Erzincan Medya
14° Erzincan

Erzincan

14°

Erzincan

Pazar

21°/ 12°

Pazartesi

21°/ 11°

Salı

22°/ 11°

Çarşamba

25°/ 14°

Perşembe

28°/ 17°

Cuma

26°/ 18°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Cumhuriyet Mahallesi Cemevi Sosyal Tesisi Temel Atma Töreni yapıldı

Yayınlanma:
ABONE OL
Cumhuriyet Mahallesi Cemevi Sosyal Tesisi Temel Atma Töreni yapıldı

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Erzincan Merkez Şubesi tarafından yaptırılacak olan Erzincan Cemevi Sosyal Tesisleri için temel atma töreni düzenlendi. İL protokolünün tam kadro katıldığı törende birlik beraberlik mesajları verildi. Çok amaçlı Cemevi Sosyal Tesisi hayırsever vatandaşların desteğiyle tamamlanacak.

Temel atma törenine Erzincan Valisi Mehmet Makas, Belediye Başkanı Bekir Aksun, 26. Dönem milletvekili Sebahattin Karakelle, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkan Yardımcısı Binali Efe,  Erzincan Şube Başkanı Sadık Düzgün,  İl Genel Meclisi Başkanı Bekir Yıldız, Siyasi Parti ve STK temsilcileri, Cem evi Dedeleri, kanaat önderleri, bazı kurum amirleri ve kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı..

Hacı Beştaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Erzincan Merkez Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Düzgün Cem evi Sosyal Tesisi hakkında bilgi vererek hayırsever vatandaşların desteğini beklediklerini ifade etti. Düzgün  “Şu anda gördüğünüz Cem evimize ilave ek binalar yapıyoruz. Çünkü biz Aleviliği sadece bir cenaze hizmeti olarak ya da 40 yemekleri verilen bir yer olarak düşünülen bir yer olmaktan çıkarmayı düşünüyoruz. Çünkü toplumlar sadece inançlarıyla var olmazlar. Örf, adet ve görenekleri de biz sürdürmek zorundayız. Bu yüzden bizim çeşitli kurslarımız var. Örneğin giyim kursu, Dikiş kursu,Takı tasarım kursu, Tiyatro kursu, Folklor kursu, İngilizce kursu, Semah kursu,  bağlama kursumuz var. Bunları Cem evinde mevcut binamızın içinde yapma imkânları mevcut değil. Bunları yapıyoruz ama çok güç şartlar altında yapıyoruz. Buna bir çare bulabilmek için düşündük, taşındık Cem evimizin sol tarafından çay ocağının arka tarafında bulunan yeri Belediyeden arsa olarak satın aldık. Oraya tüm sosyal etkinliklerimizi yapmak üzere şu anda bir inşaat projesi yaptık ve temelini atıyoruz.

Yeni sosyal tesisle birlikte kurs odalarımız daha sağlıklı, daha hijyenik, daha güzel bir görünüme sahip olacak. Orada sergi salonlarımız olacak. Misafir ağırlama salonlarımız olacak. Misafirhane olarak Kurs odalarımızın tamamı orada, Mevcut kurslarımıza yeni kurslarda ilave edeceğiz, Amaç kadınlarımızı, gençlerimizi buraya çekmek. Çünkü orada bir kadın takı tasarımını, giyimini ve çeşitli ürünlerini ürettikten sonra orada bir sergi salonumuzda olacak o sergi salonumuzda ürünlerini teşhir edecek ve o ürünlerini halka satacak. Kendine bir gelir elde edecek. Biz bu gelirden kesinlikle bir pay almayacağız. Çünkü emek veriliyor. O emeğe karşı da çocuğu okutacak. Evini geçindirecek. Kendilerine biz yardımcı olacağız. Öğrencilerimiz içinde bu kurslarımızın tamamı ücretsiz olacak. Gelecek burada matematik kursuna mı ihtiyaçları var, talebe göre kurslar açacağız; İngilizce kursuna mı ihtiyacı var, folklore mi gelmek istiyor, burada hepsini ücretsiz olarak o kursları vermeyi planlıyoruz. Nasip kısmet olursa bu projeyi 3 yıl içinde hayata geçirmeyi düşünüyoruz. Ama bir bölümünü daha erken yapacağız, Tabi bunda halkın katılımı, halkın yardımı çok önemli. ‘Bir tuğlada sen koy’ şiarı ile hepimiz bu işe giriştik. Vatandaşlarımız az çok yardımlarını yaparlarsa bunu hızlandıracağız ve hızlı bir şekilde bitirmeyi planlıyoruz. Bağış yapmak isteyen vatandaşlar ise; banka hesaplarımız var, burada makbuz karşılığında ödeyebilirler. Şartlı bağış yapabilirler. ‘Mesela ben yaptım bu bağışı sadece sosyal tesis için kullanın.’ Bu bağış başka yerde kesinlikle kullanılmıyor. Bağış numaralarımız internet ortamı vb. her yerde var. Oradan alabilirler. Oraya bağışlarını yapabilirler. Ayrıca büyük bağışçılarımıza da isim hakkı vermeyi planlıyoruz. İsim haklarını verdiklerimizin isimlerini de yazmayı düşünüyoruz.” diye konuştu.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkan Yardımcısı Binali Efe,ise yaptığı konuşmasında “Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı kurulduğu 1992 yılından bugüne kadar Takriben 50 şubeye sahip olan ve on binlerce üyeye sahip olan bir kuruluşuz bu dernekler yasasıyla değil vakıflarla ilgili yapmış olduğumuz çalışmalarımız hem devletimizin hem milletimizin kontrolü altında gelişen bir örgütlemedir, Örgütlemenin amacı arzusu isteği düşüncesi Alevi canlarımızın önceden köylerden şimdi kentlerde yaşamalarından dolayı yapılan bu ibadetlerden cem evlerimizin daha çok fazla yapılmasını yapılırken de içinin doldurulması amacıyla bu yapılmasına da alevi Türk Kürt Çerkez şu kapıdan içeri girdikten sonra yine ayrımı yapılmadan dil ayrımı yapılmadan inanç ayrımı yapılmadan başımızın tacı gönlümüzün de ilacıdır. Aleviler bu ülkenin ve ülkemizin asli unsurlarıdır Müslümanlığın en iyi şekilde temsil eden kurum ve kuruluşları ile devletimizin her çabasında yanında olduğumuzu barış içerisinde kardeşçe yaşamayı kendimize görev biliyoruz. Desteklerinden dolayı hem valimize hem belediye başkanımıza sivil toplum kuruluşlarımıza çok teşekkür ediyorum sosyal tesisimizin hayırlı olmasını diliyorum. Diye konuştu.

Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun ise “Dedelerimiz başkanlarımız konuşmalarını da belirttiler bu ülkenin tapusu olarak gördüğümüz ay yıldızlı bayrağımızın renginde herkesin dedesinin kanı var onun için de bu ülkenin her karış toprağı hepimizin tapulu malı devlete ait olan tüm imkânlarda hepimizin ortak kullanması gereken imkanlardır. Bu vesileyle vermiş olduğumuz arsa desteğinden otopark içindeki kat yapılabilecek durumda 2 tane de arsa oradan bağışladık biz Erzincan’da ve Türkiye’de bu konuya inanmış bir siyasetçi olaraktan şunu söylüyorum dış ülkelerin emperyalist güçlerin eli uzanmadan biz kendi dostlarımıza kendi elimizi uzatmalıyız. Komşularımızla birlikte ne yapılması gerekiyorsa gerektiğinde bedenen gerektiğinde madden elimizden geleni yapacağız Allah’ın izniyle bu memleketin 85 milyonunu kardeş kılacağız bu ülkenin sınırlarını hiç kimseye çiğnetmeyeceğiz. Burada inanmış bir topluluk var burada sırf sırta 1 Dünya Savaşı’nda Kurtuluş Savaşı’nda dedelerin torunları var onun için siyaset ayrı bir mecradır kim kimi tercih ederse onu tercih eder bu demokrasinin gereğidir biz yaptığımız işlerle ilgili bir karşılık beklemiyoruz bizi zaten bilen bilir biz bu ülkeyi karşılıksız sevenlerdeniz.” dedi.

Temel atma programı kapsamında son olarak konuşan Vali Mehmet Makas ise birlik ve beraberliğimizi sergilediğimiz ve güzel bir amaç için bir araya gelindiğini ifade ederek; Erzincan genelinde cem evlerimize ve sosyal tesislerimize son bir yılda 7 milyon TL’lik yatırım yapıldığını belirtti. Vatandaşlarımızın ibadetlerini daha rahat ve modern bir ortamda gerçekleştirmeleri için bundan sonra da bu desteklerimiz devam edeceğini belirten Vali Makas, bugünde ilgili kurumlarımız ve STK ’ların desteği ile Cem evimize yakışır her  türlü ihtiyacın karşılanabileceği bir sosyal tesisi kazandırmak için bir arada olduklarını belirterek, Cem evine yapılacak sosyal tesisin Erzincan’a hayırlı uğurlu olmasını diledi.

Yapılan konuşmaların ardından Cem Evi Sosyal Tesislerinin Temelleri dualar eşliğinde atıldı. Aşure ikramı ve deyişlerin okunmasıyla program sona erdi.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

https://www.haberxr.com