Günlük Hayatta Strese Girme Sebepleri ve Önleme Yöntemleri Günlük Hayatta Strese Girme Sebepleri ve Önleme Yöntemleri

Ballıbabagiller familyasında yer alan kekik, yaygın olarak kurutulmuş haliyle et ürünlerinde tercih edilmektedir. Anavatanı Akdeniz Bölgesi olan kekik, yalnızca kurutularak etlerde değil birçok şekilde de tüketilebilir. Birçok çeşidi olan kekiğin en çok tercih edileni dağ kekiği olsa da İzmir kekiği, toka kekiği, beyaz kekik ve İstanbul kekiği gibi çeşitleri de vardır. Ancak hem ülkemizde hem de dünyada en yaygın tercih edilen kekik türü dağ kekiği olmaktadır. Kekik çayı ve kekik yağı gibi formlarda da tüketilebilen kekiğin birçok faydası bulunuyor.

·        Regl döneminde yaşanan ağrıların ve sancıların hafiflemesini sağlar. Ayrıca adet düzensizliğini gidermede de oldukça etkilidir.

·        Karaciğer fonksiyonlarının düzelmesini sağlar.

·        Çay şeklinde kaynatılıp tüketildiğinde öksürük kesme etkisi vardır.

·        Sakinleştirici etkiye sahiptir.

·        Kekik yağı formu, romatizma ağrılarının giderilmesini sağlar. Yağı, ağrı olan bölgeye sürmek yeterli olacaktır.

·        Düzenli kullanımda diş ve diş eti problemlerini giderir.

·        Sindirim sistemini korur ve bağırsak düzensizliklerini giderir.

·        Birçok virüse karşı koruyucu etkiye sahiptir.

·        Bronşiti tedavi etmede kullanılır.

·        Enerji verir.

·        Kan basıncını dengeler.

Tüm faydalarının yanı sıra kekik, harika bir kokuya ve aromaya da sahiptir. Özellikle et yemeklerinde marine aşamasında tercih edilen kekik, tavuklarda da oldukça sık kullanılır. Kattığı harika lezzet sayesinde iştah açıcı özelliği de olan kekik, dağlardan toplanarak kurutulabildiği gibi hazır olarak da birçok aktardan ve marketten temin edilebilir.

Kekik çayı kullanmak istediğinizde de hazır olarak aldığınız kekik kurusunu, bir miktar suda kısa sürede kaynatabilirsiniz. Bu sayede kısa sürede kekik çayınız tüketime hazır duruma gelir. Kekik yağını evde kendiniz yapmanız biraz zahmetli olabilir. Bu yüzden hazır formda temin etmek daha kolay olacaktır.

Her haliyle oldukça yararlı olan kekiğin, yine de aşırı tüketilmemesi tavsiye edilir. Her şeyde olduğu gibi kekikte de aşırı tüketim bazı sorunlara ve yan etkilere sebep olabilir. Özellikle alerjik reaksiyon gösteren kişilerin doktor kontrolünde ve tedbirli şekilde olmalıdır. Tam bir şifa kaynağı olan kekiğin tüketimi ise dikkat edildiği sürece oldukça faydalı olacaktır.