Erzincan Medya
21° Erzincan

Erzincan

21°

Erzincan

Pazar

29°/ 16°

Pazartesi

31°/ 18°

Salı

30°/ 17°

Çarşamba

31°/ 18°

Perşembe

33°/ 21°

Cuma

29°/ 17°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Devlet sazı eline aldı maaşa bağlıyor! 15.880 TL maaş almanın formülü açıklandı!

Yayınlanma:
ABONE OL
Devlet sazı eline aldı maaşa bağlıyor! 15.880 TL maaş almanın formülü açıklandı!

15.880 TL maaş almanın formülü açıklandı! Devlet sazı eline aldı maaşa bağlıyor-  Yakın zamanda İŞKUR, işsiz kalan vatandaşların işsizlik ödeneği alabilmeleri için başvuru yapmaları gerektiğini duyurdu. Yapılan duyuruya göre Kendi tercihleri dışında işsiz kalan vatandaşlara yönelik ödenek başvuruları değerlendirilecek. Böylece işi olmayanların 15 bin 880 TL maaş alabilmelerinin yolu da açılmış olacak! Ancak işsiz vatandaşların bu sürecin ayrıntılarını bilmeleri gerekiyor. İşte ayrıntılar!

İŞKUR İşsizlik Ödeneği Başvuru Süreci Nasıl İşliyor!

İŞKUR, kendi kararı dışında işsiz kalan vatandaşlar için destek sağlama sürecini gözden geçirecek ve böylece işsiz olan vatandaşlara ödeme yapılabilecek! Bu aşamada işsizlik ödeneği talebinde bulunmak isteyenler, başvurularını İŞKUR’a iletmeleri gerekmektedir. Tabi bu başvuruların mutlaka kurallara uygun biçimde olması ve zamanlamaya da dikkat etmek gerekmektedir.

İŞKUR İşsizlik ödeneği hesaplamaları, son dört aylık ortalama kazanca dayanarak yapılmaktadır. Asgari ücretle çalışanlar için işsizlik ödeneği 7.940 TL olarak hesaplanıyor. Aylık brüt kazancı 25.000 TL olanların ise 9.924 TL alabilmeleri mümkün olurken; aylık brüt kazancı 41.000 TL olanlar ise 15.880 TL işsizlik maaşı alacaklar! Burada işsizlik süresi vs de kritik bir öneme sahip!

İşsizlik Maaşı Süresi Ne Kadardır?

İŞKUR, işsizlik maaşı alma süresini belirlediğinden buna göre;  600 gün prim ödeyenler 180 gün, 900 gün prim ödeyenler 240 gün ve 1080 gün prim ödeyenler 300 gün süreyle işsizlik maaşı alacaklar. Öte yandan İŞKUR, işsizlik maaşı alabilmek için belirli koşulların yerine getirilmesi gerektiğini açıkladı. İşsizlik ödeneği, yasal gereklilikleri karşılayan ve işlerini kendi hatası olmaksızın kaybeden kişilere verilecek. İşsizlik maaşı almak için gerekli şartlar da bulunuyor.

İşten kendi isteği veya hatası olmadan ayrılmış olanlar, bu haktan yararlanacak. Yine iş sözleşmesinin bitiminden önceki son 120 gün boyunca aktif olarak çalışmış olanlarla iş sözleşmesinin sona ermesinden önceki üç yıl içinde en az 600 gün işsizlik sigortası primi yatırmış olanlar da bu haktan faydalanacaklar. Bir de iş sözleşmesinin feshedilmesinden sonraki 30 gün içerisinde İŞKUR’a şahsen veya elektronik yollarla başvurmuş olanlar da bu ödemeleri alabilecekler! İşsizlik maaşı almak isteyen vatandaşlar; başvuru şartlarını yerine getirdikleri takdirde başvurularını yapabilecekler.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

https://www.haberxr.com