Ana Sayfa Arama
Kategoriler
Servisler
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

  Depremlerden Sonra Bir İlk Yaşanacak!

  Yüksek hassasiyetli bir sensör aracılığı ile yer hareketlerini inceleyip takip eden ve olası bir depremi de erkenden haber veren bir proje geliştiriliyor.

  Yüksek hassasiyetli bir sensör

  Ülkemizde yaşanan depremlerden sonra, deprem üssünde yer alan Sakarya bu konuda bir ilk gerçekleştiriyor. Yüksek hassasiyetli bir sensör aracılığı ile yer hareketlerini inceleyip takip eden ve olası bir depremi de erkenden haber veren bir proje geliştiriliyor. Eğer proje başarılı olursa, önce Sakarya için ardından da ülkemiz için milat olacak!

  Deprem bölgeleri arasında yer alan Sakarya, şehrin fiziksel yapısını güçlendirmek ve afetlere karşı hazır olabilmek için çalışmalarını sürdürüyor. Bu bağlamda Güney Kore’den gelen destek ekip ile çalıştıkları Afet Erken Uyarı Sistemi, bölgede gerçekleşebilecek depremleri önceden haber verecek.

  Başkan Ekrem Yüce, depreme hazırlık ve destek konusunda ciddi tedbirler aldıklarını ve bu projenin başarılı olması halinde bölge için milat olacağını belirtti. Saha çalışmalarına başlayan Güney Koreli ekip, yer altı sensörleri ile ilgili yaptıkları sunumlarla da durumu aydınlattı. Sürecin henüz başında oldukları ve gerçekleşen her türlü gelişmeyi de paylaşacaklarını belirten Yüce, depremin üzerinde durulması gereken önemli bir afet olduğunu da sözlerine ekledi.

  Erzincan Haber