Erzincan Medya
25° Erzincan

Erzincan

25°

Erzincan

Cuma

27°/ 16°

Cumartesi

21°/ 13°

Pazar

25°/ 13°

Pazartesi

27°/ 14°

Salı

29°/ 17°

Çarşamba

31°/ 19°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Çiftçiye ‘bordo bulamacı’ uyarısı

Yayınlanma:
ABONE OL
Çiftçiye ‘bordo bulamacı’ uyarısı

Erzincan İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından, çiftçilere sonbahar ve ilkbaharda ‘bordo bulamacı’ kullanımı konusunda uyarıda bulunuldu. Bordo bulamacının ekonomik ve yararlı bir yöntem olduğu aktarıldı.

Bordo Bulamacı; şeftalide ‘Yaprak Kıvırcıklığı’, yumuşak çekirdekli meyve ağaçlarında ‘Karaleke’ ve ‘Ateş Yanıklığı’, sert çekirdekli meyve ağaçlarında ‘Bakteriyel Kanser’ ‘Yaprak Delen’ ve ‘Dal Yanıklığı’, eriklerde ‘Cep Hastalığı’, cevizde ‘Antraknoz’, yosunlaşmalar gibi birçok hastalığa karşı kullanılabilen tarım ilacıdır.
Sonbaharda yaprakların 3/4’ü veya tamamı döküldüğünde % 2 dozda ve ilkbaharda gözler uyanmadan 1 hafta önce % 1-1,5 dozda meyve ağaçlarına bordo bulamacı uygulandığında ertesi yıl çıkabilecek potansiyel olarak bulunan pek çok hastalığa karşı etkili bir mücadele ilacı olmaktadır.
Bordo bulamacının hazırlanışı
‘ Bordo bulamacının dozları, kullanılacağı zamana göre değişmektedir. Meyve ağaçlarına sonbahar ve ilkbaharda uygulanacak koruma amaçlı genel kullanım dozları yüzde 2 ve yüzde 1’liktir.
Aşağıda örnek olarak verilen %2’lik bordo bulamacının hazırlanışı esas alınarak %1 ve diğer oranlarda bordo bulamacı hazırlanabilir.
%2’lik Bordo Bulamacının Hazırlanışı (100 Litre) İçin Gerekli Madde ve Malzemeler:
2 kg göztaşı ve 2 kg sönmüş kireç veya 1kg sönmemiş kireç
4-5 litrelik 2 adet plastik kova,
a) 2 kg sönmüş kireç bir plastik kovaya konur ve üzerine bir miktar temiz su ilavesiyle karıştırılarak ayran kıvamına getirilir.
b) Benzer şekilde 2 kg göztaşı ayrı bir plastik kovaya konur ve üzerine bir miktar temiz su ilavesiyle karıştırılarak 4-5 litreye tamamlanır.
c) İlaçlama tankı (örneğin; 100 litrelik) deposuna bir miktar su (10-20 litre) konur. Bunun üzerine önce hazırlanan sönmüş kireçli su tankın süzgecinden geçirilerek boşaltılır. Daha sonra ilaçlama tank deposuna hazırlanan göztaşı eriyiği yine tank süzgecinden geçirilerek yavaş yavaş boşaltılırken bir yandan da devamlı karıştırılır. Böylece açık mavi renkli bir bulamaç meydana gelir.
İlaçlama tankı su ilavesiyle 100 litreye tamamlanır. Böylece %2 lik 100 litre, bordo bulamacı hazırlanmış olur.
Hazırladığımız Bordo Bulamacının Olup Olmadığını Nasıl Anlayabilirim?
Usulüne uygun olarak hazırlanan bordo bulamacının mavi renkte, nötr veya alkali olması arzu edilir. Tek başına göztaşı eriyiği yakıcıdır. Konulan kirecin yeterli gelip gelmediğini kontrol etmek için 3-5 cm boyunda, passız, parlak bir çivi hazırlanan bordo bulamacına batırılarak 4-5 dakika bekletilir ve sonra çıkarılır. Çivi üzerinde esmer, kırmızı bir leke meydana geldiyse biraz daha kireçli su ilavesi gereklidir. Şayet çivi olduğu gibi lekesiz çıkar ise ilaç iyi hazırlanmış ve kullanıma hazır demektir.
Bordo Bulamacı Hazırlarken ve Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
1. Bordo Bulamacı hazırlanırken daima kireçli suyun üzerine göztaşı eritilmiş su ilave edilir, aksi halde ilacın yapısı bozulur ve karışım olmaz.
2. Hazırlanan karışım kullanılmadan önce bir tülbent yardımıyla süzülerek ilaçlama aletini tıkaması engellenmelidir.
3. Sönmemiş kireç kullanıyorsak eritildikten sonra muhakkak süzülmelidir. Eğer erimeyen taş, toprak kalmışsa kalan miktar kadar kireç tartılıp tekrar eritilmelidir.
4. Bordo Bulamacı hiçbir ilaçla karıştırılıp atılmaz.
5. Bordo Bulamacı atıldıktan sonra ilaçlama aleti mutlaka temizlenmelidir.
6. Bordo bulamacı hazırlanırken demir, saç gibi metal kaplar kullanılmaz.
7. Ağacın üst dallarından başlayarak alta doğru aşırıya kaçmadan, yıkama şeklinde (boş, kuru dal kalmadan tüm gövde) ilaçlama yapılır.
8. İlaçlamadan sonra 10 saat içinde yağış olursa ilaçlamayı tekrar etmek gerekir.
9. Hazırlanan ilacın en geç bir gün içinde kullanılması tercih edilir.
10. Hemen kullanılmayacaksa hazırlanmış olan 100 litre bordo bulamacına 200 g şeker ya da 1 litre yağsız süt karıştırılmak suretiyle 15-20 gün muhafaza etmek mümkündür.
Kasım-Aralık’ta yaprakların ¾’ü ya da tamamı döküldükten sonra % 2 dozda Bordo Bulamacı yapılır’

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

https://www.haberxr.com