Erzincan Medya
16° Erzincan

Erzincan

16°

Erzincan

Cumartesi

29°/ 15°

Pazar

32°/ 16°

Pazartesi

32°/ 20°

Salı

32°/ 18°

Çarşamba

30°/ 18°

Perşembe

28°/ 16°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

“ÇÖLYAK İKİNCİ BİR AFET OLMASIN ”

Yayınlanma:
ABONE OL
“ÇÖLYAK İKİNCİ BİR AFET OLMASIN ”

“Bugün rakamlara göre her üç kişiden biri ÇÖLYAK hastası, bu afet durumlarında her üç kişiden birinin ÇÖLYAK ile karşı karşıya olduğunu gösteriyor. ÇÖLYAK hastaları glüten tükettiklerinde ölümle karşı karşıya kalabiliyor. Bunun için başta devlet kurumları olmak üzere, tüm sivil toplum kuruluşlarının afet yönetim planlarının içine glütensiz beslenme yapısını dahil etmeleri şart.”

İstanbul Gelişim Üniversitesi, Uygulamalı Bilimler Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü öğrencileri tarafından 9 Mayıs 2023 Dünya Çölyak Günü’nde “Çölyak İkinci Bir Afet Olmasın” sloganıyla son derece önemli bir durumun altına imza atıldı. Sosyal sorumluluk projesi kapsamında çölyak hastalığının ne olduğu, çölyaklı bireylerin beslenme şekli, doğal afetlerde çölyaklı bireylerin ihtiyaçlarının koordine edilmesi, bu konuda başta devlet kurumları olmak üzere sivil toplum kuruluşlarının proaktif olarak nasıl hareket etmesi gerekli olduğuna yönelik konular tartışıldı.

Proje kapsamında çevrimiçi gerçekleştirilen bilgilendirme ve farkındalık webinarı, özellikle 6 Şubat 2023’te Kahramanmaraş merkezli olarak gerçekleşen ve 10 ili etkileyen büyük deprem sonucuyla, çok büyük zorluklar yaşamış olan çölyak hastalarının mağduriyetleri ve onlara destek sağlamak amacıyla yapılabilecek çalışmalar kapsamıyla farkındalık yaratmak amaçlandı. İGÜ UBF Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölüm Başkanı Doç. Dr. Emel Tozlu Öztay koordinatörlüğünde ilerletilen organizasyonda çölyak hastalığının sindirim kaynaklı bir hastalık olduğu ve çölyaklı bireylerin glüten hassasiyetinin ölümle sonuçlanabilecek bir durum olduğu altı çizilirken, İstanbul Gelişim Üniversitesi olarak başta Mütevelli Heyeti Başkanı Abdülkadir Gayretli ve Rektör, Prof. Dr. Bahri Şahin olmak üzere gönüllük esasına dayalı olarak gerçekleştirilebilecek tüm projelerin destekledikleri iletildi.

Proje kapsamında, davetli konuşmacı olarak Ankara Çölyak Derneği Başkanı Sayın Mehmet Tanrıseven, Çölyak ve Organik Beslenme Derneği Başkanı Sayın Halim Şivecan, ve İGÜ Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi, Doç. Dr. Sayın Halime Pulat Demir’in yer aldığı organizasyonda öğrenci katılımının ve ilgisinin yoğunluğu gözlerden kaçmadı. Konuşma kapsamında Ankara Çölyak Derneği Başkanı Sayın Mehmet Tanrıseven tarafından “Bugün rakamlara göre her üç kişiden biri ÇÖLYAK hastası, bu afet durumlarında her üç kişiden birinin ÇÖLYAK ile karşı karşıya olduğunu gösteriyor. ÇÖLYAK hastaları glüten tükettiklerinde ölümle karşı karşıya kalabiliyor. Bunun için başta devlet kurumları olmak üzere, tüm sivil toplum kuruluşlarının afet yönetim planlarının içine glütensiz beslenme yapısını dahil etmeleri şart.” denilerek durumun öneminin altı çizildi.

“ATIŞTIRMALIKLARIMIZ BİLE ÇOK PAHALI”

Çölyak ve Organik Beslenme Derneği Başkanı Halim Şivecan çölyaklı bireylerin beslenme ihtiyaçları konusunda maddi açıdan zorluk yaşadıklarını, en ufak atıştırmalıkların bile çok pahalı olduğu belirtilirken, çölyaklı bireylerin sosyal hayatlarının çok kısıtlı olduğuna dikkatleri çekti. Şivecan, “Bugün en basitinden ÇÖLYAK hastası bir çocuğun doğum günü kutlamasını yapması, bir üniversite öğrencisinin okul kantininde arkadaşları ile bir şeyler yemesi bile çok zor hatta hayatında hiç çikolata yememiş, yiyememiş çocuklarla karşılaşıyoruz, çok acil bir şekilde devlet politikalarının bu durumlar göz önünde bulundurularak yeniden yapılandırılması gerekli” diyerek çağrıda bulundu.

“SİZİN İLGİNİZİ TÜM ÜNİVERSİTELERDE VE KURUMLARDA GÖRMEYİ BEKLERİZ”

İki saat süren organizasyonda, öğrenci ilgi ve katılımının çok yoğun olmasından dolayı memnuniyetini dile getiren Halim Şivecan son cümlelerinde, İGÜ UBF Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü son sınıf öğrencileri tarafından yürütülen farkındalık projesinin çok değerli olduğunu, bundan sonra çok güzel projelerle birlikte İGÜ ile birlikte hareket etmek istediklerini belirtirken, “Sizin ilginizi tüm üniversitelerde ve kurumlarda görmeyi bekleriz” diyerek duygularını dile getirdi.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

https://www.haberxr.com