E-ticaret sektörü, küresel kampanyaların düzenlendiği Kasım ayında 150 milyar TL’lik ciro bekliyor.

Avantajix.com’un kurucu ortağı Güçlü Kayral, Çin kaynaklı 11.11 Bekarlar Günü’nün “Yılın En Uğurlu Günü”; ABD’de Şükran Günü’nden sonraki Cuma günü düzenlenen Black Friday’in “Efsane Cuma”, “Şahane Cuma”, Black Friday’in ertesindeki “Cyber Monday”ın ise “Siber Pazartesi” adlarıyla Türkiye’de alışveriş festivaline dönüştürüldüğünü söyledi.

KAMPANYALARA 20 MİLYON KİŞİ KATILIYOR

E-ticarette Kasım ayı kampanyalarına son 2 yıldır 20 milyonun üzerinde kişinin katıldığını anımsatan Kayral, şu bilgileri verdi:

“Yerli e-ticaret platformları, artık küresel rakiplerle mücadele edecek düzeye geldi. Bu platformların öncülük ettiği kampanyalar nedeniyle son yıllarda Kasım ayı, dijital pazarlarda en yüksek ciroların yapıldığı ay oldu. Bu yıl belki işlem adedi olarak geçen yılların gerisinde kalabilir ama enflasyonun da etkisiyle Kasım ayı Türkiye geneli e-ticaret ciro rakamlarının geçtiğimiz yılların 2-3 katına çıkmasını öngörüyoruz. Sektörün beklentisi 150 milyar TL.”

KAMPANYALAR AYA YAYILDI

Önceki yıllarda kampanyaların birkaç günle sınırlı tutulmasından dolayı aşırı yoğunluk yaşandığını, kargoların zamanında müşteriye ulaşmadığını, bazı alışveriş sitelerinin çökme tehlikesi yaşadığını anımsatan Kayral, “E-ticaret platformları geçmiş tecrübelerden ders alarak altyapılarını oldukça geliştirdiler. Kargo ve kurye şirketleri artık saatler içinde ürün teslimi yapacak konuma geldi. Şirketler, 11.11 ve Şahane Cuma’daki yoğunluğu dağıtmak için kampanyalarını uzun sürelere yayıyor. Kasım ayının tamamını kampanya ayı ilan edenler bile oldu. Bazı platformlarda yüzde 60-70’e varan oranda indirimler yapılacak. Kampanya düzenleyen sitelere Avantajix.com üzerinden gidenler, ayrıca üste nakit para kazanabilecek” diye konuştu.

Kayral, Kasım ayındaki fırsat ve kampanyaların Avantajix.com üzerinden takip edilebileceğini bildirdi.