Erzincan Medya
13° Erzincan

Erzincan

13°

Erzincan

Perşembe

26°/ 15°

Cuma

28°/ 15°

Cumartesi

22°/ 13°

Pazar

26°/ 13°

Pazartesi

28°/ 14°

Salı

29°/ 17°

Erzincan Medya

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:

Çiftçiler Gününde Fide Dağıtımı

Yayınlanma:
ABONE OL
Çiftçiler Gününde Fide Dağıtımı

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününde Erzincan Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından Erzincanlı çiftçilere biber fidesi dağıtıldı. Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından; Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi (TAKE) kapsamında 417 bin adet kapya biber fidesi çiftçilere dağıtıldı. %50 sübvanseli olarak tedarik edilen biber fideleri dağıtım törenine Erzincan Vali Yardımcısı Yusuf İzci, Tarım ve Orman İl Müdürü Murat Şahin, Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürü İsmail Esmek ve çiftçiler katıldı.

Törende konuşan Erzincan Tarım ve Orman İl Müdürü Murat Şahin, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününü kutlayarak başladığı konuşmasında ; “Tarım, ekonominin yaşamsal öneme sahip bir sektörüdür. Bu gerçek, gelişmiş veya gelişmemiş tüm ülke ekonomileri için geçerlidir. Gelişmiş ülkeler yönünden en önemli fark, tarımın çağdaş olanaklardan yararlanılarak, bir endüstri durumuna getirilmesidir. Türkiye’de, tarım sektörünün geldiği noktada en büyük pay şüphesiz Türk çiftçisinindir. Tarım sektöründe istihdam edilen Türk çiftçisi son yıllarda atılan adımlarla büyük aşamalar kaydetmiştir. Biz tarım teşkilatı olarak çiftçilerimize elimizden gelenin en iyisini vermeye ve onlara en iyi şekilde hizmet etmeye devam edeceğiz” diye konuştu.
Erzincan’da uygulanan TAKE Projeleri hakkında bilgi veren İl Müdürü Şahin, bugüne 2021-2024 yılları arasında Erzincan çiftçisine 1.135 ton buğday, 292 ton arpa, 45 ton patates, 52 ton nohut, 14 ton kuru fasulye, 11.800 adet meyve fidanı, 1.720.000 adet sebze fidesi temin edildiğini, projelerin toplam maliyetinin 28 milyon lirayı aştığını söyledi.

Fide dağıtım töreninde konuşan Erzincan Vali Yardımcısı Yusuf İzci, Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu’nun talimatları ile tarım sektörüne çok önemli yatırımların yapıldığını söyledi. Seracılık başta olmak üzere tulum peyniri, meyvecilik, sebzecilik, bağcılık ve tarla bitkilerinin üretimine ağırlık verildiğini ifade eden Vali Yardımcısı Yusuf İzci, önümüzdeki süreçte yapılan bu yatırımların Erzincan’a büyük getirilerinin olacağını kaydetti. 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününü kutlayan Vali Yardımcısı Yusuf İzci, Tarım ve Orman Bakanlığı’na Erzincan çiftçisine desteğinden dolayı teşekkür etti.

Haber bültenimize kayıt olun

Gelişmelerden anında haberdar olmak için haber bültenimize kaydolun ve en güncel haberleri kaçırmayın!

Verilerinizin korunmasını önemsiyoruz.
Gizlilik Politikamızı okuyun.

İlgili Haberler

https://www.haberxr.com