Erzincan Medya
22° Erzincan

Erzincan

22°

Erzincan

Cumartesi

22°/ 13°

Pazar

21°/ 13°

Pazartesi

22°/ 12°

Salı

23°/ 12°

Çarşamba

27°/ 15°

Perşembe

29°/ 17°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Deprem uzmanından nokta atışı! O illerde 7’DEN BÜYÜK DEPREM bekleniyor

Yayınlanma:
ABONE OL
Deprem uzmanından nokta atışı! O illerde 7’DEN BÜYÜK DEPREM bekleniyor

Ülkemiz geçtiğimiz yıl meydana gelen Kahramanmaraş depremleri ile ne yazık ki deprem gerçeği ile bir kere daha yüzleşti. Konu ile ilgili deprem uzmanlarının açıklamaları da yakından takip ediliyor.

Deprem Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, yaptığı açıklamasında ülkemizin tamamın deprem üretecek fayların olduğunu ifade ederek 7’den büyük depremin beklendiği yerleri açıkladı. İşte merak edilenler

“ÜLKENİN TAMAMINDA DEPREM ÜRETECEK FAY VAR”

Geçtiğimiz günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki yaptığı açıklamasında ülkemizde tehlike yaratan ortalama olarak 500 civarı fay hattı olduğunu belirtti. Bu konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Ersoy, “Ülkenin tamamında deprem üretecek faylar var” dedi.

7’DEN BÜYÜK DEPREM BEKLENİYOR

Özellikle Marmara ve başta İstanbul olmak üzere çevre bölgeleri uyaran Ersoy, yaptığı açıklamasında şunları söyledi:

“Türkiye’de şu anda 5.5 tan büyük deprem oluşturabilir, fay sayısı 500’e yakın. Bu sayı giderek artıyor. Gelecekte bu faylar üzerinde yeni depremler görebiliriz. Üzerinde yaşadığımız yerleşim yerlerini bu faya göre düzenlememiz gerekiyor, çünkü deprem üretecekler. Önümüzde bir İstanbul çevresinde Marmara Denizi’nin içerisinde üzerinde 7’den büyük bir deprem bekliyoruz. Marmara ve başta İstanbul olmak üzere çok etkileyecektir. Bunun ekonomik ve can kayıpları açısından önemi büyük”

FAYLARIN SAYISI ARTTI

Çevre Bakanı Özhaseki başta olmak üzerek deprem uzmanları fay hatlarının hangisinin ne zaman kırılacağının bilinmenin mümkün olmadığının altını çizerek, “Şu anda bile hareketli 500’e yakın fay hattı var. Nerede, ne zaman, hangisinin kırılacağını bilme ihtimalimiz yok” dedi.

Son olarak Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü fay hatlarını güncelledi. 1990’lı yıllardaki fay hattı haritasına göre 10 tehlikeli fay bulunuyordu. Ancak yeni fay hattı haritasına göre tehlikeli fay sayısı 500’ü geçti.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

https://www.haberxr.com