Erzincan'da toplam 20 bin 97 işletme mevcut Erzincan'da toplam 20 bin 97 işletme mevcut

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi tarafından düzenlenen Cumhuriyetin 100. yılı etkinlikleri kapsamında Üniversite  ve Ulusal Strateji Merkezi (USMER)  ortaklığında “Türkiye Cumhuriyeti’nin 100 Yılında Asya’da Devlet Birikimi Uluslararası Çalıştayı” açılışı yapıldı.
İstanbul Cevahir Otel’de düzenlenen ve dinleyicilerin Youtube üzerinden yapılan canlı yayın aracılığıyla katılım sağladığı  “Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılında Asya’da Devlet Birikimi Uluslararası Çalıştayı”nınilk oturumu USMER Başkanı Şule Perinçek ve Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent Açılış konuşmalarıyla başladı.
Ulusal Strateji Merkezi Başkanı Şule Perinçek yaptığı açılış konuşmasında: “Cumhuriyetimizin 100.yılında Türkiye’mizin bize yüklediği görevin, geçmişte neler yaptığımızla övünmek değil geleceğimize bakmak olduğunu düşünüyoruz. Onun için de gelecek yüzyılda neler yapacağımızı hatırlamak ve tasarlamak için Cumhuriyetimizin 100.yılında Asya’da Devlet Kurultay’ını düzenledik” dedi. Türklerin kurmuş olduğu ve tarihe adını yazdıran köklü Türk devletlerinden de bahseden USMER Başkanı Perinçek, “Bizler dünya tarihinde adını yazdıran devlet kurmuş kökleri binlerce yıl derinliklerde olan bir birikim ve geleneğin mirasçılarıyız. Çağımızda Asya’da yeni bir uygarlığın yükselişine tanıklık ediyoruz. Çalıştayımızda her bir bildiri başlığı da bu alanda özgün çalışmaları olan seçkin bilim insanlarının yıllarını verdikleri paha biçilmez emeklerini seferber edecektir. Her bildiri bu mirasın üzerinde yükselecek Asya’da yeni yüzyılın yolunu aydınlatacaktır. Hangi temel üzerinde kurmuşuz o bereketli topraklarda nasıl besleyip büyütmüşüz nasıl yükseltmişiz ve de nasıl yükselteceğiz 3 gün sürecek kurultayımızda bunları konuşacağız” ifadelerini kullandı. Son olarak çalıştayda ele alınacak başlıkları sıralayan Perinçek,  konuşmasını katılımcılara teşekkür ederek bitirdi.
Rektör  Prof. Dr. Akın Levent “Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılında Asya’da Devlet Birikimi Uluslararası Çalıştayı” açılış konuşmasına Türk Dünyası’nın Türk medeniyet ve kültürünün yayıldığı tüm coğrafyalar olduğunu belirterek başladı.
Türk Dünyasının dil, eğitim, kültür, tarih, ekonomi gibi alanlarda ortak paydada hareket etmesi son derece önemli olduğunu dile getiren Rektör Levent: “Bu anlamda Türk yüzyılının aynı zamanda Türk Dünyasının da yüzyılı olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Türk Devletleri Teşkilatının kurumsal kapasitesinin güçlendirilmesine çok büyük katkıları vardır.  Türk Devletleri Teşkilatının devletlerarası danışma yapma adına kurduğu önemli bir organ durumunda olan Aksakallılar Heyeti başkanlığını son başbakanımız ve hemşerimiz Binali Yıldırım beyefendinin yapıyor olması da bizler için ayrı bir gurur, onur ve sorumluluk kaynağıdır “ dedi.
Konuşmasına devam eden Rektör Levent, Türk Dünyası’nın kültür başkenti vizyonuyla çalışmalarını sürdüren üniversitemiz, Türk Dünyası 2040 vizyonunda belirtilen amaçların gerçekleştirilmesi adına, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da durmaksızın çalışmalarına devam edeceğini sözlerine ekledi.   Geçtiğimiz yıl üniversitemiz ev sahipliğinde yapılan “Uluslararası Türk Dünyası Sempozyumu”nun yapılan Türk Dünyası çalışmalarının başlangıcı olduğunu belirten Rektör Levent: Ulusal Strateji Merkezi ile birlikte düzenlediğimiz “Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılında Asya’da Devlet Birikimi” çalıştay’ının Türk Dünyasının özlenen hedeflere ulaşmasına önemli katkılar sağlayacağına inanıyor, hayırlara vesile olmasını diliyor,  USMER Başkanı Sayın Şule Perinçek hanımefendiye bu etkinliğin oluşması için verdiği çabalara teşekkür ediyorum. Davetimize nezaket gösterip gelen tüm katılımcılara   ve konuşmacılara verecekleri katkılar için şimdiden teşekkür ediyor, selam ve saygılarımı sunuyorum “ sözleri ile konuşmasını tamamladı.
Açılış konuşmalarının ardından “Üretim Biçimi ve Devlet”  başlıklı ilk oturum gerçekleştirildi. Marmara Üniversitesinden Prof.Dr. Cüneyt Akalın’ın  moderatörlüğünden gerçekleşen oturumda Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü’den  Prof. Dr. Osman Karatay “Üretim Tarzı ve Töre İlişkisinden İlk Devlet Yapılmasına Bozkırın Sosyo-Ekonomik Devrim Günleri”, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünden Prof. Dr. Birgül Ayman Güler “Devlet Kurumları Sorunu” ,  Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Kamu Hukuku Bölümünden Ali Murat Özdemir “Türk Devrimi, Devlet Biçiminin Etkisi Üzerine Bize Ne Söyler” , Uluslararası Avrasya Harekatı Başkanı  Dr. Aleksandr Dugin ise “Batılı Olmayan Siyasal Söylemler”      sunumları ile  katılım Sağladı.
19 Kasım Pazar gününe kadar sürecek çalıştay Türklerde Devlet, İslam Uygarlığında Devlet, Asya’da Devlet Pratiği, Uluslararası Sistem ve Devlet, 21. Yüzyıl Asya’sında Devlet konu başlıklı oturumlar ile devam edecek.