Erzincan Medya
11° Erzincan

Erzincan

11°

Erzincan

Pazar

13°/

Pazartesi

18°/

Salı

21°/ 11°

Çarşamba

23°/ 13°

Perşembe

24°/ 13°

Cuma

24°/ 15°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

EBYÜ 2022-20233 Eğitim Öğretim Yılı Açılış Programı Düzenlendi

Yayınlanma:
ABONE OL
EBYÜ 2022-20233 Eğitim Öğretim Yılı Açılış Programı Düzenlendi

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, AK Parti Genel başkanvekili ve Ak Sakallılar Konsey başkanı Binali Yıldırım’ında katılımları ile Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi 2022-2023 Eğitim Öğretim yılı açılış programı düzenlendi.

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap Kongre Merkezinde düzenlenen 2022-2023 Eğitim Öğretim yılı açılış programı saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Programın açılış konuşmasının yapan ve öğrenciler adına konuşan Yüksek Lisans öğrencisi Damla Akbaba, “Uluslar arası Türk Dünyası Sempozyumu ve EBYÜ 2022-2023 Akademik yılı açılış törenine hoş geldiniz. Bu konuşmayı hem Üniversitemiz öğrencilerini temsilen hem de Üniversitemizin İklim elçisi olarak yapıyorum. Yeni bir akademik yıla başlıyor olmanın heyecanı ile sizleri öğrenci arkadaşlarım adına saygıyla selamlıyor, üniversitemize yeni başlayan öğrenci arkadaşlarımıza eğitim – öğretim hayatlarında başarılar diliyorum.

Ülkenin ihtiyacı olan kuşakları; düşünen, eleştiren ve üreten bireyler olarak yetiştiren üniversiteler, aynı zamanda araştıran ve yeni bilgiler üreten kurumlardır. Bizler de üniversitemizde tecrübeli ve bilgi birikimine sahip hocalarımızdan aldığımız eğitimlerle dünya ölçeğinde kabul gören bireyler olmayı hedefliyoruz.  Bu doğrultuda daha çok çalışacak, daha çok üretecek, tek yürek olup ülkemize ve milletimize en iyi şekilde hizmet edeceğiz.

Konuşmama, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının, iklim değişikliği konusundaki hedeflerinden bahsederek devam etmek istiyorum. Bakanlığımız iklim krizini önleme konusunda geliştirilecek yeni çözümler hakkında gençleri bilinçlendirmeyi ve geleceğe hazırlamayı amaçlıyor.

Bilindiği üzere Akdeniz Havzası’nda yer alan Türkiye, iklim değişikliğinden en fazla etkilenecek ülkeler arasındadır. Yapılan bilimsel araştırmalar bu etkilerin kısa sürede ortadan kalkmayacağını ve çözümün ısınmanın kaynağı olan bizlerin çabalarına bağlı olduğunu göstermektedir.

Ülkemiz, küresel iklim değişikliği mücadelesi kapsamında 2021 yılında Paris Anlaşması’na taraf olmuş ve Sayın Cumhurbaşkanımız Türkiye’nin 2053 net sıfır emisyon hedefi ve yeşil kalkınma politikasını ilan ederek, bu doğrultuda da İklim Değişikliği Başkanlığını kurmuştur.

İçinde bulunduğum “İklim Elçileri Hareketi” 209 üniversitede yeşil dönüşümün üniversitelerden topluma yayılması ve iklim değişikliği farkındalığının oluşturulmasını amaçlamaktadır” dedi.

Ardından konuşmasını yapan Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, “Türk Devletler Teşkilatının Aksakallar konseyinin tam destek verdiği, AK Parti Genel Başkanvekili ve Ak Sakallılar Konseyi Başkanı Binali Yıldırım’ın himayelerinde, Kültür ve Turizm Bakanlığının destekleri ile düzenlenen Uluslararası Türk Dünyası Sempozyumunu Erzincan’da düzenlemek  bizi heyecanlandırıyor ve onurlandırıyor. Bu günün heyecanını bizlerle paylaşma nezaketi gösterdiğiniz için sizlere ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Bu sempozyum bizleri heyecanlandırıyor, eminim ki sizlerde en az bizimki kadar heyecanlısınızdır.  Çünkü Yaklaşık 250 milyon nüfusu barındıran Türk Dünyasının sorunlarının ele alınacağı, çözüm önerilerinin tartışılacağı, Türk dünyasının dili, tarihi, kültürü, hukuku ve ekonomisi gibi birçok konunun ele alınacağı  konferanslar, paneller, çalıştaylar ve nihayetinde sonuç Bildirgesi’nin yayınlanacağı deklarasyonla; hem Türk dünyası hem de tüm dünyanın barışına ve huzuruna katkı sağlayacağına yürekten inanıyorum.

Bu Sempozyumda  Türk Devletler Teşkilatının 2040 vizyonu esas alınarak, ortak bir akılla rasyonel, uygulanabilir öneri ve projelerin ortaya konulması amaçlanmaktadır. Böylece Türk Dünyasındaki iş birliği çok yönlü bir şekilde güçlenip sağlamlaşacaktır. Sempozyumun sonunda bir rapor, manifesto hazırlanacak ve bu deklerasyon ilgili kamu kurumlarına ve Türk Devletler Teşkilatına takdim edilecektir.

2022-23 Akademik açılış törenimizin böylesine önemli bir sempozyumla eşzamanlı olmasından dolayı bizler çok mutluyuz, sizlerde bunun keyfini çıkarın ve olabildiğince bu sempozyumdaki konferans ve panelleri takip ederek faydalanmaya çalışın. Yeni akademik yılımızın ülkemiz, milletimiz ve bilhassa gelecek nesillerimiz için hayırlı, uğurlu olmasını temenni ediyor; akademisyenlerimiz, idari personelimiz ve öğrencilerimizin başarılı, verimli bir yıl geçirmelerini temenni ediyorum.

Uluslararası Türk Dünyası Sempozyumumuza buraya kadar gelerek katkı veren, bizleri onurlandıran herkese  şükranlarımı sunuyor, bilhassa Türk Devletleri Teşkilatı nezdinde yapılacak çalışmalar için, tüm Türk Dünyası için en faydalı sonuçları temin etmesini ve bu alandaki akademik çalışmalara ilham kaynağı olmasını, en verimli şekilde geçmesini temenni ediyor,

Konuşmasını Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şu veciz sözleriyle bitiren Levent“ Şu kadarını belirtmeliyim ki her şeyden evvel Türk Milliyetçisiyim. Böyle doğdum böyle öleceğim. Türk birliğinin birgün hakikat olacağına inancım vardır. Ben görmesem bile gözlerimi dünyaya, onun rüyaları içinde kapayacağım” tüm misafirlerimizi en derin sevgi  ve saygıyla selamlıyorum” ifadelerine yer verdi.

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi 2022-2023 Eğitim Öğretim yılı açılış Programına KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Ak Parti Genel Başkanvekili ve Ak Sakallılar konsey başkanı Binali Yıldırım, Uluslar arası Türk Dünyası Sempozyumuna davetli misafirler, kent protokolü, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler