Salata ve mezeler, her zaman masada ilk biten gruplar arasında yer alır. Özellikle mevsime uygun olan yeşillik ve malzemelerle yapılan salatalar son derece fazla tercih edilir. Birbirinden çeşitli malzemelerle lezzetlenen bu salatalardan biri de son dönemde popüler olan ve deneyen herkesten tam not alan çıtır çıtır nohutlu semizotu salatasıdır. Bu harika lezzeti yapmak ise oldukça kolaydır. İşte malzemeleri ve tüm ayrıntısıyla hazırlanışı…

Vişneli Tart Tarifi Vişneli Tart Tarifi

Malzemeler

·         1 bağ semizotu

·         1 dolu yemek kaşığı süzme yoğurt

·         2 salatalık

·         2 diş sarımsak

·         5 – 6 yemek kaşığı yoğurt

·         1 çay bardağı kadar konserve mısır

·         Tuz

·         1 su bardağı haşlanmış nohut

·         3 – 4 yemek kaşığı zeytinyağı

·         1 tatlı kaşığı toz biber

·         2 yemek kaşığı mayonez (istenirse)

Hazırlanışı:

Misafirlerinize önce görsel olarak sunup beğenilerini alacağınız, daha sonra lezzeti ile büyüleyeceğiniz çıtır çıtır nohutlarla yapılan semizotu salatasının hazırlanışı için öncelikle yoğurt, sarımsak ve tuzu bir kaba alıp karıştıralım. Eğer isterseniz bu aşamada mayonez de dökebilirsiniz. İyice temizlenen semizotları, biraz kuruduktan sonra bir kaba alalım. İçerisine mısır ve doğranmış salatalığı da ekledikten sonra karıştıralım.

Bu sırada çıtır nohutları hazırlayalım. Bir tavaya aldığımız zeytinyağını biraz kızdırdıktan sonra haşlanmış nohutları ekleyelim. Toz biberi ekleyelim ve karıştıralım. Burada yakmamaya özen gösterelim. Nohutlar da çıtır kıvama geldikten sonra yoğurtlu semizotu salatamızı geniş bir kaba güzelce alalım ve şeklini düzeltelim. Ardından üzerine dilerseniz tam ortasına dilerseniz de etrafında gezdirerek her tarafına nohutları gezdirelim. Sosundan da dökelim ve servise hazır hale getirelim. Burada nohutları eklemeden önce en kızgın sıcaklığının çıkmasını 1 -2 dakika beklemenizde fayda olacaktır.

Bazı tarifler, yapım aşamasında çok uğraştırmış gibi görünse de aslında oldukça pratik ve kısa sürede hazırlanabilir. Nohutlu semizotu salatası tarifi de görüntüsüyle insanlara bunu düşündürse de aslında oldukça pratik olan salatalardan biridir. Verdiğimiz bu ölçülerle 4 – 6 kişilik salatayı 5 dakika kadar hazırlama, 5 dakika kadar da pişirme ile toplam 10 dakikada hazırlayabilirsiniz. Kişi sayısı artarsa aynı oranlarda malzemeleri de arttırarak yine servise hazır hale getirebilirsiniz.