Cildimiz gün içerisinde birçok olumsuz duruma maruz kalsa da bazı durumlarda biz de cildimize daha çok zarar veriyoruz. Peki bu durumlar nelerdir? Medikal Estetik Doktoru Dr. Cenk Gül konuyla ilgili bilgilendirmeler yapıyor.

Buhar Banyosu

Cilt temizliği dendiğinde akla ilk buhar banyosu gelir. Buhar banyosunun cilde iyi geldiği bilinse de bunu aşırı yapmak da cilde zarar veriyor. Bu durum cildin buhar dengesini bozarak nem oranını bozar. Bu da cilt egzaması gibi sorunlara sebep olabilir. Bu yüzden aşırı sık buhar banyosu yapmaktan kaçınmak gerekir.

Sigara

Vücuda birçok zararı olan sigaranın cilde de oldukça fazla zararı olmaktadır. Sigara, cildi hızlı yaşlandırır, cildi kurutur ve lekenmelere sebep olur.

Cilt Temizliğini İhmal Etmek

Cilde uygun olmayan ürün kullanmak ya da düzenli olarak cildi temizlememek cilde yapılan en büyük hatalardan biridir. Başta akne oluşumu olmak üzere birçok sorunu ortaya çıkarabilir.

Gözleri Ovuşturmak

Gözleri kaşımak ve ovuşturmak gözün ince derisinin yıpranmasına ve kırışmasına sebep olur.

Çocuklar da Stres Neden Olur? Çocuklar da Stres Neden Olur?

Düzensiz Uyumak

Uyku cilt için oldukça önemlidir. Vücut kendini en iyi uykuda yeniler. Her gün düzenli uyumak cildin parlak ve taze kalmasına fayda sağlar. Melatonin hormonu vücuda salgılanan ve mutluluk veren hormonlardan biridir. Gece uykusunda büyüme hormonu da salgılanır. Cilt böylece renkli, canlı ve parlak kalır.

Şeker Tüketimi

Şeker cilde oldukça ciddi zarar verir. Kolajen yıkımını arttıran şeker, ciltte akne oluşumuna sebep olur.