin bilgilendirmelerde bulundu.

EBYÜ ’de düzenlenen basın toplantısında gazetecilere açıklamada bulunan Vali Makas, şöyle konuştu: “Basınımızla Erzincan ile ilgili konuları paylaşmak üzere buradayız. Ana gündemimiz Cumartesi günüde inşallah Zafer Şöleni çerçevesinde bir alt program olan Yaşam Merkezimizin temel atma töreni olacak. Yaşam Merkeziyle ilgili açıklamalarda bulunmak ve doğru bilinmeye çalışılan yanlışları düzeltmek adına bir aradayız.

2023’te 500 yataklı hastanemiz kavuşmuş olacağız. Hastanenin bulunduğu yerde hastaneden hizmet alacak vatandaşlarımıza bir yaşam merkezi oluşturma gereği doğdu. Bu Yaşam Merkezi orada en yakın yer Ziraat Bankasının bulunduğu yer idi. Yaşam Merkezini yaparken öncelikli hedef hizmettir. Bunu herkes bilsin. Erzincanlıya konforlu bir yer oluşturmak, hastaneye gelen refakatçiye hizmet vermek, hastamıza, sağlık çalışanlarımıza hizmet vermek velhasıl buradaki gaye Erzincan’a Allah rızası için bir katkıda bulunmak.

Malumunuz yer Ziraat Bankasına ait bir yer. İlk bismillah çektiğimizde orada iki parsel vardı birisi L şeklinde birinci parsel, ikincisi de binanın olduğu parsel. İki parseli üniversitemize kazandırdık. Kamuoyunda özellikle yanlış bilinen bu binanın kültürel varlık olduğu yönünde farklı bilgilendirmeler yapıldı, elbette ki bu tamamen yanlış. Biz burasını ilk yapalım dediğimizde üniversitemizle ilgili bir yazışma yapıldı. Ve üniversitemiz burasının sit alanı olup olmadığı, tescilli bir yapı olup olmadığını sordu. Kesinlikle tapuda tarihi bir yapı olmadığı söz uçar yazı kalır, yazışmalarda aşikârdır. Buna rağmen kamuoyunda farklı yönlendirmeler yapıldı. Bizde tekrar müracaat ettik. Erzurum’da bulunan kurul öncelikle mevcutları tespit etti. Ekip geldi burada çalışmalarını yaptı. Ve bu çalışmalar neticesinde tescil edilmemesine karar verildi.

Biz buraya talip olmasaydık Ziraat Bankası mevcut bankacılık hizmetini buraya imar iznine uygun bina yapabilirdi. Hiç kimsede buna itiraz etmeksizin oradaki imara uygun Ziraat Bankasına ruhsatı vermekle mükellefti. Bu iki olayı özellikle bilmenizi istiyorum. Bu bina kültürel varlık değil.

Bir diğer ikinci boyutu biz burayı nasıl aldık. Ziraat Bankasına öncelikle her iki parseli de vergi borcu dahilinde takas yaparak hazinemize girdik. Gelirin yüzde yüzünün üniversitemize kalabilmesi için iki parselde üniversitemize ait yerlerle takas edildi. Burada Allah rızası haricinde kimsenin bir beklentisi yok. Burada dünyasını değil ahretini düşünenlerin bir birlikteliği var. Ve biz iki vakfın ortak olduğu anonim şirketini kurduk. Öğrencilere burs verebilmek adına bütün girişimlerde bulunacağız. Binamız başladı. Kamu kaynağı kullanmadan tamamen bağışlarla bu yaşam merkezini tamamlayacağız. Bu zamana kadar 60 milyona yakış bağış topladık, Yapım işini yapanda Bingöllü bir firma. Bu yılsonuna kadar kaba inşaatını tamamen bitirmiş olacağız. Tahminimce 1 yıl içerisinde burasını hizmete sunacağız.”

Yaşam Merkezi projesinin süreci ve hedefleri hakkında bilgilendirme yapan Rektör Prof. Dr. Akın Levent, bu projenin üniversite için büyük önem arz ettiğine dikkat çekti. Yaşam Merkezi’nin EBYÜ’ de başta Bap projeleri olmak üzere eğitim ve öğrenim için önemli bir kaynak olacağını dile getiren Rektör Levent, böylece dünya üniversiteler sıralamalarında büyük başarı gösteren üniversitemizi daha da ileriye taşıyacakları inancında olduğunu belirtti. Son olarak Rektör Levent, bu projede emeği geçenlere teşekkürlerini iletti.

Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman da üniversitelerin şehrin gelişmesine büyük katkısı olduğuna değinerek, üniversiteye yapılacak her türlü hizmetin şehrin gelişmesine de katkısı olacağını söyledi.

Erzincan Milletvekili Sayın Burhan Çakır da toplantıda yaptığı açıklamada Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesinin Anadolu ’da Bir Dünya Üniversitesi yolunda ilerleyen bir üniversite olduğunu söyleyerek,  üniversitemizin ve şehrimizin gelişmesi adına temeli atılacak Yaşam Merkezi’nin önemine değindi.

Yaşam merkezi bilgilendirme toplantısının ardından EBYÜ Fen Edebiyat Fakültesi  Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdulkadir Gül, Erzincan’da 9-12 Ekim 2022 tarihlerinde düzenlenecek olan, “ Uluslararası Türk Dünyası Sempozyumu” adlı program ile ilgili olarak  katılımcılara sunum yaptı.

Toplantı, yapılan konuşmalar ve sunumun ardından soru – cevap bölümüyle sona erdi.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler